piątek, kwiecień 26, 2024
wtorek, 08 grudzień 2020 13:29

Jak objawia się łuszczyca na głowie?

łuszczyca skóry głowy łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca na głowie to przewlekła choroba zapalna skóry. Objawia się powstawaniem na skórze łuskowatych oraz wybrzuszonych plam, a tak suchy naskórek ciągle się łuszczy i wywołuje świąd. Przyczynia się to do dużego dyskomfortu i zmniejszenia komfortu życia, może także wywołać depresję i przewlekły stres. Jakie są objawy łuszczycy głowy? Co się przyczynia do jej powstawania? Na czym polega leczenie? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jakie są objawy łuszczycy na głowie?

Łuszczyca na skórze głowy objawia się przede wszystkim swędzeniem, pieczeniem oraz pojawianiem się czerwonych grudek, rumieniowo-naciekowych, które prawie zawsze są pokryte srebrną łuską. Zmiany skórne mogą występować nie tylko na skórze głowy, ale także na jej okolicach tj. na czole, karku czy okolicach uszu. Zmiany można zaobserwować również na łokciach, kolanach, dłoniach oraz twarzy.

W przypadku łuszczycy głowy występuje objaw Koebnera - pojawia się on w aktywnej fazie choroby i polega on na tym, że w miejscu zadrapań powstają nowe zmiany łuszczycowe. Zdarza się, że objawy są łagodne, ale często choroba ulega znacznemu zaostrzeniu. W przypadku osoby chorej na łuszczycę, stare komórki nie łuszczą się szybko, kiedy pojawiają się nowe. Przyczynia się to do zgrubienia chorego naskórka i powoduje powstawanie na skórze białych łusek.

Jakie są przyczyny łuszczycy skóry głowy?

Łuszczyca to choroba o podłożu wielokierunkowym. Nie są znane dokładne przyczyny występowania łuszczycy skóry głowy, jednakże wiadomo, co może się do niej przyczyniać. Przede wszystkim genetyka i immunologia, a także czynniki środowiskowe takie jak stres, urazy, używki, leki oraz ukąszenia owadów. Sporą rolę mogą też mieć komórkowe oraz molekularne mediatory łuszczycy.

Wiele autorów podkreśla, że ta choroba jest na tle zapalenia autoimmunologicznego z udziałem komórek dendrytycznych oraz komórek TCD4. Do łuszczycy skóry głowy przyczynia się także aktywacja interleukiny 17, interferonu gamma, czynnika martwicy nowotworów oraz interleukiny 22. Oprócz stanu zapalnego chorobie towarzyszy przyśpieszony proces proliferacji naskórka.

Jak leczy się łuszczycę skóry głowy?

Jej leczenie nie jest proste, ponieważ to choroba o charakterze zapalnym, przewlekłym oraz nawrotowym. Pojawia się ona w różnym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Łuszczyca skóry głowy cechuje się wysoką proliferacją naskórka, a także objawia się powstawaniem grudek oraz blaszek pokrywających się srebrzysto-białymi łuskami, które znikają bez pozostawiania za sobą blizn.

Łuszczycę leczy się przede wszystkim za pomocą kremów złuszczających, które usuwają białą łuskę. Leki najczęściej posiadają w składzie mocznik, siarkę oraz kwas salicylowy. Ponadto, w celu zahamowania procesu zapalnego, stosuje się szampony oraz płyny, które posiadają cygnolinę i pochodne witaminy D3. W celu zmniejszenia uciążliwego swędzenia skóry głowy, dermatolog może zalecić stosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych, zmniejszających świąd.

Więcej informacji znajdziecie na https://www.centrumluszczycy.pl/Luszczyca-skory-glowy-zdjecia-leczenie-objawy-i-dieta-blog-pol-1603110038.html