sobota, kwiecień 20, 2024
czwartek, 15 czerwiec 2023 15:46

Brak seksu w związku - jak sobie z tym radzić?

lubrykant medyczny od WIMIN lubrykant medyczny od WIMIN pixabay

Do udanej relacji z naszym partnerem przyczynia się namiętność w związku, która z czasem może zanikać. Przedłużający się brak ochoty na uprawianie seksu z naszej strony bądź z naszego partnera może budzić swojego rodzaju niepokój. Co może doprowadzić do braku seksu w związku i do czego może to doprowadzić?

 

Dlaczego seks w związku jest istotny? 

Seks jest naturalną potrzebą człowieka. Dzięki niemu możemy wzmocnić więź z partnerem i dbamy o intymność w naszej relacji. Ochota na seks jest całkowicie normalna. Oczywiście, aktywność seksualna nie jest obowiązkiem w każdym związku - niektórzy decydują się na wstrzemięźliwość seksualną, a inni nie mogą bez niego żyć. Problem zaczyna się wtedy kiedy zaczyna nam brakować seksu, a pomimo tego posiadamy bariery do współżycia. 

Problem z seksem może pojawić się w każdym w związku, nie tylko długoletnim. Nie oznacza to od razu, że druga osoba jest dla nas mało atrakcyjna.

Dlaczego seks w związku jest ważny? Jego regularne uprawianie ma wpływ na zwiększenie wytwarzania takich hormonów w naszym organizmie jak oksytocyny (hormon zaufania) czy wazopresynę (hormon walki i pobudzenia do stosunku). Seks poprawia pracę naszego mózgu, pamięć, pomaga radzić sobie ze stresem, a nawet ułatwia zasypianie. 

Warto również wiedzieć, że seks uprawiany regularnie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby. Systematyczna aktywność seksualna jest ważna u kobiet, które przeszły menopauzę. Dlaczego? Seks zwiększa nawilżenie pochwy co przyczynia się do ochrony przed jej suchością i podrażnieniami. 

Zapomnij o suchości pochwy i bolącym seksie. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie podczas seksu z lubrykantem medycznym od WIMIN

Dlaczego pojawia się brak ochoty na seks? 

Kiedy nam, lub naszej drugiej połówce zacznie przeszkadzać to należy jak najszybciej poszukać przyczyn, które do tego doprowadziły. Co to może być? Przyczyny można podzielić na czynniki psychiczne i fizyczne. Pierwsze z nich to m.in.:

 • konflikty w związku - ciągłe kłótnie i nieporozumienia mogą doprowadzić nie tylko do braku seksu, ale także rozpadu związku, 
 • niechęć do swojego ciała - brak akceptacji swojej sylwetki najczęściej dotyczy kobiet po ciąży, których figura się trochę zmieniła, 
 • obawa przed niechcianą ciążą, 
 • rutyna w związku i seksie, 
 • traumatyczne wydarzenia, które wydarzyły się w przeszłości, 
 • przewlekły stres, depresja, 
 • problemy w życiu codziennym i zawodowym. 

Do czynników fizycznych zaliczamy:

 • zaburzenia hormonalne, 
 • spadek libido (często spowodowany jest przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych bądź antydepresyjnych), 
 • problemy z erekcją, 
 • impotencja u mężczyzn, 
 • brak orgazmu, 
 • bolesny seks. 

Brak seksu - do czego może on doprowadzić? 

Osoby, które nie są aktywne seksualnie mogą przyczynić się do zaburzenia emocjonalnej więzi, a tym samym problemów w związku. Co więcej, brak seksu obniża jakość zycia - wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne partnerów. 

W jaki sposób można zadbać o intymność i bliskość w związku? 

Niezbędna i najważniejsza jest praca nad związkiem. Wymaga to szczerej komunikacji. Jeżeli jest to dla partnerów trudne, to mogą oni skorzystać z pomocy terapeuty lub seksuologa. 

W celu zadbania o intymność w związku trzeba jasno określić swoje seksualne potrzeby - może się okazać, że nie są one zaspokajane i stąd brak seksu. 

Na związek pozytywnie również wpływa spontaniczność. Przyczynia się ona do budowania trwałych relacji.