1. Zatyczki do uszu - rodzaje zatyczek
2. Kiedy i jak stosować przeznaczone do uszu zatyczki?
3. Co jeszcze trzeba wiedzieć o zatyczkach do uszu?
Trzeba wiedzieć, że zatyczki do uszu są całkowicie bezpieczne, gdy korzystamy z nich zgodnie z instrukcją. Nie trzeba obawiać się także problemów laryngologicznych - te niejednokrotnie mogą być wręcz wyeliminowane prawidłowo dobranymi modelami stoperów.
Zatyczki do uszu - rodzaje zatyczek
Na rynku znajdziemy zatyczki do uszu dostępne w wielu wariantach. Podstawowy podział polega na rozgraniczeniu zatyczek jednorazowych oraz wielokrotnego użytku.
Przeznaczone do uszu stopery jednorazowe najczęściej wybierają osoby, które na działanie hałasu są narażone incydentalnie, na przykład w czasie wyjazdu i noclegu w hotelu. To typowe zatyczki do spania, wykonane na przykład z pianki poliuretanowej. Takie modele są ekonomiczne, a przy tym dobrze blokują hałasy - przeważnie współczynnik tłumienia znajduje się na poziomie ok. 35 - 40 decybeli.
Zatyczki wielorazowe natomiast najczęściej są produkowane z silikonu. Łatwo utrzymać je w czystości, dzięki czemu utrzymanie higieny nie stanowi problemu.
Kiedy i jak stosować przeznaczone do uszu zatyczki?
Rodzaje stoperów różnią się - jak widać już na powyższych przykładach - rodzajem materiału. Na rynku znajdziesz między innymi zatyczki silikonowe - skuteczne nawet w dużym hałasie oraz bardzo wygodne zatyczki piankowe.
Kiedy warto stosować stopery do uszu? Najczęściej polecane są:
- zatyczki do snu - gwarant spokojnego wypoczynku,
- zatyczki do pływania - zabezpieczające przed przedostawaniem się wody i wilgoci do kanału słuchowego,
- zatyczki do pracy - idealne zarówno do biura, jak i do działania w halach produkcyjnych,
- zatyczki do samolotu - eliminują efekt zatkanych uszu podczas startu i lądowania.
Co jeszcze trzeba wiedzieć o zatyczkach do uszu?
Co ciekawe, zatyczki do uszu blokują dźwięki w taki sposób, by zapewnić maksimum komfortu, ale nie odseparować zmysłu całkowicie od bodźców. Ma to ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa, na przykład w przypadku zatyczek stosowanych w miejscach pracy, a także funkcjonalności - kiedy liczymy na spokojny sen, ale jednocześnie chcemy rano usłyszeć budzik.