Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 02 maj 2017 10:39

Na czym się skupić przy budowie domu?

Budowa domu jest poważnym wyzwaniem i decyzją, która zawsze powinna być dokładnie przemyślana. Aktualnie wybudowanie własnego domu wcale nie jest wysokim wydatkiem, zwłaszcza gdy porównamy koszty z zakupem mieszkania.

 

Większość domów w Polsce powstaje w technologii tradycyjnej. Wynika to przede wszystkim z kosztów, ponieważ chcemy, aby budowa pochłonęła jak najmniej pieniędzy. Jednak to myślenie krótkowzroczne, zwłaszcza obecnie, gdy ceny energii cały czas idą w górę. Widać to bardzo dobrze na przykładzie ogrzewania. Wiele nowych domów wprawdzie ma dobre ocieplenie, ale za to mają nieekologiczne, mało efektywne piece na węgiel. To nie tylko zagrożenie dla środowiska naturalnego, ale również spore koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.

Zapotrzebowanie na ciepło w budynkach tradycyjnych to około 120 kWh/(m²·rok), co zwykle przekłada się na koszt około 3-4 tysięcy złotych na zakup paliwa, na przykład węgla. Gdy jednak spojrzyjmy na alternatywną opcję, czyli domy pasywne, zapotrzebowanie spada już 15 kWh/(m²·rok)!

To głównie zasługa specjalnej bryły budynku, a także zastosowania materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Także domy te często korzystają z odnawialnych źródeł energii – stosowane są kolektory słoneczne, pompy ciepła, także wentylacja z rekuperacją w celu odzyskiwania energii z powietrza wydmuchiwanego z budynku.

Wielu z nas domy pasywne kojarzą się z bardzo dużymi kosztami. W rzeczywistości jednak koszt budowy domu pasywnego w Polsce to 8-15% więcej niż w przypadku budynków tradycyjnych. Co więcej, możemy też korzystać z różnych form dopłat, które zmniejszają wydatki. W związku z tym wstępnie poniesione na budowę domu koszty mogą szybko się zwrócić i pozwolić na cieszenie się niewielkimi rachunkami już od pierwszego roku eksploatacji.

Gdy zainteresowały cię domy pasywne, sprawdź je bliżej na stronie ecoreadyhouse.pl. To tutaj możesz poczytać więcej o technologii oraz dowiedzieć się, jak samemu stać się właścicielem takiego budynku. Zapraszamy na ecoreadyhouse.pl!

Czytany 281 razy

Artykuły powiązane

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki! Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki!

  Wiosna za pasem, a razem ze słoneczną pogodą przychodzi ochota na odświeżenie stylu. Poza przeglądem garderoby czas również na dopasowanie akcesoriów do najnowszych trendów i poczucie się stylowo. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka cennych porad dotyczących dobierania okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Mamy również niespodziankę w postaci dużych rabatów na zakup wymarzonych okularów!