piątek, lipiec 12, 2024
poniedziałek, 16 styczeń 2023 15:52

Kiedy wprowadzić słodycze do diety dziecka? Poznaj cenne wskazówki!

HELPA – przepisy HELPA – przepisy mat.prasowe

Codzienne posiłki zarówno dorosłych, jak i dzieci powinny być bogate w cenne składniki odżywcze. To właśnie dieta ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju malucha i funkcjonowania organizmu osób dorosłych.

Słodycze to zmora wielu rodziców – czy warto wprowadzać je do diety dziecka? Kiedy jest na to najlepszy czas? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania!

 

Zdrowe zamienniki słodyczy dla całej rodziny

Mimo negatywnych konsekwencji dla zdrowia, cery i sylwetki – prawie każdy uwielbia słodycze. Jeśli Twoi bliscy również zaliczają się do tego grona, świetnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do codziennego jadłospisu całej rodziny zdrowych zamienników słodyczy.

Możesz skusić się na pyszne zdrowe batoniki od HELPY lub samodzielnie w domu przygotować kolorowe przekąski lub dania na słodko. Nie masz pomysłów na smaczne dania? Ciekawe pomysły na wartościowe, zdrowe i słodkie dania znajdziesz na stronie marki HELPA – przepisy na zielone gofry z kaszki, babeczki marchewkowe i wiele więcej! Koniecznie przetestuj je w swojej kuchni. Twoi bliscy będą zachwyceni!

Słodki smak w diecie dziecka

Sklepowe słodycze i zawarty w nich cukier to produkty budzące strach u wielu rodziców. Nie da się zaprzeczyć, że bardzo często dorośli również mają problem z nadmiernym spożywaniem cukru, który obecny jest w wielu produktach, nie tylko w słodyczach. Warto najpierw uregulować swoje podejście do tego tematu, a następnie pomyśleć, jak zaznajomić z nim malucha.

Przede wszystkim nie żyj w przekonaniu, że powinieneś przyzwyczaić dziecko do słodkiego smaku i koniecznie, w którymś momencie jego życia musisz dać mu spróbować batonika lub cukierka. Nie musisz, ale możesz, jeśli dziecko o to poprosi i będzie już na etapie, w którym taki pokarm można wprowadzić. Nie przypisuj słodyczom etykiety wyjątkowości ani produktu zabronionego. Iluzja niedostępności może tylko sprawić, że słodycze staną się czymś pożądanym.

Słodycze – czy musisz wprowadzać je do diety malucha?

Musisz wiedzieć, że nie da się całe życie trzymać malucha pod kloszem i chronić przed otaczającym światem. Poznanie przez dziecko słodyczy i wielu innych niezdrowych produktów jest po prostu nieuniknione. W końcu ktoś poczęstuje go ciasteczkami lub urodzinowym tortem. Właśnie dlatego nie warto popadać w obsesję. Oczywiście sklepowe słodycze nie mają wielu wartości odżywczych, więc najlepszym rozwiązaniem jest rozsądne podejście do tego tematu.

Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim postaraj się sprawić, aby dziecko traktowało słodycze dokładnie tak samo, jak brokuły, marchewkę, kaszę czy naleśniki. Musi wiedzieć, że to normalne jedzenie, które nie jest wyjątkowe, ani przeznaczone na specjalne okazje. Zdecydowanie nie należy również podawać maluchowi słodyczy w nagrodę za jakieś osiągnięcia. To może jedynie prowadzić do zaburzeń odżywiania w kolejnych etapach życia. Słodycze można jeść, ale z umiarem i w rozsądnych porcjach – tak jak każdy inny produkt spożywczy.