piątek, 20 listopad 2020 12:08

Jaka mata do jogi dynamicznej?

maty do jogi dynamicznej maty do jogi dynamicznej

Niezależnie od preferowanego stylu ćwiczeń, podstawowym elementem wyposażenia każdego, kto zaczyna uprawiać jogę, jest mata.

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów tego typu akcesoriów, w tym specjalne maty do jogi dynamicznej, które poza znaczną wytrzymałością, właściwościami amortyzującymi i antypoślizgowymi, gwarantują również dużą płynność ruchów, zwłaszcza podczas szybkich przejść i sekwencji. Co jeszcze wyróżnia tego typu produkty, z czego się je produkuje i które z nich są najlepsze?

Jaki materiał na dobrą matę?

Ze względu na stosunkowo niską cenę, bardzo dużą wytrzymałość i dobre właściwości antypoślizgowe polichlorku winylu, czyli popularnego PVC, jest to materiał powszechnie wykorzystywany do produkcji wysokiej klasy mat na jogę dynamiczną, taką jak ashtanga czy vinyasa. Oczywiście takie maty sprawdzają się również w innych stylach jogi i są dobrym wyborem zarówno dla początkujących, jak i osób dysponujących już sporym doświadczeniem. W sprzedaży znajdziemy również maty kauczukowe, oferujące niezwykle wysoki poziom komfortu ćwiczeń, o dobrych właściwościach antypoślizgowych, a także wykonane z pianki termoplastycznej, naturalnego korka, mikrofibry czy poliuretanu. Co ważne, profesjonalne maty do jogi dynamicznej z PVC to produkty z certyfikatem bezpieczeństwa OekoTex, który potwierdza, że są pozbawione substancji szkodliwych i bez obaw można korzystać z nich podczas różnorodnych zajęć sportowych, w tym ćwiczeń jogi.

Amortyzacja i właściwości antypoślizgowe

Wybierając matę na jogę dynamiczną, warto szukać produktu, który zapewnia dobrą przyczepność, jednocześnie oferując dużą płynność ruchów, tym samym umożliwiając wykonywanie efektownych, bardziej złożonych sekwencje z prawdziwie taneczną gracją. Dlatego za najlepsze maty do jogi dynamicznej uznaje się produkty wykonane z materiałów gwarantujących doskonałą amortyzację, o dobrych właściwościach antypoślizgowych, przede wszystkim wyprodukowane z wytrzymałego tworzywa PVC, ewentualnie z wykończeniem PU – z powłoką poliuretanową. Przy dynamicznych przejściach i ćwiczeniach o dużej intensywności najlepiej stosować maty grube 5-8mm, które izolują od twardego podłoża, oferując najlepszą amortyzację.

Na rynku produktów dedykowanych miłośnikom jogi znajdziemy wiele rodzajów mat do ćwiczeń dynamicznych, bazujących na szybkich przejściach i złożonych sekwencjach ruchów. Dobrej jakości matę do tego typu ćwiczeń, dla osoby początkującej, można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Sprzęt dla profesjonalistów, wykonany z lepszych materiałów, o większej grubości, jest nieco droższy i może kosztować nawet kilkaset złotych