środa, lipiec 24, 2024
środa, 08 listopad 2023 11:40

Jak zacząć naukę pływania?

nauka pływania nauka pływania pixabay

Pierwsza lekcja pływania może być dla wielu osób stresująca. Pojawia się masa pytań i wątpliwości, czy aby na pewno chcemy to zrobić. Trzeba się uspokoić i na spokojnie przemyśleć czego się obawiamy oraz pamiętać co należy ze sobą zabrać na basen. Poniżej podpowiemy Ci o czym musisz pamiętać przed zaczęciem nauki pływania.

Co należy zabrać ze sobą na pierwszą naukę pływania?

Oczywiście podstawowym elementem jest strój kąpielowy bądź kąpielówki. Następnie do torby dziecka trzeba spakować okularki, klapki, czepek i ręcznik. Trzeba też pamiętać o suchych ubraniach na zmianę i kosmetykach pod prysznic. Na większości basenów znajdują się do suszarki do włosów, jednak jeśli ich nie ma to trzeba się w taką zaopatrzyć.

Grupowa nauka pływania to poznanie dużej ilości osób, co może okazać się nieco stresująca. W jaki sposób przygotować na to swoje dziecko?

Po pierwsze, należy przekazać swojemu dziecku jak można poznać nowych kolegów i koleżanki. Można również zapytać organizatora jak wygląda pierwsza lekcja i co robią instruktorzy, aby dzieci czuły się bezpiecznie i komfortowo. Dobrym pomysłem jest także odprowadzenia dziecka na pierwsze zajęcia. W ten sposób można zadbać o jego komfort psychiczny. Trzeba także pamiętać, że ustalona godzina zajęć to faktyczna godzina ich rozpoczęcia. Na obiekcie należy pojawić się około 10-15 minut wcześniej.

Pierwszy krok w nauce pływanie - oswajanie

Zanim dziecko rozpocznie naukę pływania musi się najpierw oswoić z wodą. Najlepszym miejscem będzie domowa łazienka i wanna, która się w niej znajduje. Dzięki codziennym kąpielom Twoje dziecko oswoi się z wodą - najpierw poprzez zabawę, a potem przez stopniowe zanurzanie twarzy i spłukiwanie wody z włosów.

Najlepszym wiekiem na rozpoczęcie nauki pływania jest wiek od 5 do 7 lat. Nie jest to jednak obowiązek - tej aktywności fizycznej można nauczyć się w każdym momencie. Kiedy z domu przeniesiemy się na basen to na samym początku dziecko powinno swobodnie zanurzać głowę i opanować umiejętność długiego wydechu. Oprócz tego, w płytkiej części pływalni ćwiczy się np. marsz czy podskoki. Pierwsza lekcja pływania to również uświadomienie dziecku jak powinno się zachować na basenie i przekazać mu odpowiednie nawyki higieniczne.

Pamiętaj o wsparciu

Przy nauce pływania nie możesz zapomnieć o swoim wsparciu dziecka - ma ono do Ciebie największe zaufanie, więc dobrze byłoby gdyby któryś z rodziców towarzyszył mu podczas elementarnej nauki pływania. Nie należy również wywierać na nim presji - często zdarza się, że za wysokie wymagania sprawiają iż dziecko traci zainteresowanie zajęciami.

Naucz się pływać z najlepszymi - szkoła Sport Trips!

Sport Trips do szkoła nauki pływania, działająca w różnych dzielnicach Warszawy. Profesjonalni instruktorzy i ratownicy WOPR posiadają ponad dziesięcioletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Zapewniają oni bezpieczeństwo, duże pokłady empatii i dobrą zabawę. Szkoła Sport Trips organizuje również obozy i półkolonie. Nie czekaj - dołącz do społeczności Sport Trips już dziś!

Zobacz takze: https://sporttrips.net/kurs-pierwszej-pomocy/