czwartek, 18 marzec 2021 09:47

COVID-19 w domu - w te rzeczy powinieneś się zaopatrzyć

dostępność pulsoksymetrów dostępność pulsoksymetrów fot:pixabay.com

Media donoszą, że wiele osób, które przechodzą zakażenie COVID-19 ma mało uporczywe objawy. Co ważniejsze, jest to na tyle łagodny przebieg, że chory może pozostać w domu i przejść właściwe leczenie pod nadzorem lekarza rodzinnego.

W takim przypadku warto mieć w swojej apteczce preparaty, które przyjmuje się doraźnie. Czy wiesz co konkretnie należy kupić? Jeżeli nie, poniższy artykuł podpowie ci, w co się zaopatrzyć.

 

Objawy COVID-19 

Niektóre osoby przechodzą zakażenie koronawirusem bardzo łagodnie i w związku z tym mogą pozostać w domowej kwarantannie i przyjmować odpowiednie medykamenty. Z biegiem czasu, wiemy coraz więcej o możliwych objawach oraz sposobach ich leczenia. Do najbardziej charakterystycznych symptomów zakażenia zaliczamy: 

  • kaszel, 
  • gorączkę, 
  • duszności. 

Domowa apteczka w walce z COVID-19 

Pulsoksymetr 

W przypadku osób starszych lub mających choroby współistniejące, pomiar pulsoksymetrem ma ogromne znaczenie diagnostyczne. Dlatego, jeśli go nie mamy, warto sprawdzić dostępność pulsoksymetrów w aptece online i zaopatrzyć się w niego. Dlaczego to takie ważne? Wynik poniżej normy może świadczyć o objęciu zakażeniem płuc oraz o niskim poziomie tlenu we krwi, co w efekcie bardzo często prowadzi do niedotlenienia organizmu. Obsługa pulsoksymetru jest bardzo prosta i polega na założeniu go na palec wskazujący, gdzie po kilku sekundach na niewielkim ekranie pojawia się wynik świadczący o poziomie wysycenia krwi tlenem, fachowo nazywany saturacją. Częsta kontrola tego parametru pozwoli uniknąć groźnych komplikacji zdrowotnych.  

Termometr 

Podstawą każdej domowej apteczki jest termometr. Na rynku mamy kilka rodzajów termometrów, ale najszybszy pomiar dokonamy tym na podczerwień, czyli bezdotykowym. Już w przeciągu kilku sekund uzyskujemy wynik pomiaru temperatury ciała. Tradycyjne termometry są nieco tańsze, ale na wynik trzeba czekać około ośmiu minut. 

 

Jakie leki kupić? 

COVID-19 leczy się objawowo, więc należy zaopatrzyć się we wszystkie preparaty lecznicze, które będą niwelowały dany symptom. 

  • Wysoka gorączka - w takim przypadku rekomenduje się medykamenty na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, gdzie ten drugi dodatkowo działa przeciwzapalnie. W przypadku osób dorosłych mogą to być tabletki, a w przypadku dzieci zawiesina lub czopki. 
  • Uporczywa biegunka - kiedy takowa występuje, warto zaopatrzyć się w elektrolity, które zapobiegną odwodnieniu. Można również zażywać probiotyki, które mogą skrócić czas biegunki. Podczas ostrej fazy biegunki można posiłkować się węglem leczniczym lub lekiem na bazie loperamidu. 
  • W przypadku kaszlu, który najczęściej na początku infekcji jest suchy i duszący, powinniśmy zażywać syrop na kaszel suchy, który trochę stłumi uporczywy objaw. 

W zanadrzu warto mieć coś na ból gardła oraz katar. Dowiedziono też, że osoby z niedoborem witaminy D ciężej przechodzą zakażenie COVID-19, więc dobry preparat z tą witaminą, najlepiej w formie leku, będzie mile widziany w domowej apteczce. Jeżeli natomiast przyjmujemy jakieś leki na stałe, to powinniśmy posiadać ich zapas na dłuższy okres leczenia.