środa, wrzesień 18, 2024
wtorek, 22 listopad 2022 14:42

Co robić, żeby do późnej starości cieszyć się dobrym słuchem?

sklep z aparatami słuchowymi sklep z aparatami słuchowymi mat.prasowe

Chociaż problemy ze słuchem są przypadłością, która może się nam przydarzyć w każdym wieku, szczególnie narażone są na nią osoby starsze, zwłaszcza te po 60. roku życia.

W ich przypadku powstanie ubytku słuchu jest bardziej prawdopodobne niż w przypadku osób młodszych.

Seniorzy powinni z powagą podchodzić do kwestii zdrowia słuchu. Duża jest w tym rola także ich bliskich, którzy w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek problemów powinni zdecydowanie zareagować i zachęcić rodziców czy dziadków do podjęcia działań. Jednak, jak mawia przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Utrata słuchu wraz z wiekiem nie jest czymś nieuchronnym, a odpowiednie działania z naszej strony mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. O czym osoby starsze powinny pamiętać, by jak najdłużej cieszyć się niezawodnym słuchem?

Jak prawidłowo dbać o uszy?

Higiena i pielęgnacja uszu są kluczowe z perspektywy jak najdłuższego zachowania prawidłowego słuchu. By dobrze słyszeć, trzeba przykładać do tej kwestii dużo uwagi. Zwłaszcza, gdy znajdujemy się w grupie szczególnie zagrożonej wystąpieniem ubytku słuchu. Zmiany pojawiające się w wyniku naturalnego starzenia się organizmu sprawiają, że do takich grup należą osoby starsze.

Wsparcie bliskich jest bardzo ważne. By nie dopuścić do wyobcowania swoich bliskich w podeszłym wieku z powodu problemów komunikacyjnych, rodzina powinna przypominać swoim wiekowym bliskim o podstawowych zasadach dbania o uszy. Niezmiernie ważne jest ich prawidłowe czyszczenie. Wiele osób nadal używa do tej czynności patyczków higienicznych. To duży błąd. Patyczki nie służą do tego, by czyścić nimi kanał słuchowy. Nie tylko nie usuwają gromadzącej się w uszach woskowiny, ale mogą ją wepchnąć głębiej – a nawet przyczynić się do uszkodzenia błony bębenkowej.

Niezwykle ważny jest także styl życia, jaki prowadzimy. By nie narazić swoich uszu na uszkodzenia, powinno się unikać długotrwałego przebywania w hałasie. Ciche, spokojne środowisko jest najlepsze dla naszego słuchu. Warto także pamiętać o tym, by osłaniać je w trudnych warunkach pogodowych tak, aby uchronić je przed wpływem wiatru i mrozu. Ważna jest także dieta i dbanie o ogólną odporność organizmu.

Co w sytuacji, kiedy słuch się pogorszy?

Chociaż bez wątpienia wiadomość o utracie słuchu nie jest powodem do radości, to nie powinna także prowokować do bezradnego załamywania rąk. Postęp medycyny i technologii sprawia, że w przypadku wad słuchu możliwa jest skuteczna rehabilitacja i przywrócenie jakości słyszenia. Nawet, gdy uszkodzenie słuchu jest nieodwracalne, można skutecznie skorygować jego skutki. Do najbardziej oczywistych objawów utraty słuchu należą niemożność słyszenia wysokich dźwięków, szumy uszne, bóle głowy. Gdy się pojawią, nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do specjalisty. W pierwszej kolejności należy wybrać się do laryngologa lub protetyka słuchu. We współczesnych czasach badania słuchu często są bezpłatne, dzięki czemu troska o swój słuch nie musi oznaczać dla seniorów dodatkowego powodu do martwienia się o stan swojego portfela. Dlatego niezwykle trudno znaleźć wymówki, by nie sprawdzić stanu słuchu. Wczesna diagnoza pozwala na o wiele skuteczniejszą rehabilitację zmysłu słuchu i powrót do pełnej sprawności.

Protetyk stwierdził ubytek słuchu? W przypadku pogorszenia się słuchu miejscem, które powinniśmy odwiedzić, jest sklep z aparatami słuchowymi. Najlepsze aparaty słuchowe są nie tylko wygodne, ale też bardzo dyskretne, często prawie niezauważalne dla otoczenia. Niedosłuch nie jest powodem, dla którego seniorzy powinni rezygnować z aktywnego, towarzyskiego stylu życia. Warto podjąć leczenie!