sobota, kwiecień 20, 2024
poniedziałek, 12 czerwiec 2023 11:43

Balsam do opalania – niezbędny kosmetyk na lato

Balsam do opalania Balsam do opalania Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Balsam do opalania to kosmetyk, który powinien się znajdować w każdym domu. Chroni on skórę podczas nadmiernej ekspozycji na słońce lub w czasie korzystania z solarium. Jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Wyjaśniamy, dlaczego potrzebna jest ochrona przeciwsłoneczna oraz jakie stosować filtry.

 

 Promienie słoneczne – czy są szkodliwe dla skóry tylko latem?

Promieniowanie słoneczne zawiera promieniowanie UV (ultrafiolet), które jest szkodliwe dla skóry człowieka przez cały rok, nie tylko latem. Przez atmosferę przenika promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVA przenika w głąb skóry, przyśpiesza proces starzenia się, może powodować utratę jędrności skóry twarzy i ciała oraz zmarszczki czy przebarwienia. Nadmierne opalanie i promieniowanie UVB powoduje oparzenia i zwiększa ryzyko pojawienia się nowotworów skóry dlatego to ważna sprawa, aby chronić się przed wpływem promieniowania. 

Niezbędny kosmetyk latem, czyli balsam do opalania

Rozsądne korzystanie ze słońca przynosi wiele korzyści. Umożliwia produkcję witaminy D, poprawia metabolizm i wpływa na powstawanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jednak nadmierna ekspozycja na działanie słońca może być niebezpieczna. Latem jest najwięcej słonecznych dni, a do tego sporo czasu spędzamy na świeżym powietrzu i dlatego zwłaszcza wtedy warto zadbać o odpowiednią ochronę skóry. Pomocne mogą w tym być preparaty takie jak olejki, balsamy, pianki i spraye. Kosmetyki do opalania powinny być wyposażone w filtr słoneczny.

Jaka ochrona przeciwsłoneczna jest najlepsza dla wrażliwej skóry?

Kosmetyki do opalania z filtrami przeciwsłonecznymi, takie jak balsam do opalania należy dobrać do swojego typu cery. Dzięki temu nawet skóra wrażliwa będzie odporna na kąpiele słoneczne. Osoby, które mają bardzo jasny naturalny odcień skóry, potrzebują wysokiego filtra. Taką ochronę może zapewnić SPF 50. Im jaśniejsza i wrażliwsza skóra, tym wyższej ochrony potrzebuje. Kremy z niskim filtrem zapewniają ochronę wyłącznie osobom o ciemnej karnacji i skórze odpornej na czynniki zewnętrzne. Warto pamiętać o tym, że po każdej kąpieli w wodzie trzeba ponownie nałożyć krem z filtrem. Dla najlepszej ochrony przeciwsłonecznej krem nakładamy równomiernie i czekamy, aż się wchłonie, zanim wejdziemy do wody. Krem z filtrem powinno się nakładać około 30 minut przed ekspozycją na słońce.

Jakie składniki powinien zawierać produkt do opalania?

Każdy kosmetyk, nie tylko ten do opalania, powinien być wolny od szkodliwych konserwantów i wypełniaczy. Wskazane są naturalne, skuteczne składniki. Piękny kolor skóry i ochronę przeciwsłoneczną zapewniają kosmetyki zawierające wyciąg z marchwi. Dzięki nim opalenizna wygląd świeżo i zdrowo. Skóra z piękną, lekką poświatą wygląda zachwycająco. 

Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków, jest ich konsystencja. Balsam powinien się łatwo i równomiernie rozprowadzać na skórze i nie pozostawiać tłustych plam. Odpowiednie nawilżanie jest szczególnie ważne w przypadku skóry odwodnionej. Regularne stosowanie kosmetyków może spowolnić proces starzenia się skóry, pozostawiając ją miękką i gładką w dotyku.

Kosmetyki do twarzy przeciw błyszczeniu

Skóra tłusta i mieszana potrzebuje produktów do zmatowienia. Pomocny może się okazać preparat, który ma lekką, beztłuszczową formułę. Takie kosmetyki po nałożeniu nie pozostawiają tłustego filmu i są praktycznie niewidoczne. Osoby z tłustą cerą powinny wybierać kremy, które nie zatykają porów. Niektóre kremy z filtrem nadają się do stosowania również pod makijaż.