Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 02 maj 2017 10:39

Na czym się skupić przy budowie domu?

Budowa domu jest poważnym wyzwaniem i decyzją, która zawsze powinna być dokładnie przemyślana. Aktualnie wybudowanie własnego domu wcale nie jest wysokim wydatkiem, zwłaszcza gdy porównamy koszty z zakupem mieszkania.

 

Większość domów w Polsce powstaje w technologii tradycyjnej. Wynika to przede wszystkim z kosztów, ponieważ chcemy, aby budowa pochłonęła jak najmniej pieniędzy. Jednak to myślenie krótkowzroczne, zwłaszcza obecnie, gdy ceny energii cały czas idą w górę. Widać to bardzo dobrze na przykładzie ogrzewania. Wiele nowych domów wprawdzie ma dobre ocieplenie, ale za to mają nieekologiczne, mało efektywne piece na węgiel. To nie tylko zagrożenie dla środowiska naturalnego, ale również spore koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.

Zapotrzebowanie na ciepło w budynkach tradycyjnych to około 120 kWh/(m²·rok), co zwykle przekłada się na koszt około 3-4 tysięcy złotych na zakup paliwa, na przykład węgla. Gdy jednak spojrzyjmy na alternatywną opcję, czyli domy pasywne, zapotrzebowanie spada już 15 kWh/(m²·rok)!

To głównie zasługa specjalnej bryły budynku, a także zastosowania materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Także domy te często korzystają z odnawialnych źródeł energii – stosowane są kolektory słoneczne, pompy ciepła, także wentylacja z rekuperacją w celu odzyskiwania energii z powietrza wydmuchiwanego z budynku.

Wielu z nas domy pasywne kojarzą się z bardzo dużymi kosztami. W rzeczywistości jednak koszt budowy domu pasywnego w Polsce to 8-15% więcej niż w przypadku budynków tradycyjnych. Co więcej, możemy też korzystać z różnych form dopłat, które zmniejszają wydatki. W związku z tym wstępnie poniesione na budowę domu koszty mogą szybko się zwrócić i pozwolić na cieszenie się niewielkimi rachunkami już od pierwszego roku eksploatacji.

Gdy zainteresowały cię domy pasywne, sprawdź je bliżej na stronie ecoreadyhouse.pl. To tutaj możesz poczytać więcej o technologii oraz dowiedzieć się, jak samemu stać się właścicielem takiego budynku. Zapraszamy na ecoreadyhouse.pl!

Czytany 297 razy

Artykuły powiązane

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.

 • Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem? Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem?

  Masz wrażenie, że Twoje dzieci nigdy nie są zmęczone i zawsze mają mnóstwo energii? Zabierz je na wakacje z mnóstwem atrakcji. Ty i Twoje dzieci możecie stworzyć super drużynę, która będzie przeżywać niezwykłe przygody na Helu! Wynajmij apartament nad morzem dla swojej gromadki, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz im zapewnić ciekawe wakacje.

 • Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży

  Przeciwsłoneczne okulary, stylowy kapelusz, olejek do opalania (oczywiście z filtrem) – czego jeszcze nie powinno zabraknąć w bagażu kompletowanym na wakacyjny wyjazd? Kostium jednoczęściowy to niezbędny element garderoby, który sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży. Warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Polsce, czy zagranicą.