środa, maj 29, 2024
środa, 27 kwiecień 2022 11:19

Jak skierować uzależnionego na przymusowe leczenie?

odtruwanie narkotykowe Poznań odtruwanie narkotykowe Poznań pixabay

Uzależnienia często nazywane są problemem XXI wieku. Dlaczego? Otóż okazuje się, że nie tylko znacznie wzrosła świadomość społeczna odnośnie uzależnień, ale także sukcesywnie zwiększyła się liczba osób uzależnionych.

Zwykle słysząc pojęcie "uzależniony" oczyma wyobraźni widzimy staczającego się na dno alkoholika. Okazuje się, że jest to pojęcie, które w niezwykle prosty sposób wprowadza nas w ogromny błąd. Uzależnić się można obecnie dosłownie od wszystkiego. Nie ma znaczenia, czy są to zakupy, seks czy być może nawet i hazard. Jednak to alkohol i narkotyki wiodą prym w rankingu uzależnień. Co ciekawe, zakorzeniają się one tak głęboko w psychice każdego z uzależnionych, że nie da się przekonać ich do podjęcia odpowiedniego leczenie. Wobec tego jak skierować uzależnionego na leczenie przymusowe?

Czy możliwe jest przymusowe leczenie uzależnienia?


Nie da się ukryć, że na uzależnieniu od narkotyków czy alkoholu, najbardziej cierpią bliscy pacjenta. To właśnie oni dokładnie z dnia na dzień obserwują postępujący upadek i co najważniejsze stają się osobami współuzależnionymi. Nie mają one sił, chęci lub być może nawet i sposobu, by przerwać tę zdradliwą spiralę, a w efekcie szukają dla osoby uzależnionej coraz to nowych wymówek oraz usprawiedliwień. Okazuje się jednak, że jest to jedno z najgorszych, możliwych działań. Zamiast zgłosić alkoholika na detoks alkoholowy Poznań lub w detoks w każdym innym mieście, wiele osób odpuszcza, gdyż wie, że alkoholik po prostu się na to nie zgodzi. Okazuje się, że alkoholika i narkomana, a także każda inną osobę uzależnioną można skierować na przymusowe leczenie. Oczywiście nie jest to najprzyjemniejszy proces, a co więcej odbywa się on na drodze sądowej, jednak w wielu wypadkach jest to ostatnia deska ratunku.

Czy warto zgłosić uzależnionego na przymusowe leczenie?

Okazuje się, że przymusowe odtruwanie narkotykowe Poznań, czy nawet i przymusowa terapia uzależnień, jest dla wielu z pacjentów ostatnią szansą na to, by uratować ich zdrowie, a być może także i życie. Dlaczego? Otóż uzależnieni zwykle negują istnienie uzależnienia, a co za tym idzie nie widzą tego, że ich życie coraz bardziej się po prostu rozpada. Wówczas przymusowe leczenie uzależnienia może być prawdziwie przełomowym momentem, który sprawi, że nastąpi drastyczny zwrot akcji w życiu uzależnionego. Jest to szansa na to, że radykalne działania pomogą wyrwać go z sideł wyniszczającego nałogu, a tym samym odzyska on kontrolę nad swoim życiem i z czasem powróci do pełni swoich sił.