środa, maj 29, 2024
poniedziałek, 28 listopad 2022 19:51

Dlaczego warto zacząć przygodę z bieganiem?

buty do biegania buty do biegania pixabay

Aktywność fizyczna jest dziś po prostu modna. Ludzie na całym świecie pokochali sport w każdej postaci i uprawiają go regularnie. Robią to nie tylko dla zdrowia, dobrej formy i pięknego ciała, ale także dla przyjemności.

 

Regularny wysiłek fizyczny to bowiem sposób na aktywne rozładowanie napięcia, odreagowanie stresów dnia codziennego, a także na naturalne podnoszenie poziomu endorfiny, która okazuje się dziś niezbędna dla zachowania równowagi psychicznej oraz fizycznej. Od czego warto zacząć przygodę ze sportem, aby jego uprawianie stało się stylem życia?

Sport dla każdego 

Oferta licznych siłowni czy fitness klubów jest dziś ogromna, ale zaczynając przygodę z ruchem, warto postawić na sport na świeżym powietrzu. Trzeba także mieć na względzie to, w jakiej ogólnie kondycji fizycznej jest nasz organizm. Rzucanie się bowiem od razu na głęboką wodę, może nawet młodym i zdrowym osobom przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Dobrym pomysłem na start jest więc szybki marsz, trucht i interwałowe marszobiegi, które pozwolą przygotować ciało na większy wysiłek.

Bieganie, które z radością uprawia coraz większa liczba osób, to sport idealny. Nie wymaga dużych nakładów finansowych, dostępny jest wszędzie tam, gdzie aktualnie jesteśmy, pozwala dowolnie regulować nie tylko czas treningu, ale i obciążenie, a przede wszystkim jest sportem dla każdego, przy czym w zależności od wieku, masy ciała i ogólnej kondycji, trzeba dawkować go z głową. Właściwe dobrane tempo, dystans i czas treningu są kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych efektów w bezpiecznych warunkach.

Zawsze jest dobry moment, by zacząć

Co jest potrzebne, aby zacząć swoją przygodę z bieganiem? Właściwie dobrana do warunków pogodowych odzież, buty do biegania damskie lub męskie, dobre zabezpieczenie głowy – odpowiednie dla pory roku - zwłaszcza latem i zimą i przede wszystkim motywacja, to zestaw niezbędny do tego, aby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Ważne, aby na początku nie dawkować sobie wysiłku ponad miarę i każdy trening rozpocząć od właściwej rozgrzewki. Przygotowanie stawów i mięśni na taki wysiłek jest niezbędne, aby uniknąć kontuzji. Pomoże w tym także odpowiednie obuwie i właściwie dobrany strój.

Damskie i męskie buty do biegania, stworzone właśnie na potrzeby tej aktywności sportowej, to podstawa. Producenci tacy jak adidas, nike i new balance potrzeby biegaczy znają doskonale a ich ciała jeszcze lepiej. Dlatego właśnie w  ich modelach butów dla biegaczy pojawia się miękka, elastyczna podeszwa z odpowiednim bieżnikiem, najwyższej jakości materiał wierzchni, który pozwala swobodnie skórze oddychać i dopasowuje się do anatomicznego kształtu stopy. Buty te posiadają także stabilne i pewne wiązanie. Modele takie będą idealne na rozgrzewkę,  na trening dla profesjonalistów, ale i na początkowe treningi ze zmianą tempa. To ważne, aby zaczynać właśnie od nich. Pomogą one bowiem organizmowi przyzwyczaić się do tego rodzaju wysiłku i przygotować go do regularnych biegów, które, po kilku tygodniach, mogą stać się nieodłącznym elementem tygodniowego planu.