poniedziałek, 26 kwiecień 2021 16:14

Jak być wsparciem dla partnera?

psychoterapia psychoterapia pixabay

Każdy z nas w biegu życia ląduje w sytuacji, w której potrzebuje czyjegoś wsparcia. Otuchy od bliskich potrzebujemy w sytuacjach kryzysowych, w codziennych wyzwaniach i okresach dużych zmian.

 Aktywne wspieranie pogłębia i utrwala relację. Podstawą satysfakcjonującego związku jest poczucie, że można liczyć na drugą osobę. Jak udzielać wsparcia najbliższej osobie?

NIE ZAKŁADAJ, ŻE WIESZ

Pytaj bliskiego jak można mu pomóc, czego najbardziej potrzebuje w obecnej sytuacji. Upewnij się, że dobrze rozumiesz jego stan. Być może znacie się już bardzo długo, bardzo dobrze i z reguły dobrze odgadujesz pragnienia partnera/partnerki. Jednak nawet samo wypowiedzenie swoich pragnień może być terapeutyczne dla osoby w kryzysie. Zainteresowanie potrzebami bliskiej osoby jest ważnym wyrazem wsparcia.

krytyka

krytyka

AKCEPTUJ UCZUCIA

Każdy z nas przeżywa problemy i wyzwania w odrębny sposób. Sytuacja, która ciebie mogłaby po prostu rozbawić u innej osoby może wywołać reakcję stresową. Dzięki temu świat jest ciekawy i różnorodny. Dlatego kiedy bliski mówi ci jak się czuje, nie zaprzeczaj jego uczuciom ani nie zapewniaj od razu że „na pewno wszystko będzie dobrze”. Raczej powiedz: „masz prawo tak się czuć”, „rozumiem, że tak reagujesz”, „to musi być dla ciebie trudne”,  Takie zapewnienie sprawi, że bliski poczuje się bezpiecznie w relacji z tobą.

WSPIERAJ KONSTRUKTYWNE SPOSOBY RADZENIA SOBIE

Stres może aktywować w nas stare, nieadaptacyjne wzorce, które przynoszą chwilową ulgę, ale na dłuższą metę są dezadaptacyjne. Wspieraj partnera w konstruktywnym radzeniu sobie. Dobre sposoby na upuszczanie napięcia to np.: spacer po lesie, aktywność fizyczna, zdrowy posiłek, empatyczna rozmowa, przywołanie dobrych wspomnień, zabawa z psem, beztroski taniec. Może być też tak, że bliska osoba będzie potrzebowała profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Psychoterapia jest bardzo skuteczna, ale jest też dużym wysiłkiem. Dlatego zachęcaj do podejmowania terapii, wspieraj w jej kontynuowaniu, kibicuj w tym procesie.

O tym jak wygląda proces terapii i jak znaleźć dobrego psychoterapeutę możecie wspólnie poczytać na trzymsie.pl.