sobota, czerwiec 22, 2024
piątek, 14 styczeń 2022 18:22

Ile kosztuje założenie pierwszego akwarium dla dziecka?

akwarium akwarium pixabay

Akwarystyka powszechnie uznawana jest za drogie hobby. W końcu nawet na początek potrzebne są zbiornik, niezbędne akcesoria i urządzenia, rybki, rośliny, podłoże, ozdoby oraz pokarm. A to nie wszystko.

Poza tym dochodzą jeszcze koszty utrzymania, które trzeba ponosić regularnie. Ile zatem orientacyjnie trzeba zapłacić za pierwsze akwarium z podstawowym wyposażeniem?

Niekończące się dziecięce prośby o akwarium sprawiły, że w końcu wyraziliście zgodę na zakup zbiornika, ale tak naprawdę nie wiecie, ile to może kosztować. Co trzeba kupić na początek, żeby w ogóle rozpocząć przygodę z akwarystyką?

Zbiornik

Skoro akwarystyka to oczywiście zbiornik. Prosty, o niewielkiej pojemności np. 45 litrów, kosztuje średnio około kilkudziesięciu złotych. Nieco więcej, bo około 100 zł zapłacicie za akwarium z zaokrąglonymi krawędziami. Jeżeli chcecie zaoszczędzić na tym elemencie, możecie kupić używane akwarium. Wówczas bez problemu znajdziecie większy zbiornik w podobnej cenie. Dobrym sposobem na redukcję kosztów jest również zakup gotowego zestawu. Zestawy akwariowe z podstawowym osprzętem będą tańsze niż te samodzielnie skompletowane.

Sklep akwarystyczny z szeroką ofertą zestawów akwariowych: https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/akwaria-i-zestawy/zestawy-akwariowe

Pokrywa akwarium

W przypadku akwarium dla dzieci niezbędna jest również pokrywa. Tę można znaleźć od razu z zamontowanym oświetleniem. Koszt? Od 120 zł w górę w zależności od rozmiaru, kształtu, typu oraz parametrów lampy. Im większa pokrywa z mocniejszą lampą, tym drożej.

Filtr i grzałka

Podobnie wygląda to w przypadku filtrów. Prosty filtr wewnętrzny można kupić już nawet za kilkanaście złotych. Jednak w tym wypadku to nie ceną powinno się kierować, a wydajnością urządzenia. Należy ją dostosować do wielkości zbiornika. Jeżeli ma się budżet, lepiej od razu zdecydować się na filtr zewnętrzny, który nie tylko nie zaburza aranżacji zbiornika, lecz także nie wpływa na ruch wody w akwarium. Najlepiej postawić na model z napowietrzaczem, żeby uniknąć konieczności dokupowania tego elementu osobno.

Istotnym urządzeniem w zbiorniku jest również grzałka. Ta z termostatem, która nie będzie wymagała ciągłego kontrolowania temperatury wody, kosztuje średnio około 30 zł. Do tego termometr za kilka złotych oraz kilka drobnych akcesoriów np. siatka do odławiania ryb.

Podłoże

Gdy już mamy zbiornik z podstawowymi akcesoriami, pora na wypełnienie. W zależności od gatunków ryb, które chcemy hodować, możemy wybrać podłoże piaszczyste lub żwirowe. Koszt? Od kilkudziesięciu złotych w górę w zależności od tego, na jaki rodzaj podłoża się zdecydujemy i jak gruba ma być warstwa.

Rośliny, tło i ozdoby

Oprócz tego do kosztów trzeba doliczyć rośliny, ewentualne tło oraz ozdoby. Kwota za rośliny będzie bardzo różna – parę sadzonek popularnych gatunków zapłacimy około 40 złotych. Największa rozpiętość cenowa występuje przy tłach i elementach ozdobnych. Proste tło to koszt rzędu 10 złotych, ale na takie z efektem głębi trzeba wydać sporo więcej. Ozdoby to temat rzeka – każdy z elementów może kosztować od kilku do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych.

Rybki do akwarium dla dziecka

A co z rybkami? Za te często kupowane, mało wymagające gatunki takie jak gupiki, neonki, kiryski czy brzanki trzeba zapłacić średnio kilka złotych za sztukę. Droższe są np. bojowniki. Tu cena za pojedynczego osobnika wynosi nawet kilkadziesiąt złotych.

Jaki jest zatem koszt założenia pierwszego akwarium dla dziecka? Minimum 300–500 zł, o ile wybierze się jedne z najtańszych opcji.