Znalazłeś się w trudnej sytuacji i poszukujesz wsparcia psychologicznego? Z artykułu dowiesz się, gdzie możesz je znaleźć. Przedstawiamy również najważniejsze cechy, które świadczą o profesjonalizmie i rzetelności psychologa. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami!
Kiedy warto udać się do psychologa?
Do psychologa warto zgłosić się nie tylko w przypadku traum i trudnych doświadczeń. Bieżące problemy również warto omawiać ze specjalistą. Mowa tu m.in. o:
wypaleniu zawodowym,
problemach w pracy, np. w relacjach ze współpracownikami,
apatii,
zniechęceniu,
problemach w małżeństwie,
trudnościach w relacjach rodzinnych.
Kolejną sytuacją, w której warto udać się do specjalisty, jest ciężka choroba, np. nowotworowa. Może dotyczyć Ciebie lub bliskiej Ci osoby. Obydwa przypadki są trudne i wyczerpujące. Psychoonkolog Warszawa pomoże Ci poradzić sobie z tym doświadczeniem. Regularne sesje przyniosą Ci ulgę i pomogą zaakceptować sytuację, która jest niesprawiedliwa i niezrozumiała. W takim wypadku skuteczna może okazać się np. terapia skoncentrowana na rozwiązaniach.
Pamiętaj, że wcale nie musisz doświadczać silnych epizodów depresyjnych czy przewlekłego stresu, by udać się do psychologa. Tak naprawdę każda kwestia, która Cię nurtuje, jest godna poruszenia u tego specjalisty.
Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?
Wsparcie psychologiczne uzyskasz przede wszystkim w poradniach psychologicznych. Możesz umówić się na wizytę stacjonarną lub wizytę on-line. Aby spotkania ze specjalistą przynosiły Ci realne korzyści, powinny odbywać się regularnie. Niestety jedna wizyta nie będzie wystarczająca. Zaleca się odbywać sesję terapeutyczną raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie.
Jeśli oczekujesz na wizytę u psychologa i znalazłeś się w kryzysowej sytuacji, wsparcie możesz uzyskać pod tymi numerami telefonów:
Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego (bezpłatny i czynny całą dobę): 800 70 22 22,
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (bezpłatny i czynny całą dobę): 116 111,
Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie – Niebieska Linia (bezpłatny i czynny całą dobę): 800 120 002.
Po czym poznać dobrego psychologa?
Jeśli poszukujesz wsparcia u psychologa, powinieneś zwrócić uwagę na wszystkie poniższe kwestie. Dzięki temu będziesz mieć pewność co do kompetencji i profesjonalizmu specjalisty.
Profesjonalny psycholog dokona wszelkich starań, byś czuł się komfortowo i bezpiecznie podczas spotkań. To osoba, która będzie Cię szanować i okaże całkowitą wyrozumiałość. W profesjonalnym gabinecie nie ma miejsca na krytykę ani dyskomfort. Jeśli takie odczucia pojawiają się u Ciebie, być może powinieneś zmienić specjalistę.
Każdy specjalista będzie przestrzegać kodeksu etyki zawodowej. Będzie szanował Twoje prawa i dbał o Twoje dobro. Nie będzie przy tym nawiązywał przyjacielskich relacji i zachowa pełen profesjonalizm.
Istotne jest również, by psycholog nie łączyć życia codziennego z pracą. Nie powinien wspominać o swoim prywatnym życiu ani sytuacjach, których doświadcza. Zachowanie równowagi pomiędzy życiem a pracą to podstawa zdrowej relacji między psychologiem a pacjentem.
Sesje terapeutyczne powinny stanowić spójną całość. Mają być realizowane zgodnie z opracowanym wspólnie planem z uwzględnieniem priorytetów pacjenta. Jeśli każda wizyta dotyczy innego tematu i uważasz, że nie jest to usystematyzowany proces, może to świadczyć o braku profesjonalizmu psychologa.
Ocena psychologa zdecydowanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Jeśli jednak zauważasz efekty sesji i wraz z upływem czasu zwalczanie problemów jest dla Ciebie coraz to łatwiejsze, może to wskazywać, że trafiłeś na rzetelnego i profesjonalnego psychologa.
Musisz zachować cierpliwość, bowiem pierwsze efekty widoczne są najczęściej po kilku miesiącach. Jest to jednak kwestia indywidualna, uzależniona od konkretnego przypadku. Terapia to długotrwały, wymagający ciężkiej pracy proces.