piątek, kwiecień 19, 2024
piątek, 19 styczeń 2018 11:08

Szklarnia ogrodowa krok po kroku

Zapalonych ogrodników nie trzeba przekonywać, że szklarnia ogrodowa jest najlepszym, co można zafundować warzywom. Zobacz krótki instruktarz, jak ją poprawnie wybudować.

Zanim przystąpisz do kupna, a następnie montażu szklarni na swojej działce, dobrze jest zastanowić się nad tym, ile pracy i czasu planujesz poświęcić temu zadaniu, i jakie środki finansowe w nie zainwestować. Gotowa szklarnia ogrodowa kupiona od dystrybutora będzie zdecydowanie łatwiejsza w montażu, ale zarazem ‒ droższa. Z powodzeniem możesz również wykonać ją samodzielnie, oszczędzając na kosztach robocizny. Do stworzenia konstrukcji szklarni ogrodowej możesz wykorzystać odpowiednio zaimpregnowane drewno (na przykład rodzime gatunki, jak dąb czy modrzew), aluminium albo ocynkowaną stal.

 

Najbardziej kosztownym elementem budowy szklarni ogrodowej jest zwykle pokrycie. Również w tym zakresie możesz wybierać między kilkoma dostępnymi rozwiązaniami: szkło akrylowe, szkło mineralne, folia. Pierwsze z nich jest często rekomendowane ze względu na dobre przepuszczanie światła oraz dużą odporność na zarysowania. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena. Szkło mineralne jest z kolei bardzo popularnym materiałem. Przede wszystkim, dlatego że przepuszcza około 90% światła. Jest jednak mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast folia stanowi rozwiązanie kompromisowe dla tych ogrodników, którzy ‒ budując szklarnię ogrodową ‒ nie chcą rezygnować z zalet tunelu: lekkości oraz niskiej ceny.

Pamiętaj także o wyborze odpowiedniego podłoża. Najlepiej wybrać takie, które sprawdzi się niezależne od rodzaju roślin, jaki zamierzasz uprawiać. Możesz więc wybrać ziemię uniwersalną, która posłuży zarówno warzywom, owocom, jak i kwiatom ozdobnym.

Podczas budowy szklarni ogrodowej pamiętaj przede wszystkim o tym, żeby zachować stabilność konstrukcji (powinna oprzeć się silnym wiatrom i niekorzystnym warunkom atmosferycznym). Zwróć również uwagę na pochyłość dachu szklarni ‒ powinien wynosić 20 stopni lub więcej, żeby swobodnie zsuwał się z niego śnieg, ograniczający roślinom dostęp do światła i wpływający niekorzystnie na stabilność konstrukcji. Zadbaj również o właściwe wyposażenie szklarni: będą potrzebne stoły i narzędzia do uprawy roślin.