środa, lipiec 24, 2024
wtorek, 10 styczeń 2023 13:33

Jakie zatyczki do uszu wybrać?

zatyczki do uszu zatyczki do uszu Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Głośne dźwięki mogą skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Nie ma znaczenia, czy myślisz tutaj o spokojnym śnie w zaciszu własnego domu lub w hotelu, czy o wykonywaniu obowiązków zawodowych w skupieniu.

Poza samym komfortem pod uwagę warto wziąć także aspekt typowo zdrowotny - niektóre zintensyfikowane odgłosy mogą nawet uszkodzić narząd słuchu. Na rynku znajdziesz zatyczki do uszu, które mogą okazać się pomocne w takich sytuacjach. Jak wybrać odpowiedni wariant?

1. Zatyczki do uszu - rodzaje zatyczek

2. Kiedy i jak stosować przeznaczone do uszu zatyczki?

3. Co jeszcze trzeba wiedzieć o zatyczkach do uszu?

Trzeba wiedzieć, że zatyczki do uszu są całkowicie bezpieczne, gdy korzystamy z nich zgodnie z instrukcją. Nie trzeba obawiać się także problemów laryngologicznych - te niejednokrotnie mogą być wręcz wyeliminowane prawidłowo dobranymi modelami stoperów.

Zatyczki do uszu - rodzaje zatyczek

Na rynku znajdziemy zatyczki do uszu dostępne w wielu wariantach. Podstawowy podział polega na rozgraniczeniu zatyczek jednorazowych oraz wielokrotnego użytku.

Przeznaczone do uszu stopery jednorazowe najczęściej wybierają osoby, które na działanie hałasu są narażone incydentalnie, na przykład w czasie wyjazdu i noclegu w hotelu. To typowe zatyczki do spania, wykonane na przykład z pianki poliuretanowej. Takie modele są ekonomiczne, a przy tym dobrze blokują hałasy - przeważnie współczynnik tłumienia znajduje się na poziomie ok. 35 - 40 decybeli.

Zatyczki wielorazowe natomiast najczęściej są produkowane z silikonu. Łatwo utrzymać je w czystości, dzięki czemu utrzymanie higieny nie stanowi problemu.

Kiedy i jak stosować przeznaczone do uszu zatyczki?

Rodzaje stoperów różnią się - jak widać już na powyższych przykładach - rodzajem materiału. Na rynku znajdziesz między innymi zatyczki silikonowe - skuteczne nawet w dużym hałasie oraz bardzo wygodne zatyczki piankowe.

Kiedy warto stosować stopery do uszu? Najczęściej polecane są:

  • zatyczki do snu - gwarant spokojnego wypoczynku,
  • zatyczki do pływania - zabezpieczające przed przedostawaniem się wody i wilgoci do kanału słuchowego,
  • zatyczki do pracy - idealne zarówno do biura, jak i do działania w halach produkcyjnych,
  • zatyczki do samolotu - eliminują efekt zatkanych uszu podczas startu i lądowania.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zatyczkach do uszu?

Co ciekawe, zatyczki do uszu blokują dźwięki w taki sposób, by zapewnić maksimum komfortu, ale nie odseparować zmysłu całkowicie od bodźców. Ma to ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa, na przykład w przypadku zatyczek stosowanych w miejscach pracy, a także funkcjonalności - kiedy liczymy na spokojny sen, ale jednocześnie chcemy rano usłyszeć budzik.