piątek, 26 listopad 2021 20:22

Jak wybrać dywan orientalny i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu?

Dywan orientalny Dywan orientalny

Orientalne dywany to ponadczasowe rozwiązanie, które bardzo chętnie wybierane jest przez licznych Polaków.

Niesamowity stylistyka, naturalne materiały, często ręczę wykonanie, sprawiają, że jest to zakup na lata, bez strachu, że dywan po prostu przestanie być modny. Jak jednak wybrać dywan orientalny i na co zwrócić uwagę podczas zakupu, by później go nie żałować?

Dywany (nie tylko) orientalne – czemu wciąż są takie popularne?

Przez pewien czas dywany były synonimem kiczu. W tym okresie pojawiały się często jedynie w pomieszczenie, które ciężko było nazwać modnymi czy nowoczesnymi, natomiast pozostawały tam, gdzie od lat nic się nie zmieniało. Gdy projektowano daną przestrzeń, z premedytacją pomijano dywany, jednak czasy te znów minęły. Obecnie, jeżeli chcemy stworzyć naprawdę modne wnętrze, które na innych zrobi niesamowite wrażenie, nie obejdzie się ono bez odpowiedniego dywanu. Dywany są rozwiązaniem bardzo praktycznym, lecz to również znakomita dekoracja. To z ich pomocą można ożywić daną przestrzeń, stworzyć kontrast wobec reszty wyposażenia czy w końcu podzielić daną przestrzeń na strefy.

Wybierz dywan orientalny dla siebie → https://dywanyluksusowe.carpetsandmore.pl/dywany/dywany-orientalne/

Powrót do łask dywanów jako takich, sprawił również, że znacznie chętniej, niż jeszcze kilka lat temu, wybierane są przez Polaków właśnie dywany orientalne.

Dywany w typie orientalnym – detal, który robi różnicę

Poszukując dywanów orientalnych, zwłaszcza w stosunkowo niskich cenach, bardzo łatwo trafić jest na dywany w typie orientalnym. Znacząco różnią się one jednak od dywanów orientalnych. Te ostatnie są ręcznie wykonywane z nieprzeciętnej jakości naturalnych materiałów, posiadają unikalny design i tak naprawdę, z racji ręcznego wykonania, każdy dywan jest jedyny w swoim rodzaju. Inaczej jest w przypadku dywanów w typie orientalnym. Tutaj kluczowa cecha, czyli design, zostaje zachowana, jednak próżno oczekiwać takiej unikalności czy jakości. Dywany w typie orientalnym produkowane są w fabrykach, niekoniecznie muszą być wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości, a do tego nie muszą prezentować tak znakomitej jakości.

dywan naturalny orientalny

Naturalny dywan orientalny

Jeżeli kluczowym aspektem okazuje się cena, dywany w typie orientalnym można rozważać, jeżeli jednak poszukuje się wysokiej klasy, ponadczasowego dywanu na wiele lat, idealnym wyborem okażą się właśnie ręcznie wykonane dywany orientalne.

Dywan – w którym momencie urządzania mieszkania/domu decydować się na zakup?

Na zakup dywanu powinno zdecydować się w momencie, gdy mieszkanie lub dom są niemal ukończone, a w danym miejscu znajdują się już meble i dodatki, które mają się tam znajdować. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować dywan do tej przestrzeni, będzie to znacznie trudniejsze w momencie, gdy będzie to jedynie wizualizacja lub decyzja oparta na naszej wyobraźni.

Wynika to również z tego, że dywany orientalne potrafią być bardzo mocnym dodatkiem do danej przestrzeni. Będą one więc idealne w momencie, gdy przestrzeń wymagać będzie ożywienia, niekoniecznie jednak sprawdzą się w sytuacji, gdy całe pomieszczenie będzie już mocne i charakterystyczne. Wtedy okazuje się, że konieczne jest zdecydowanie się na opcję bardziej bezpieczną, niż zakładano na samym początku.

Dywan orientalny – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Poszukując odpowiedniego dywanu, zwłaszcza będąc osobą z alergiami, warto poszukiwać tych produktów, które będą posiadać certyfikat OEKO Tex – będą charakteryzować się nim niemal jedynie produkty naprawdę wysokiej jakości, i wykonane z naturalnych materiałów.

Warto wybrać również taki dywan, który będzie posiadał krótkie włosie. Będzie ono gwarancją tego, że dywan sam z siebie będzie gromadził mniejsze pokłady kurzu (to znów koronny argument dla alergików), jednak dodatkowo czyszczenie takiego dywanu będzie nie tylko szybsze, ale nie będzie wymagany do niego odkurzacz o tak dużej mocy.

Dywan orientalny

Dywan orientalny

Dużą zaletą dywanów z krótkim włosiem jest również mniejsza ich podatność na wszelakie odkształcenia. Sprawdzą się one również w pomieszczeniach, gdzie przebywa się bardzo często. Nie jest to jednak miejsce dla dywanów z długim włosiem. Dodatkowo krótki włosie to gwarancja łatwego czyszczenia w momencie, gdy na dywanie pojawią się wszelakie plamy i zabrudzenia.

Konieczne jest również dopasowanie dywanu orientalnego do danej przestrzeni, również pod kątem jego kształtów lub wzorów. Jeżeli dywan nie ma pokrywać dużej powierzchni, należy pamiętać, że dywan, by spełniać swoje dekoracyjne funkcje, musi wystawać spod mebli o około 40-50 cm. Dodatkowo, zwłaszcza w przypadku wysokich dywanów kluczowe jest takie dopasowanie dywanu, by nie blokował on możliwości otwierania drzwi, jeżeli otwierają się one do wewnątrz danego pomieszczenia.

Na koniec, warto zwracać uwagę na jakość materiałów, z których dywan jest wykonany. Należy zainteresować się również miejscem, gdzie został on wykonany, a także tym, czy jest to ręczna produkcja.

Czy warto kupić dywan orientalny?

Zdecydowanie tak. Nie jest to rozwiązanie tanie, ale charakteryzuje się wysoką jakością i ponadczasowym designem. Będzie to idealne rozwiązanie w pomieszczeniach, które należy ożywić, trzeba jednak dobrze zaplanować zakup, jeżeli w pomieszczeniu już dzieje się wiele. Decydując się na zakup orientalnego dywanu wysokiej jakości, ma się pewność inwestycji w produkt, który nie będzie wymagał wymiany na nowy za kilka lat.