niedziela, czerwiec 23, 2024
czwartek, 09 marzec 2023 13:17

Jak usunąć szpecące blizny?

Zabiegi usuwania blizn Zabiegi usuwania blizn mat.prasowe

Blizny to nieestetyczne zmiany dermatologiczne, które w większości przypadków mogą być bezpiecznie usunięte. Dowiedz się, jaki sposób usuwania blizn będzie dla Ciebie odpowiedni.

Czym jest blizna?

Blizna to naturalny efekt naprawczych procesów fizjologicznych zachodzących w skórze. Gdy dochodzi do przerwania ciągłości skóry, tkanki mobilizowane są do działania. Szybko powstają nowe tkanki, których zadaniem jest połączenie skóry tak, aby ponownie stanowiła trwałą i mocną powłokę. Tkanka bliznowata różni się jednak od zwykłych tkanek skóry: widać to gołym okiem. Blizny są zazwyczaj bardziej gładkie, mogą delikatnie błyszczeć, nigdy się nie opalają i wyróżniają się kolorem. Zabiegi usuwania blizn mogą zniwelować te różnice estetyczne i sprawić, że skóra odzyska pierwotną, jednolitą strukturę.

Jak wybrać odpowiedni zabieg usuwania blizn?

Każda blizna jest unikalna, ale można je pogrupować np. ze względu na przyczynę powstania. Są zatem blizny pooperacyjne (np. blizny po cesarskim cięciu), które charakteryzują się precyzyjnym i prostym kształtem, są blizny pourazowe, pooparzeniowe, potrądzikowe. W zależności od wielkości danej blizny, jej rozległości oraz wieku, specjalista może dobrać różne rodzaje zabiegów.

Zabieg laserowy to najpopularniejszy sposób na usuwanie blizn. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych dużych miastach bez problemu można poddać się tego typu zabiegowi w krótkim czasie. Warto jednak wiedzieć, że i w mniejszych miastach powstaje coraz to więcej profesjonalnych, wysokiej klasy gabinetów medycyny estetycznych. Oprócz lasera stosuje się również peelingi chemiczne, mikronakłuwanie, dermapen, terapię dwutlenkiem węgla (karboksyterapię) i wiele innych.

Kto może poddać się zabiegom usuwania blizn?

Zabiegi usuwania blizn są bezpieczne i w większości przypadków lista przeciwwskazań jest przy nich bardzo krótka. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się okres ciąży i karmienia piersią, zaawansowaną cukrzycę, choroby nowotworowe, aktywne choroby wirusowe i dermatologiczne. W profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej w ramach bezpłatnych konsultacji przeprowadzany jest wywiad lekarski, który ma za zadanie wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. W trakcie tego spotkania rozwiane są wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu, jak długość jego trwania, sposób przygotowania, rekonwalescencję etc. Zabiegom usuwania blizn można poddawać się w każdym wieku.