środa, maj 08, 2024
poniedziałek, 11 wrzesień 2023 13:22

Fakty i mity o probiotykach dla dzieci

Synbiotyk dla dziecka Synbiotyk dla dziecka adobestock

Czy działają, czy są bezpieczne dla dzieci, kiedy powinno się je przyjmować? Wokół probiotyków narosło dużo mitów. Sprawdź, jak działają probiotyki i kiedy warto włączyć je do diety swojego dziecka.

 

Synbiotyk działa lepiej niż probiotyk

PRAWDA

Probiotyk ma w składzie bakterie probiotyczne. W synbiotyku oprócz nich znajdują się też prebiotyki, czyli substancje, którymi żywią się bakterie probiotyczne i które sprzyjają ich namnażaniu. Synbiotyk dla dzieci może oferować więc silniejsze wsparcie dla zdrowia jelit oraz lepiej wspierać i chronić mikrobiom.

Synbiotyki są bezpieczne dla dzieci

PRAWDA

Pod warunkiem, że wybierzesz te o „dobrym składzie”. Preparaty dla dzieci bardzo często zawierają szczep Lactobacillus rhamnosus GG, który jest dobrze przebadany i bezpieczny dla najmłodszych. Dodatkowo w preparatach dla dzieci umieszcza się bezpieczne prebiotyki, takie jak fruktooligosacharydy czy inulina. Synbiotyk dla dziecka o takim składzie jest całkowicie bezpieczny, a do tego dobrze wspiera mikrobiom dziecka.

Probiotyki warto podawać w trakcie antybiotykoterapii

PRAWDA

Antybiotykoterapia bardzo osłabia mikrobiom jelit. Właśnie dlatego, jeśli musisz podać antybiotyki dziecku, warto podawać mu też probiotyki dla dzieci. Inne sytuacje, w których warto włączyć probiotyk dla dziecka do jego diety to:

  • po przebyciu infekcji rotawirusowej

  • w okresie wzmożonej zapadalności na infekcje (np. jesienią czy zimą)

  • w trakcie stosowania leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych

  • u niemowląt, które nie są karmione piersią

 

Synbiotyki można stosować tylko przez krótki czas

MIT

Synbiotyki, podobnie jak probiotyki, mogą być stosowane długotrwale. Ponieważ są one suplementami diety, nie mają żadnego określonego ograniczenia czasowego. Można stosować je więc wtedy, kiedy czujesz, że flora jelitowa Twojego dziecka może potrzebować wsparcia.

Probiotyki wymagają specjalne przechowywania

MIT

Wiele probiotyków wprawdzie trzeba przechowywać w lodówce, aby zachowały swoje działanie, ale nie wszystkie. Jeśli chcesz bez problemu zabrać je ze sobą na urlop czy długi weekend, wybierz taki probiotyk albo synbiotyk dla dzieci, który może być przechowywany w temperaturze pokojowej.

Probiotyki ciężko jest podawać dzieciom

MIT

Wszystko zależy od ich formy. Przyjmowanie tabletek czy kapsułek może być faktycznie problematyczne, zwłaszcza w przypadku małego dziecka. Dlatego najlepsze dla niego będą probiotyki lub synbiotyki w formie bezsmakowych kropli, które możesz łatwo dodać do napoju lub probiotyku w formie czekoladki. Taką słodką alternatywę Twoje dziecko będzie na pewno z przyjemnością przyjmować.

Im więcej probiotyków w składzie tym lepiej

MIT

Zwłaszcza w przypadku dzieci. W preparatach dla najmłodszych najważniejsze jest ich bezpieczeństwo. Dlatego lepiej, aby preparat miał nawet mniej szczepów bakterii probiotycznych, ale żeby były one dobrze przebadane. Nawet w przypadku preparatów dla dorosłych najważniejsza jest skuteczność. Suplement powinien zawierać przede wszystkich szczepy bakterii, które mają udokumentowane działania i które skutecznie wspierają mikrobiom.