wtorek, marzec 19, 2024
sobota, 01 październik 2022 14:33

Jesienne infekcje – kiedy zbijać temperaturę u dziecka?

termometr termometr Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Za oknami mamy już jesienną szarugę, a dzieci poszły do szkół i przedszkoli. Przed nami sezon jesienno-zimowych infekcji. Kaszel, katar i rozpalone policzki to widok, który doskonale zna każdy rodzic.

Wysoka gorączka to zawsze ważny sygnał od organizmu. Oznacza, że ciało toczy walkę z infekcją. Wyjaśniamy, kiedy należy zbijać temperaturę u dziecka.

Termometr medyczny – podstawowy element wyposażenia apteczki

W każdym domu powinien znaleźć się dobry termometr (https://sklep.medreha.pl/termometry). W przypadku dzieci najlepiej sprawdza się termometr bezdotykowy. Pomiar temperatury ciała nie wymaga wówczas angażowania dziecka, a zatem jest bardziej miarodajny (dziecko nie kręci się, nie wyjmuje termometru). Można zmierzyć maluchowi temperaturę, kiedy śpi, ogląda bajkę czy bawi się. Wystarczy zbliżyć urządzenie do czoła z odległości od 5 do 10 cm.

Dużą zaletą jest higiena. Taki termometr elektroniczny nie wymaga dotykania osoby badanej, a zatem nie trzeba go dezynfekować. To istotne, kiedy z jednego termometru korzysta kilkoro dzieci lub inni członkowie rodziny.

Ponadto urządzenie zapisuje pomiary w pamięci, a więc możesz śledzić przebieg infekcji.

Kiedy należy zbijać temperaturę u dziecka?

Warto podkreślić, że utrzymująca się wysoka gorączka u małego dziecka jest przesłanką do wizyty u lekarza. Niemniej o gorączce podczas infekcji mówimy, kiedy temperatura ciała przekracza 38C.

Jeśli zatem twój maluch wrócił z przedszkola czy ze szkoły z lekko podwyższoną temperaturą, to nie musisz panikować. Tak zwany stan podgorączkowy to dobry objaw, ponieważ świadczy o tym, że organizm podjął walkę z wirusem. Dzięki temu najprawdopodobniej infekcja szybciej minie, a cały układ immunologiczny następnym razem poradzi sobie jeszcze lepiej.

Pamiętaj tylko, aby łagodzić objawy przeziębienia (woda morska do nosa, ew. syrop na kaszel) i podawać maluchowi dużo płynów do picia.

Jeśli natomiast temperatura wzrośnie do 38 stopni, to czas na działanie. Trzeba podać dziecku środki przeciwgorączkowe – najczęściej paracetamol lub ibuprofen. Dzieciom nie podaje się aspiryny czy polopiryny!

Należy stosować się do zaleceń, zamieszczonych na ulotce. Dawka leku powinna być dostosowana do wieku i wagi dziecka. Małym dzieciom najlepiej podawać lek w formie syropu. Termometry bezdotykowe do precyzyjnego mierzenia temperatury pomogą kontrolować stan dziecka i stwierdzić, czy temperatura rzeczywiście spada. Podczas infekcji gorączka może się utrzymywać do kilku dni, ale powinna spadać po podaniu leków.

Gorączka u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy się zgłosić, jeśli organizm dziecka nie reaguje na leki przeciwgorączkowe i temperatura nie daje się zbić. Szczególnie czujnym trzeba być w przypadku noworodków i niemowląt, ponieważ u tak małych dzieci infekcja rozwija się niezwykle szybko.

Wizyta u lekarza (lub nawet wezwanie pogotowia) jest konieczna, kiedy dziecko ma kłopoty z oddychaniem, pojawiają się drgawki i zaburzenia świadomości, zauważysz czerwone plamy na skórze. Każdy tego typu niepokojący objaw wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.