Aby rozładować napięcie związane z pracą i codziennością, warto skorzystać z pomocy osoby, jaką jest trener mentalny.
Trener mentalny — kto to jest??
Ciężko jest zdefiniować pojęcie trenera mentalnego, ponieważ zajmuje się on wieloma obszarami. Aby nim zostać, należy postarać się o otrzymanie certyfikatu, który wiąże się ze zdobywaniem wiedzy z zakresu psychologii. Każdy dobry trener mentalny musi mieć świadomość, że bierze odpowiedzialność za swoich potencjalnych klientów, dlatego warto mieć poświadczenie dla swojej wiedzy i kwalifikacji.
Trener mentalny (sprawdź np. https://www.annapiaseczna.pl/trening-mentalny/) powinien przede wszystkim wykazywać chęć pomocy swoim podopiecznym i starać się zrozumieć problemy, z jakimi się zmagają. Radzenie sobie z wyzwaniami nie zawsze jest trudne, jednak w przypadku niektórych osób, musimy sobie z nimi radzić przez cały czas. W tym zawodzie pracuje się jeden na jeden, oznacza to, że jeden trener zajmuje się jednym podopiecznym. Narzędzia pracy są dobierane indywidualnie, w zależności od tego, czego potrzebuje osoba, którą się opiekujemy.
Będąc trenerem mentalnym, musimy przede wszystkim umieć słuchać i odpowiednio reagować na różne sytuacje. Ważna jest również umiejętność formułowania informacji zwrotnych do naszego podopiecznego w sposób jasny i zrozumiały, ale również delikatny. Treningi mentalne polegają też na wykonywaniu różnych ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić naszą pewność siebie i zbudować siłę charakteru.
Niezbędną wiedzą dla trenera mentalnego jest psychologia. Powinien on również znać budowę mózgu i odpowiedzialność poszczególnych jego obszarów. Ideą takiej pracy jest budowanie nawyków i myśli, które pomagają radzić sobie z wyzwaniami i osiągnąć upragniony cel.
Komu pomaga trener mentalny?
Trenerów mentalnych kojarzy się przede wszystkim ze sportowcami, szczególnie tymi, którzy osiągają sukcesy na arenie międzynarodowej. Jest to ogromny ciężar dla psychiki, gdzie każdy z nich musi radzić sobie zarówno z presją zwycięstwa, jak i konsekwencjami porażki. Trening mentalny pomaga nam złagodzić skutki nadmiernego nacisku otoczenia i nie poddawać się w drodze do celu.
Musimy pamiętać, że w przypadku radzenia sobie z wyzwaniami sportowymi, nie tylko ciało wykonuje pracę. Ogromną rolę odgrywa również umysł i nastawienie sportowca, który walczy o zwycięstwo. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim technika wizualizacji, która pozwala sprawdzić nam, jak zareagujemy na poszczególne scenariusze, ich zakończenia oraz drogę do celu z najmniejszymi szczegółami.
Zawód trenera mentalnego nie jest jednak związany jedynie ze światem sportu. Takie osoby są bardzo pożądane w biznesie, gdzie również jest potrzebna ogromna siła woli i niezłomność charakteru. Jest to przede wszystkim element naszego duchowego rozwoju, który przekłada się na korzyści materialne i osobisty sukces. Należy pamiętać, że trening mentalny to długotrwały proces polegający na powtarzalnych schematach, które budują naszą cierpliwość i wytrwałość.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy trenera mentalnego?
Dzięki pomocy trenera mentalnego będziemy mogli poznać i wyeliminować czynniki i nawyki, które są dla nas niekorzystne i są przeszkodą w osiągnięciu upragnionego celu. Ważna jest również praca nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Ma to bezpośredni wpływ na naszą odwagę w podejmowaniu decyzji i asertywność w relacjach z innymi. Te cechy przydają się przede wszystkim w świecie biznesu.
Największym wrogiem każdego sukcesu jest stres, dlatego właśnie trener mentalny będzie z nami pracował nad jego wyeliminowaniem lub przynajmniej okiełznaniem. Zwalczymy też ciągłą potrzebę analizowania każdej sytuacji i gonitwę myśli, która blokuje nasz umysł. Wspólnie z trenerem zadbamy też o nasze emocje, umiejętność ich wyrażania i panowania nad nimi.