piątek, kwiecień 26, 2024
piątek, 29 październik 2021 16:18

Jak opanować angielski, by swobodnie mówić

future simple ćwiczenia future simple ćwiczenia pixabay

Zapewne pamiętasz lekcje języka w szkole podstawowej. Najważniejsze były ćwiczenia gramatyczne i zapamiętywanie słownictwa.

Dodatkowo duża liczba osób w klasie praktycznie uniemożliwia ćwiczenie komunikacji w języku angielskim - jakkolwiek się odezwać mogłeś jedynie co kilka lekcji i wtedy zwykle brała cię trema. Sam czułeś, że to nie jest najskuteczniejszy sposób nauki języka i że w tym tempie nie nauczysz się go nigdy. W opanowaniu języka i przyzwyczajeniu się do używania go w praktycznych sytuacjach pomaga używanie go. Mówienie po angielsku od samego początku pozwala dużo szybciej się uczyć.

Oto 4 rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcesz opanować angielski, by swobodnie mówić:

1. Pewność siebie to podstawa

Na początku nauki języka strach przed niewiedzą i co powiedzieć jest bardzo mocny. Zastanawiasz się co się stanie, jeśli nie będziesz wiedział jakiej formy gramatycznej użyć. W szkole uczyli tylu czasów, form i zależności - kto by to zapamiętaj, a co dopiero używał? Co się stanie, jeśli się zatnę i nic nie powiem? Te obawy są całkowicie uzasadnione, ale można im zaradzić dzięki zdrowej dawce pewności siebie. Do tego celu potrzebujesz uczyć się języka inaczej niż do tej pory - praktycznie i używając skojarzeń, przykładów z życia wziętych i praktyki. Tak jak to proponują lekcje  https://szybkanauka.pro/future-simple-cwiczenia/ .

Jak ćwiczysz? Powtarzaj na głos nowe słowa i frazy, aby poczuć, jak brzmi język. Możesz też porozmawiać ze sobą w lustrze. To może wydawać się głupie, ale to świetny sposób na ćwiczenie bez presji dwukierunkowej rozmowy. Kiedy będziesz gotowy, znajdź kogoś, kto mówi po angielsku, nawet jeśli tylko się uczy. Ćwicz prowadzenie z nim prostej rozmowy. Możesz sprawdzić, czy w twoim mieście są organizowane spotkania językowe i wybrać się na takie. Im więcej ćwiczysz mówieniu w języku angielskim, tym pewniej się poczujesz.

2. Metoda prób i błędów

Nikt nie oczekuje od ciebie perfekcji od samego początku. Jasne jest, że będziesz popełniać błędy i to jest jak najbardziej w porządku. Błędy są dobre, ponieważ dzięki nim się uczysz. Ćwicząc z partnerem, wypróbuj kilka zwrotów, których nigdy wcześniej nie używałeś. Użyj nowopoznanego wyrażenia, zmień czas z teraźniejszego na przeszły. To idealna okazja, abyś spróbował czegoś nowego. Możliwe, że użyjesz czegoś źle, ale dzięki temu nauczysz się na przyszłość.

Jeśli osoba, z którą ćwiczysz jest bardziej zaawansowana lub jest rodzimym użytkownikiem języka angielskiego, poproś ją aby powiedziała ci, jakie błędy popełniasz a co robisz dobrze. Wskazówki dotyczące zarówno tego, co zrobiłeś dobrze, jak i tego, co możesz poprawić, będą bardzo pomocne. A potem spróbuj jeszcze raz.

3. Skupienie uwagi na wymowie

Nie ma lepszego sposobu na doskonalenie umiejętności wymowy niż… mówienie. Jeśli uczysz się tylko “w głowie” lub po cichu i nikt cię nie słyszy, możesz w kółko wymawiać słowo niepoprawnie. Niepoprawna wymowa zakorzeni się tak mocno, że trudno będzie się jej oduczyć. Jest jeszcze drugie ryzyko z tym związane - podróżując w obcym kraju nie będziesz rozumiany.

Niech twój partner do konwersacji udzieli ci wskazówek dotyczących twojej wymowy i akcentu. W końcu celem nauki języka jest możliwość komunikacji.

4. Słuchaj i ucz się

Słuchanie to inny kluczowy element rozmowy, o którym niektórzy ludzie zapominają. Słuchanie jest tak samo ważne jak mówienie, jeśli chcesz prowadzić produktywny dialog. Równocześnie to także świetny sposób na naukę. Samo słuchanie wypowiedzi wymowy native speakera może pomóc poprawić twoją mowę. Możesz obserwować zwracając szczególną uwagę na to, jak taka osoba wypowiada słowa i zdania, a także na co kładzie nacisk, gdzie robi pauzy, gdzie zmienia się intonacja jej wypowiedzi. Te szczegóły charakteryzujące każdy język mogą mieć duży wpływ na twoją umiejętność mówienia w języku angielskim i bycia zrozumianym.

 

Jeśli masz problem ze znalezieniem partnera do praktyki, możesz skorzystać z co najmniej kilku innych opcji. Mogą to być media obcojęzyczne takie jak filmy, programy telewizyjne, muzyka i podcasty.