niedziela, październik 13, 2024
poniedziałek, 25 kwiecień 2022 18:15

Co na ból zęba po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym Ból zęba po leczeniu kanałowym pixabay

Leczenie kanałowe nie należy do najprzyjemniejszych wizyt u stomatologa. Jest jednym z bardziej skomplikowanych zabiegów, który wymaga odpowiedniego oczyszczenia, przygotowania i zasklepienia kanału zęba, w którym rozwija się stan zapalny.

To jednak ostatni ratunek przed całkowitym usunięciem zęba, dlatego w przypadku dotkliwego i narastającego bólu nie warto zwlekać z konsultacją.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe prowadzone jest w następstwie zapalenia i zakażenia miazgi zęba. Częstą przyczyną tego stanu jest zaniedbana próchnica, a także niewłaściwa lub niedostateczna higiena jamy ustnej. To często ostatnia szansa na zachowanie zęba i uniknięcie jego wyrwania. W trakcie wizyty stomatolog musi zlokalizować, otworzyć i starannie oczyścić oraz przygotować kanały do zamknięcia, dlatego też konieczne jest wcześniejsze zdjęcie RTG. Jeśli któryś z kanałów zostanie pominięty lub niewłaściwie oczyszczony dojdzie w nim do rozwoju bakterii i wtórnego stanu zapalnego. 

Dlaczego boli ząb po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym jest naturalną reakcją organizmu na ingerencję stomatologa w okoliczne tkanki. Co prawda zabieg przeprowadzany jest w miejscowym znieczuleniu stomatologicznym, ale lekarz musi dostać się do wszystkich kanałów, które wymagają oczyszczenia i zamknięcia. W związku z tym dolegliwości odczuwane są z powodu naruszenia ciągłości tkanki dziąsła czy ingerencji w struktury kostne zęba. W zależności od stopnia odporności na ból i możliwości regeneracji organizmu dolegliwości zwykle zmniejszają się i ustępują po upływie kilku dni. Po wizycie może pojawić się także opuchlizna i miejscowe zaczerwienienie, które jednak nie powinny wzbudzać naszego niepokoju. 

Aby złagodzić nieprzyjemne objawy, warto sięgnąć po dostępny bez recepty lek z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). W niwelowaniu bólu zęba dobrze sprawdzają się leki zawierające ketoprofen, ibuprofen czy metamizol. Ulgę powinna przynieść już pierwsza kapsułka. Niezależnie, który lek wybierzemy, przed jego zażyciem należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza dawkowaniem i przeciwwskazaniami do stosowania. Należy pamiętać, że leki dostępne bez recepty służą do doraźnego leczenia bólu i nie można ich przyjmować przez dłuższy czas bez konsultacji ze specjalistą. Miejscowo warto też stosować maści stomatologiczne, które nakładamy bezpośrednio na dziąsło lub wewnętrzną stronę policzka i płyny do higieny jamy ustnej, które zmniejszają ryzyko zakażenia i przyspieszają gojenie się ran. Aby zmniejszyć opuchliznę, warto przykładać zimne okłady, a także przez kilka dni po zabiegu unikać picia gorących napojów oraz spożywania potraw, wymagających gryzienia, ponieważ ból może być odczuwany w całej szczęce.

Jeśli jednak ból nasila się mimo upływających dni, a charakterystyczne pulsowanie zęba odczuwamy szczególnie przy pochylaniu się, można podejrzewać, że doszło do zakażenia, które jest wskazaniem do pilnej konsultacji. Stomatolog może wówczas zdecydować o ponownym otwarciu kanałów i ich oczyszczeniu. Zakażenie nie musi być efektem nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu. Niektóre odnogi korzeni zębowych mogą pozostać niewidoczne nawet na zdjęciu RTG. Wówczas konieczne może okazać się kolejne zdjęcie, wykonane pod innym kątem. W łagodzeniu tego typu dolegliwości również bardzo dobrze sprawdzą się leki z grupy NLPZ, ale ich przyjmowanie nie może wykluczać rezygnacji z konsultacji ze specjalistą.