sobota, kwiecień 20, 2024
piątek, 05 styczeń 2024 16:30

Jak ograniczyć rachunki za prąd w gospodarstwie domowym?

instalacja fotowoltaiczna instalacja fotowoltaiczna mat.prasowe

Z każdym kolejnym rokiem ceny prądu sukcesywnie rosną. Podwyżki stawek za energię elektryczną, podobnie jak inflacja, dotykają wszystkich, dlatego wiele osób zaczyna poszukiwać skutecznego sposobu na to, aby obniżyć wydatki na ten cel. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby zmniejszyć wysokość wydatków na prąd, zapoznaj się z naszym artykułem!

 

Rosnące ceny prądu w Polsce

Podwyżki cen dotykają w obecnych czasach każdą strefę życia. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku stawek za energię elektryczną, które systematycznie wzrastają. Jak wynika z danych agencji Rynki Energetyki, zbierającej dane od spółek energetycznych o rzeczywiście naliczanych cenach prąd, w pierwszej połowie 2023 roku stawki za prąd wzrosły o około 30% w stosunku do roku poprzedniego. Jest to najwyższy wzrost cen energii elektrycznej od 1989 roku. Co więcej, jak szacują eksperci, w kolejnym roku wzrost ten będzie jeszcze wyższy!

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby zmniejszyć wysokość wydatków na prąd. Poniżej przedstawiamy najskuteczniejsze z nich.

Sposoby na obniżenie rachunków za prąd 

Pierwszą z metod na zmniejszenie rachunków za prąd jest zmiana nawyków. Warto pamiętać o gaszeniu świateł w pomieszczeniach, w których nie przebywamy, wyłączeniu z kontaktów ładowarek oraz sprzętów elektronicznych, których nie używamy czy unikaniu korzystania z trybu suszenia w zmywarce. Z pozoru proste działania mogą znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej.

Warto również rozważyć zakup energooszczędnych sprzętów elektronicznych do domu. Często wybierając urządzenia kierujemy się ich ceną, co nie zawsze jest dobrą praktyką. Może się bowiem okazać, że niski koszt zakupu niesie ze sobą wysoki koszt eksploatacji. Z tego powodu warto wybierać takie sprzęty, które są oznaczone jako energooszczędne.

W zmniejszeniu wysokości rachunków za prąd może być również pomocna zmiana taryfy prądu. Warto upewnić się, czy na pewno taryfa, którą aktualnie posiadamy, jest odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Można także dokonać rozeznania na rynku dostawców prądu – być może podpisanie umowy z inną firmą będzie bardziej opłacalne finansowo.

Fotowoltaika, czyli rachunki za prąd niższe nawet o 90%!

Własna instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, aby radykalnie obniżyć wysokość rachunków za prąd. Fotowoltaika do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje bowiem całkowicie bezpłatny i dostępny dla każdego zasób, jakim jest promieniowanie słoneczne. Jednym kosztem związanym z instalacją fotowoltaiczną jest inwestycja w jej zakup i montaż, jednak wydatek ten zwraca się bardzo szybko. Dzięki ofercie rządowych dofinansowań oraz ulg podatkowych można również znacząco obniżyć całkowity koszt przedsięwzięcia.

W celu zapewnienia wysokiej rentowności inwestycji, a tym samym obniżenia wydatków za energię elektryczną do minimum, niezbędne jest odpowiednie dopasowanie mocy instalacji do zapotrzebowania na prąd gospodarstwa domowego. Współpraca ze sprawdzoną firmą Nexenergy - https://nexenergy.pl/ to gwarancja prawidłowo dopasowanej mocy przy uwzględnieniu różnorodnych czynników, w tym zarówno zużycia energii elektrycznej, jak i innych istotnych uwarunkowań w miejscu montażu. Zespół doświadczonych ekspertów wykona również montaż w profesjonalny sposób, dbając, aby instalacja działa wydajnie i przynosiła zyski przez długie lata.