niedziela, kwiecień 14, 2024
poniedziałek, 28 sierpień 2023 17:50

Jaki jest zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?

kursy językowe dla opiekunek seniorów kursy językowe dla opiekunek seniorów - Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Na rynku znajdziesz wiele ofert pracy dla opiekunek w Niemczech, które mogą różnić się między sobą zakresem obowiązków. Czego może oczekiwać od Ciebie przyszły pracodawca i na co warto zwrócić uwagę, przeglądając ogłoszenia?

 

Dzienna i nocna opieka nad seniorem

Osoby starsze często są bardzo schorowane, dlatego opiekunka musi być gotowa, aby nieść im pomoc o każdej porze dnia i nocy. Nie oznacza to jednak, że nie będziesz miała czasu na odpoczynek. Sytuacje, w których podopieczny potrzebuje pomocy w nocy, zwykle są dosyć sporadyczne i dotyczą na przykład: pójścia do toalety, podania szklanki wody lub przyniesienia leków.

Niekiedy zdarza się, że stan zdrowia seniora w nocy nagle się pogarsza. Wówczas Twoim obowiązkiem będzie wezwanie pomocy i udzielenie podopiecznemu niezbędnego wsparcia.

Gotowość do niesienia pomocy

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech często zawierają podpunkt o gotowości do niesienia pomocy. Praca w opiece to bardzo odpowiedzialne zadanie. Dlatego od opiekunek osób starszych oczekuje się, że podczas pobytu będą przez cały czas gotowe, aby w razie potrzeby pomóc podopiecznemu. Okres gotowości nie obejmuje przerw w pracy, które są na bieżąco ustalane z agencją opiekunek i rodziną seniora. 

Na czym dokładnie polega gotowość do niesienia pomocy? W wyznaczonych godzinach musisz być dyspozycyjna i zdrowa. W czasie pracy nie możesz też spożywać alkoholu ani innych substancji, które zaburzają zdolność logicznego myślenia.

Pomoc w wykonywaniu codziennych czynności

Do podstawowych zadań opiekunki należy pomoc osobie starszej w wykonywaniu codziennych czynności takich jak: higiena osobista, siadanie, wstawanie, chodzenie, jedzenie i ubieranie. Niekiedy podopieczni potrzebują jedynie drobnej pomocy lub towarzystwa drugiej osoby. Jednak są oferty, w których opiekunka musi zająć się ciężko chorym podopiecznym. Wówczas możesz być zobligowania do karmienia, czesania, mycia lub sadzania na wózek seniora, a także do wykonywania takich czynności jak zmiana pieluch, pomoc w przemieszczaniu się, pomoc w załatwianiu potrzeb fizjologicznych i pielęgnacja paznokci.

Przed wysłaniem aplikacji dokładnie zapoznaj się z treścią oferty, aby wiedzieć, jakie są oczekiwania pracodawcy. W agencji opiekunek Professional Care 24 wszystkie zlecenia są dokładnie opisane, dzięki czemu każda opiekunka może na ich podstawie podjąć w pełni świadomą decyzję o zatrudnieniu. Poza tym regularnie organizujemy kursy językowe dla opiekunek seniorów.

Spędzanie czasu z podopiecznym

Jeśli senior nie jest bardzo schorowany, to Twoim zadaniem będzie również spędzanie z nim czasu i organizowanie ciekawych rozrywek. Aktywizowanie podopiecznego jest bardzo istotne i trzeba wiedzieć, jak robić to prawidłowo. Zajęcia muszą być dostosowane do możliwości, zainteresowań i stanu zdrowia seniora. Ciekawym sposobem na zagospodarowanie czasu są na przykład: wspólne spacery, wycieczki w ciekawe miejsca, oglądanie filmów, rozwiązywanie krzyżówek lub różnego rodzaju zajęcia plastyczne.

Sprzątanie i gotowanie

Niektóre oferty pracy dla opiekunek w Niemczech obejmują również sprzątanie pomieszczeń, w których przebywa senior i gotowanie. W takim wypadku zostaniesz dokładnie poinstruowana, gdzie znajdują się wszystkie sprzęty oraz co może jeść senior, a czego powinien unikać. Sprzątanie całego domu jest dodatkowym obowiązkiem i zwykle nie dotyczy ofert, w których trzeba zająć się osobą obłożnie chorą.

Sprawdź oferty pracy dla opiekunek w Professional Care 24

Zakres obowiązków bardzo często jest uzależniony od stanu zdrowia podopiecznego i możliwości finansowych danej rodziny. Wiele ciekawych ofert znajdziesz w bazie agencji opiekunek Professional Care 24 (https://professionalcare24.pl/oferty-pracy). Firma oferuje legalne zatrudnienie i wiele udogodnień, dzięki którym praca opiekunki staje się zdecydowanie prostsza i przyjemniejsza.