poniedziałek, 25 styczeń 2021 16:55

Chirurgia plastyczna przychodzi z pomocą

Chirurgia plastyczna Wrocław Chirurgia plastyczna Wrocław

Historia chirurgii plastycznej sięga I w n.e., kiedy to wykonywano drobne zabiegi obszaru twarzy wokół oczu. Pierwszy opisany zabieg, który wiąże się z tą dyscypliną medycyny to rekonstrukcja nosa psa wykonana XVw. Jednak prawdziwy rozwój tej dziedziny zaczyna się w okresie I wojny światowej a następnie podczas II z wojen.

Błyskawiczny postęp chirurgii plastycznej związany był ściśle z rozwojem technologicznym sztuki wojennej.

Chirurgia plastyczna dla rekonstrukcji i estetyki

Chirurgia plastyczna Wrocław to część dziedziny współczesnej medycyny. Jako dyscyplina nauki dzieli się na dwa obszary: rekonstrukcyjną i estetyczną. Zasięg pierwszej z nich obejmuje rekonstrukcję wad ciała wrodzonych i nabytych, natomiast część druga zajmuje się podnoszeniem estetyki ciała i komfortu życia pacjentów. Cześć zabiegów estetycznych należy do obszaru niechirurgicznych zabiegów estetycznych, nazwa ta sugeruje nieinwazyjność tych działań. 

Chirurgia plastyczna powiązana jest z szeregiem innych dyscyplin medycyny, jako dziedzina interdyscyplinarna przejmuje pacjenta w toku leczenia, by swoim zabiegiem przywrócić mu utracone funkcje i pomóc "powrócić do życia".

Chirurgia rekonstrukcyjna

Chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się "odtwarzaniem formy i funkcji po urazie lub resekcji chirurgicznej". Każdy zabieg ma na celu najpierw poprawę funkcji uszkodzonych, z różnego powodu, tkanek a następnie przywrócenie lub poprawę wyglądu. Zabiegi chirurgii plastycznej rekonstrukcyjnej wykonuje się u pacjentów z wadami wrodzonymi lub ubytkami czy uszkodzeniami ciała nabytymi w drodze wypadków komunikacyjnych, wypadków w pracy, oparzeń lub powikłań po leczeniu chirurgicznym. 

Chirurgia plastyczna estetyczna  

Chirurgia plastyczna Wrocław poprawia wygląd konkretnej części ciała z powodów estetycznych i subiektywnych. Pacjent jest przekonany, że dokonany na nim zabieg zmieni jest pogląd na życie, nada jego losom nowego biegu. Wielokrotnie zweryfikowano tę tezę nazywając ją efektem psychologicznym chirurgii plastycznej. Okazuje się bowiem, że w ogromnej części przypadków po zabiegu chirurga plastyka pacjent aktywnie wprowadza do swojego życia zmiany, pozostające wcześniej tylko w sferze marzeń. 

Najczęstsze zabiegi chirurgii plastycznej 

Chirurgia plastyczna Wrocław to zbiór inwazyjnych i nieinwazyjnych zabiegów poprawiający estetykę ciała, należą do nich:

  • powiększanie piersi
  • liposukcja brzucha
  • liposukcja ud
  • korekcja nosa
  • korekcja powiek
  • lifting twarzy
  • plastyka brzucha

Kto korzysta z zabiegów chirurgii plastycznej? 

Pacjentami chirurgów plastycznych, szczególnie w grupie chirurgii plastycznej estetycznej, są przede wszystkim kobiety. W Polsce nie prowadzi się tego rodzaju statystyk, natomiast na podstawie źródeł amerykańskich, liczby te oscylują w proporcjach 93% do 7% na korzyść kobiet. Liczba kobiet pragnących zmienić swój wygląd wyłącznie z pobudek estetycznych stale rośnie, co więcej obniża się również granica wieku kobiet niezadowolonych ze swojego wyglądu. I to one są tą najbardziej dynamiczną i zmienną grupą pacjentek.