niedziela, 01 sierpień 2021 15:24

Jak dbać o zęby dziecka? Kiedy udać się z dzieckiem do stomatologa?

stomatolog Słupsk stomatolog Słupsk pixabay

Profilaktyka chorób uzębienia pozwala na znaczne ograniczenie rozwoju próchnicy czy innych schorzeń w jamie ustnej.

Ułatwia też ich szybką diagnozę. Niestety często jeszcze panuje przekonanie o tym, że o zęby dziecka należy zacząć dbać dopiero przy wymianie na stałe. Jak to jest faktycznie? Od kiedy należy zacząć dbać o zęby dziecka? Kiedy warto udać się do dentysty na pierwszą wizytę?

W jaki sposób i od kiedy dbać o zęby dziecka?

O higienę jamy ustnej dziecka warto zacząć dbać jeszcze zanim wyrżną się pierwsze zęby mleczne. Oczywiście na początku nie będzie to klasyczne mycie zębów. Raczej przyzwyczajanie dziecka do zabiegów higienicznych. W momencie, gdy zaczną pojawiać się pierwsze zęby mleczne, warto kupić specjalną silikonową szczoteczkę i pastę przeznaczoną do zębów mlecznych. Jeżeli nie wiesz, jakie produkty będą odpowiednie dla twojego dziecka, zawsze możesz udać się po pomoc do specjalisty. Pomoże ci w tym dobry stomatolog. Słupsk jest miastem, w którym bez problemu znajdziesz gabinet specjalizujący się w stomatologii dziecięcej, gdzie uzyskasz fachową poradę. Pamiętaj, że z wiekiem dziecka trzeba będzie zmieniać szczoteczkę na klasyczną o odpowiedniej wielkości. Również pasta do zębów będzie się zmieniać. Te pierwsze pasty dla niemowląt zazwyczaj nie zawierają fluoru. Natomiast produkty dla młodszych dzieci mają jego obniżoną zawartość. Dla starszych dzieci można również kupować specjalne płyny do płukania ust, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu.

Pierwsza wizyta u stomatologa – kiedy warto się na nią wybrać?

Duże znaczenie dla zdrowia jamy ustnej dziecka mają także regularne wizyty u dentysty. Jak się okazuje, im wcześniej dziecko zapozna się z gabinetem lekarskim, tym lepiej. Warto, aby pierwsza wizyta nie była związana z leczeniem ubytków czy wyrywaniem zębów, a właśnie z zapoznaniem się z lekarzem i tym, co robi. Taka wizyta może być przeprowadzona już z udziałem przedszkolaka, o ile wcześniej nie pojawi się konieczność leczenia stomatologicznego. Przed wizytą warto poszukać gabinetów, które oferują taką możliwość. W przypadku wyżej wspomnianego miasta, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać stomatolodzy Słupsk – leczenie zębów dzieci. Następnie z wyników, które się pokażą wybrać gabinet z ofertą wizyty adaptacyjnej u konkretnego stomatologa. Dzięki takiemu postępowanie istnieje mniejsze ryzyko tego, że dziecko w przyszłości będzie bało się dentysty i leczenia stomatologicznego.