sobota, czerwiec 22, 2024
czwartek, 10 marzec 2022 15:50

Buty dla dziecka: jakie obuwie wybierać dla małych stópek?

obuwie dziecięce obuwie dziecięce pixabay

Wybór butów dla malucha to bardzo ważne zadanie. Aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka obuwie musi być wygodne i dobrze dobrane.

Dzięki temu stopa będzie odpowiednio pracowała, a stawy nie zostaną narażone na niepotrzebne wstrząsy – co w przyszłości zapewni zdrowe stopy i prawidłową postawę ciała. Na co zwrócić uwagę wybierając obuwie dziecięce? Sprawdź, jak wybrać buty dla dziecka!

Nowe czy używane, czyli najlepsze obuwie dla dziecka

Dzieci tak jak dorośli mają różne stopy, dlatego używane buty dla dziecka to nie najlepszy pomysł. Chociaż często szkoda nam prawie nowych bucików po starszym rodzeństwie, warto pamiętać, że pozornie niewielkie odkształcenie może negatywnie wpłynąć na rozwój malucha.

Każde dziecko porusza się nieco inaczej, a raz uformowane buciki mogą doprowadzić do wady stóp – środek buta dopasowuje się do kształtu stopy, więc powinna chodzić w nim tylko jedna osoba. Obuwie dziecięce musi być dobrane pod kształt stopy, a używane buty to ryzyko wad postawy i deformacji „odziedziczonych” po wcześniejszym właścicielu.

Jeszcze w domu zmierz stopy dziecka

Wizyta w sklepie może być sporym wyzwaniem, dlatego przed wyjściem warto zmierzyć stopy dziecka. Obuwie dziecięce powinno być nieco większe niż uzyskane wymiary – do długości i szerokości stopy należy doliczyć od pół do jednego centymetra. Takie działanie umożliwi naturalne przesuwanie się stopy podczas chodzenia.

Wybierając buty dla dzieci nie można robić tego samemu. Maluch powinien założyć wybrane obuwie i przejść się w nim po sklepie. Jeśli jednak wspólne zakupy to problem, obecnie obuwie dziecięce można kupić nie tylko stacjonarnie – w sieci można znaleźć sklepy dedykowane najmłodszym klientom. Zakupy online są szybkie i wygodne, a dostęp do setek produktów pozwala wybrać te buty, które najbardziej nam odpowiadają. Co ważne, internetowy sklep z obuwiem dla dzieci to także możliwość zwrotu towaru, który nie spełnia naszych oczekiwań. Oznacza to, że jeśli obuwie będzie niewygodne albo źle dobraliśmy rozmiar, buty dla dziecka można zwrócić.

Obuwie dziecięce – najważniejsze elementy

Dobra stabilizacja i prawidłowe ustawienie pięty, miękka podeszwa, szerokie noski… Buty dla dziecka muszą być tak wygodne, jak to tylko możliwe. Znaczenie ma nie tylko materiał, z którego je wykonano, ale także sam sposób wykonania – na szali jest przecież zdrowie malucha.

Odpowiednie obuwie dziecięce to takie, w którym środkowa część podeszwy jest nieco podwyższona, a sama podeszwa wykonana z miękkiego, oddychającego materiału. Zapiętek powinien być nieco usztywniony, ale nie może utrudniać pracy stopy, a cholewka ma sięgać odrobinę powyżej kostki zapewniając właściwą stabilizację podczas ruchów.

Dla najmłodszych optymalne rozwiązanie to buty wiązane, które można łatwo dopasować do stopy, większe dzieci często noszą buty zapinane na rzepy. Bardzo ważny jest materiał buta – przewiewne albo odprowadzający pot materiały takie jak skóra, tkaniny naturalne i materiały z membranami to komfort i ochrona przed poceniem.