Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 15 marzec 2018 13:15

Krótka historia kurtki motocyklowej

W dzisiejszym artykule chcieliśmy skupić się na ubiorze. Nie będzie to jednak zwykła odzież, a może bardziej symbol, nośnik kulturowy czy po prostu charakterystyczny wyznacznik przynależności do pewnej grupy. Mowa tutaj o motocyklistach oraz wszystkich wielbicielach jednośladów napędzanych silnikami o dużej mocy. To właśnie dla nich kurtka motocyklowa jest czymś jak mundur dla harcerza, trykot dla piłkarza czy spódniczka w kratę dla szkota tradycjonalisty.

 

Czemu skóra?

Kurtki motocyklowe najczęściej wykonane są ze skóry i jest to w dużym stopniu związane, z tym że jeszcze jakiś czas temu produkcja ubrań nie była na tak zaawansowanym poziomie i wtedy wykonywało się je ze skóry zwierzęcej. Był to materiał naturalny i przede wszystkim ciepły, a jak wszyscy doskonale wiemy ubranie to jedyna warstwa izolująca motocyklistę od warunków atmosferycznych. Dodatkowo kurtka motocyklowa ma także stanowić ochronę podczas nieszczęśliwych upadków, dlatego obecnie wyposaża się je w szereg umocnień i akcesoriów.

Producenci kurtek

Skoro wróciliśmy do współczesności, trzeba stwierdzić, że rynek kurtek motocyklowych rysuje się dzisiaj bardzo szeroko. Wszyscy czołowi producenci z branży motocyklowej dbają o to, aby w ich ofercie widniało przynajmniej parę modeli odzieży wierzchniej dla fanów marki. Jednym ta produkcja wychodzi lepiej innym gorzej. Warto także zwrócić także uwagę na firmy, które w swoim portfolio nie mają żadnego modelu motoru, jednak produkcja ubrań z tej kategorii wychodzi im doskonale.

Jaka powinna być dobra kurtka?

Jeśli chodzi o kurtki motocyklowe, to powinny wyróżniać się one kilkoma funkcjonalnościami. Jedna z nich już została zasygnalizowana, mianowicie ochrona przed chłodem i wiatrem. Na motorze jeździ się w różnych warunkach, a (przynajmniej na razie) nie można w nich włączyć ogrzewania, które mogłoby podwyższać temperaturę w kabinie. Druga funkcjonalność, jaką powinny spełniać kurtki to z kolei przepuszczalność powietrza. Logiczne jest, że ciężko znaleźć materiał, który z jednej strony nie przepuszcza chłodu, a z drugiej pozwala odprowadzać ciepłe powietrze z zewnątrz, aczkolwiek kurtki motocyklowe bardzo często wyposażone są w system specjalnych zamków, które pozwalają uchylić niektóre części w przypadku, gdy właścicielowi jest za gorąco. Dodatkowo niektóre kurtki motocyklowe wyposażone ą w specjalne wzmocnienia plastikowe, które chronią ciało w przypadku upadku. Charakterystycznym elementem kurtek motocyklowych są grafiki, które mogą symbolizować przynależność do konkretnej grupy motocyklowej, lub po prostu zdobić i dodawać charyzmy.

Czytany 184 razy

Artykuły powiązane

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.

 • Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem? Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem?

  Masz wrażenie, że Twoje dzieci nigdy nie są zmęczone i zawsze mają mnóstwo energii? Zabierz je na wakacje z mnóstwem atrakcji. Ty i Twoje dzieci możecie stworzyć super drużynę, która będzie przeżywać niezwykłe przygody na Helu! Wynajmij apartament nad morzem dla swojej gromadki, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz im zapewnić ciekawe wakacje.

 • Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży

  Przeciwsłoneczne okulary, stylowy kapelusz, olejek do opalania (oczywiście z filtrem) – czego jeszcze nie powinno zabraknąć w bagażu kompletowanym na wakacyjny wyjazd? Kostium jednoczęściowy to niezbędny element garderoby, który sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży. Warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Polsce, czy zagranicą.