Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 02 maj 2017 12:39

Na czym się skupić przy budowie domu?

Budowa domu jest poważnym wyzwaniem i decyzją, która zawsze powinna być dokładnie przemyślana. Aktualnie wybudowanie własnego domu wcale nie jest wysokim wydatkiem, zwłaszcza gdy porównamy koszty z zakupem mieszkania.

 

Większość domów w Polsce powstaje w technologii tradycyjnej. Wynika to przede wszystkim z kosztów, ponieważ chcemy, aby budowa pochłonęła jak najmniej pieniędzy. Jednak to myślenie krótkowzroczne, zwłaszcza obecnie, gdy ceny energii cały czas idą w górę. Widać to bardzo dobrze na przykładzie ogrzewania. Wiele nowych domów wprawdzie ma dobre ocieplenie, ale za to mają nieekologiczne, mało efektywne piece na węgiel. To nie tylko zagrożenie dla środowiska naturalnego, ale również spore koszty ogrzewania w sezonie grzewczym.

Zapotrzebowanie na ciepło w budynkach tradycyjnych to około 120 kWh/(m²·rok), co zwykle przekłada się na koszt około 3-4 tysięcy złotych na zakup paliwa, na przykład węgla. Gdy jednak spojrzyjmy na alternatywną opcję, czyli domy pasywne, zapotrzebowanie spada już 15 kWh/(m²·rok)!

To głównie zasługa specjalnej bryły budynku, a także zastosowania materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła. Także domy te często korzystają z odnawialnych źródeł energii – stosowane są kolektory słoneczne, pompy ciepła, także wentylacja z rekuperacją w celu odzyskiwania energii z powietrza wydmuchiwanego z budynku.

Wielu z nas domy pasywne kojarzą się z bardzo dużymi kosztami. W rzeczywistości jednak koszt budowy domu pasywnego w Polsce to 8-15% więcej niż w przypadku budynków tradycyjnych. Co więcej, możemy też korzystać z różnych form dopłat, które zmniejszają wydatki. W związku z tym wstępnie poniesione na budowę domu koszty mogą szybko się zwrócić i pozwolić na cieszenie się niewielkimi rachunkami już od pierwszego roku eksploatacji.

Gdy zainteresowały cię domy pasywne, sprawdź je bliżej na stronie ecoreadyhouse.pl. To tutaj możesz poczytać więcej o technologii oraz dowiedzieć się, jak samemu stać się właścicielem takiego budynku. Zapraszamy na ecoreadyhouse.pl!

Czytany 334 razy

Artykuły powiązane

 • Zegarki Casio G-Shock - co sprawia, że są tak wytrzymałe? Zegarki Casio G-Shock - co sprawia, że są tak wytrzymałe?

  Popularne na całym świecie zegarki Casio G-Shock są reklamowane jako niezniszczalne i nadzwyczaj wytrzymałe. Jeżeli więc zastanawiasz się nad zakupem tego kultowego zegarka przekonaj się, co sprawia, że są one nie do zdarcia i nosi je na sobie tak dużo osób - nie tylko sportowców.

 • Damskie trampki - jaki model wybrać i z czym je nosić? Damskie trampki - jaki model wybrać i z czym je nosić?

  Trampki to rodzaj lekkiego i wygodnego sportowego obuwia, które jest na tyle uniwersalne, że pasuje do wielu stylizacji, nawet w nieco bardziej eleganckim stylu. Szeroki wybór różnorodnych modeli oferuje marka Converse. Wśród nich panie znajdą dla siebie, zarówno klasyczne płócienne tenisówki w klasycznych kolorach: białym i czarnym, jak i kolorowych, w festiwalowym stylu, na platformie, a nawet wykonane z weluru.

 • Przy biurku usiądź jak król Przy biurku usiądź jak król

  Przy biurku spędzamy sporo czasu, dlatego też warto zadbać o zapewnienie sobie sprzyjających do tego warunków.

 • Profesjonalny fotograf ślubny w Twoim mieście Profesjonalny fotograf ślubny w Twoim mieście

  Gdzie szukać i jak znaleźć najlepszego fotografa na wesele?

 • Najpopularniejsze portale randkowe Najpopularniejsze portale randkowe

  Dla wielu osób poszukujących prawdziwej miłości, portale randkowe zdają się być jedynym słusznym rozwiązaniem.