czwartek, marzec 28, 2024
wtorek, 29 wrzesień 2020 16:50

Badania słuchu – kiedy są konieczne?

Badania słuchu Bydgoszcz Badania słuchu Bydgoszcz

Wraz z wiekiem możemy zauważyć, że pogarsza się nie tylko nasz wzrok, ale także słuch. Jeżeli coraz częściej mamy problemy z dosłyszeniem słów rozmówcy albo towarzyszy nam wrażenie zatkanych uszu – w takim przypadku powinniśmy skontaktować się z odpowiednim lekarzem. Badania słuchu przeprowadza otolaryngolog. Co warto wiedzieć, zanim umówimy się na pierwszą wizytę?

Badania słuchu – podstawowe informacje

Na samym początku warto wspomnieć, że podstawowe badania słuchu w Bydgoszczy przeprowadzane przez lekarza są bezbolesne i bezpieczne, dlatego nie powinny wywoływać u pacjenta strachu ani obawy. Dzięki ich przeprowadzeniu możliwe jest określenie, czy wystąpiło jedno z trzech podstawowych zaburzeń związanych ze słyszeniem. Jest to m.in. niedosłuch przewodzeniowy, mieszany lub odbiorczy. Wyróżniamy dwa główne rodzaje badań – subiektywne oraz obiektywne. 

W przypadku tych pierwszych mowa o prostym teście, który pozwoli otolaryngologowi sprawdzić, z jakim poziomem niedosłuchu ma styczność. Do oceny używa się mowy potocznej oraz szeptu. Jeżeli zauważalna jest wada, konieczne okazuje się badanie słuchu otoskopowe. W tym celu używa się wziernika usznego, a niekiedy otoskopu. W razie wątpliwości lekarz może także zastosować audiometrię tonalną oraz tympanometrię. Pozwalają one sprawdzić próg słyszenia oraz to, jak odbija się fala dźwiękowa od błony bębenkowej przy występującej zmianie ciśnienia w wewnętrznym przewodzie słuchowym. Prowadzenie leczenia jest bardzo ważne, aby zatrzymać postępujące zmiany. 

Badania słuchu u dzieci

Jedno z pierwszych badań słuchu, jakiego doświadcza każdy z nas, to właśnie to, które wykonują lekarze w szpitalu. Jest to tak zwana otoemisja akustyczna, z którą spotyka się dziecko jeszcze na oddziale noworodkowym. Warto zaznaczyć, że jeżeli maluch posiada prawidłowy słuch, to w takim przypadku w Książeczce Zdrowia Dziecka pojawi się o tym odpowiednia informacja. Jest to tak zwany niebieski certyfikat. Co w przypadku, gdy maluch nie otrzyma pozytywnego wyniku? Zazwyczaj badanie wykonuje się ponownie, tuż przed wypisem. Jeżeli lekarze wciąż nie są pewni co do tego, w jakim stanie jest aktualny słuch dziecka – wtedy poddawane jest nawet kilkumiesięcznej obserwacji i ewentualnym dalszym badaniom. 

Badania słuchu u dorosłych

W dorosłym wieku najczęściej sami zauważamy, kiedy z naszym słuchem dzieje się coś niedobrego. Zazwyczaj jest to naturalne zjawisko, ponieważ z wiekiem mogą występować różnego rodzaju problemy zdrowotne. Lekarz pierwszego kontaktu kieruje pacjentów do specjalisty, czyli otolaryngologa – to on przeprowadzi dalsze etapy badań. 

(Więcej na: www.acustic.pl/aparaty-sluchowe-bydgoszcz)

Istnieją jednak takie zawody, w których osoby narażone są na działanie szkodliwego hałasu. W takim przypadku konieczne jest regularne wykonywanie testów, które wykluczą – lub wskażą – występowanie niekorzystnego działania czynników występujących w miejscu pracy. Warto także zaznaczyć, że czasami jesteśmy zobowiązani do wykonywania badań okresowych, ponieważ wymaga tego pracodawca – zwłaszcza jeżeli pracujemy w służbach mundurowych lub jako nurek czy pilot.

Media

artykuły sponsorowane copywriting