sobota, kwiecień 27, 2024
czwartek, 17 grudzień 2020 19:44

Jak działają środki antybakteryjne

dettol dettol

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zainteresowanie środkami antybakteryjnymi znacząco wzrosło. Domowe „spiżarnie” wyposażamy w antybakteryjne płyny do czyszczenia powierzchni płaskich, mydła do rąk czy chusteczki do dezynfekcji dłoni. Wierzymy, że te preparaty uchronią nas przed chorobą i zapewnią wyższy poziom higieny. Czy jednak faktycznie tak jest?

 

Po jakie środki dezynfekujące i antybakteryjne sięgać?

Środki antybakteryjne to te, które zawsze warto mieć w torebce lub plecaku, kiedy na dłużej wychodzimy z domu. Pozwalają one dbać o higienę w czasie podróży komunikacją zbiorową, przy wizytach w centrach handlowych, a także wszędzie tam, gdzie dostęp do mydła i bieżącej wody jest utrudniony. Najwygodniej w podróż zabrać żel lub chusteczki dezynfekujące do dłoni.

środki dezynfekujące

środki dezynfekujące

O higienie nie można jednak zapominać i w domowym zaciszu. W łazience czy kuchni warto postawić na antybakteryjne mydła w płynie. Dla zachowania bezpieczeństwa warto wybrać to z pompką, dzięki czemu przy aplikacji zachowa się najwyższe standardy higieny. Chcąc chronić się przed wirusami i bakteriami, nie możemy też zapominać o dezynfekcji powierzchni płaskich w domu. W tym pomoże, chociażby antybakteryjny spray od Dettol, który można kupić tutaj  https://www.perfumeria.pl/collections/dettol. Można nim umyć każdą domową powierzchnię, w tym również tą mającą bezpośrednią styczność z produktami żywnościowymi. Z racji tego, że produkty Dettol nie zawierają wybielacza - można je bezpiecznie stosować w domach, gdzie mieszkają małe dzieci.

Jak działają środki antybakteryjne?

Głównym składnikiem dostępnych na rynku środków antybakteryjnych jest alkohol etylowy, benzylowy lub izopropylowy. Dzięki temu składnikowi preparaty wykazują działanie antyseptyczne, a jednocześnie pełnią funkcję konserwantów dla produktów. Bakteriobójcze płyny zabijają bakterie Gram-dodatnie i gram - ujemne, do których zaliczają się Escherichia coli, gronkowce, paciorkowce, prątki gruźlicy. Wykazują również działanie grzybobójcze i w ograniczonym stopniu wirusobójcze. Likwidują przede wszystkim wirusy grypy, żółtaczki typu B i C, rotawirusy i adenowirusy. Chcąc chronić się przed koronawirusem, należy sięgać nie po środki bakteriobójcze, ale dezynfekujące. Te działają zarówno na bakterie, jak i na wirusy zwalczając je na poziomie 99.99%.

środki antybakteryjne 

środki antybakteryjne

Warto zaznaczyć, że aby preparaty antybakteryjne i dezynfekujące działały skutecznie, to ilość alkoholu w nich musi wynosić 75-85%. Tak duża ilość alkoholu, szczególnie w mydłach czy żelach do rąk powoduje jednak przesuszanie skóry. To, dlatego warto sięgać po produkty, w których składach oprócz alkoholu znajdują się też substancje nawilżające. Najpopularniejszym składnikiem o działaniu nawilżającym w mydłach i żelach jest aloes. Chroni on skórę przed podrażnieniami i nadmiernym przesuszeniem, a jednocześnie pozostawia ją czystą i odświeżoną.