wtorek, 01 grudzień 2020 19:49

Czy kawy speciality to dobry pomysł na świąteczny prezent? Co je wyróżnia?

kawy speciality kawy speciality

Jeśli nie mamy pomysłu na prezent świąteczny, to świetną opcją okazuje się być kawa rzemieślnicza. Chodzi tutaj o kawy speciality, czyli te najbardziej cenione, wysokojakościowe. Taki upominek z pewnością wywoła szczery uśmiech na twarzy obdarowanego. Jeszcze bardziej ucieszy się, gdy przyjdzie do zaparzania ziaren, po czym spróbuje niezwykłego smaku.

Jeśli do tej pory ktoś nie miał okazji spróbować prawdziwej małej czarnej, będzie wręcz zdumiony, jak bardzo może być ona smaczna i aromatyczna. Nie każdy nawet zdaje sobie sprawę z tego, że w dobrej kawie jesteśmy w stanie wyczuć różne nuty smakowe, łącznie z tymi kwiatowymi, owocowymi czy czekoladowymi.

Kawa alternatywna jako prezent, czyli sprowadzony sposób na zadowolenie obdarowanego

Święta bożonarodzeniowe kojarzą się z ciepłem, miłą atmosferą, pięknymi dekoracjami, kolorowymi światełkami, nastrojową muzyką i oczywiście z prezentami. Nie trzeba wcale wydawać fortuny, aby sprawić komuś przyjemność, radość, wywołać uśmiech na twarzy. Jeśli szukamy czegoś uniwersalnego, co z pewnością się przyda i będzie z tego użytek, warto zdecydować się na kawowy zestaw startowy.

Na półkach sklepów z kawą można oczywiście znaleźć gotowe zestawy z kawą i rożnymi akcesoriami do niej. W ten wyjątkowy dzień warto jednak sprezentować bliskiej osobie coś unikalnego. Z pomocą przychodzą kawy speciality, które nie mają niczego wspólnego z tymi komercyjnymi, pochodzącymi z masowej produkcji, zalegającymi na półkach sklepowych.

Jeśli tylko osoba, której chcemy podarować kawę, ją pije, nie ma co zwlekać z jej zakupem. Zwykle sklepy należy jednak omijać szerokim łukiem, bo tam nie znajdziemy czegoś tak oryginalnego jak kawa speciality. W celu jej kupienia należy wybrać się do sprawdzonej palarni kawy lub sklepu z kawą, gdzie czekają na nas najlepszej jakości, świeże ziarna. Obdarowana nią osoba może liczyć na wyjątkowe doznania smakowe i zapachowe. Wystarczy dodać do tego eleganckie opakowanie i mamy idealny prezent dla każdego, niezależnie od okazji. Mówimy tutaj o szlachetnym smaku, o którym można pomarzyć w przypadku zwykłych kaw. Już po otwarciu opakowania ze świeżo paloną kawą, do nozdrzy dociera niezwykle przyjemna woń, która pobudzi kubki smakowe i poprawi nastrój.

Kawa speciality, czyli jaka?

Kawa rzemieślnicza pochodzi z plantacji uprawianych w specyficznym mikroklimacie, gdzie znaczenie ma dosłownie wszystko – temperatura, wilgotność powietrza, nasłonecznienie, opady atmosferyczne. Potem mamy ręczny zbiór owoców, ich dokładną selekcję i ocenę przez doświadczonych kiperów. Każda partia kawy polega ocenie zgodnie ze specjalną punktacją stworzoną przez Stowarzyszenie Kaw Specialty. W ogólnej punktacji kawa może uzyskać 100 punktów. Minimalnym progiem jest 80 punktów i wówczas można mówić o wysokojakościowej kawie, co potwierdza certyfikat. Dotyczy to wyłącznie idealnych ziaren, bez jakichkolwiek wad, o konkretnych walorach smakowo-zapachowych. Nawet najdroższa kawa sklepowa nie będzie w stanie osiągnąć poziomu, z którym mamy do czynienia w przypadku tych alternatywnych z segmentu speciality.

Czytany 198 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.