Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 15 marzec 2018 13:15

Krótka historia kurtki motocyklowej

W dzisiejszym artykule chcieliśmy skupić się na ubiorze. Nie będzie to jednak zwykła odzież, a może bardziej symbol, nośnik kulturowy czy po prostu charakterystyczny wyznacznik przynależności do pewnej grupy. Mowa tutaj o motocyklistach oraz wszystkich wielbicielach jednośladów napędzanych silnikami o dużej mocy. To właśnie dla nich kurtka motocyklowa jest czymś jak mundur dla harcerza, trykot dla piłkarza czy spódniczka w kratę dla szkota tradycjonalisty.

 

Czemu skóra?

Kurtki motocyklowe najczęściej wykonane są ze skóry i jest to w dużym stopniu związane, z tym że jeszcze jakiś czas temu produkcja ubrań nie była na tak zaawansowanym poziomie i wtedy wykonywało się je ze skóry zwierzęcej. Był to materiał naturalny i przede wszystkim ciepły, a jak wszyscy doskonale wiemy ubranie to jedyna warstwa izolująca motocyklistę od warunków atmosferycznych. Dodatkowo kurtka motocyklowa ma także stanowić ochronę podczas nieszczęśliwych upadków, dlatego obecnie wyposaża się je w szereg umocnień i akcesoriów.

Producenci kurtek

Skoro wróciliśmy do współczesności, trzeba stwierdzić, że rynek kurtek motocyklowych rysuje się dzisiaj bardzo szeroko. Wszyscy czołowi producenci z branży motocyklowej dbają o to, aby w ich ofercie widniało przynajmniej parę modeli odzieży wierzchniej dla fanów marki. Jednym ta produkcja wychodzi lepiej innym gorzej. Warto także zwrócić także uwagę na firmy, które w swoim portfolio nie mają żadnego modelu motoru, jednak produkcja ubrań z tej kategorii wychodzi im doskonale.

Jaka powinna być dobra kurtka?

Jeśli chodzi o kurtki motocyklowe, to powinny wyróżniać się one kilkoma funkcjonalnościami. Jedna z nich już została zasygnalizowana, mianowicie ochrona przed chłodem i wiatrem. Na motorze jeździ się w różnych warunkach, a (przynajmniej na razie) nie można w nich włączyć ogrzewania, które mogłoby podwyższać temperaturę w kabinie. Druga funkcjonalność, jaką powinny spełniać kurtki to z kolei przepuszczalność powietrza. Logiczne jest, że ciężko znaleźć materiał, który z jednej strony nie przepuszcza chłodu, a z drugiej pozwala odprowadzać ciepłe powietrze z zewnątrz, aczkolwiek kurtki motocyklowe bardzo często wyposażone są w system specjalnych zamków, które pozwalają uchylić niektóre części w przypadku, gdy właścicielowi jest za gorąco. Dodatkowo niektóre kurtki motocyklowe wyposażone ą w specjalne wzmocnienia plastikowe, które chronią ciało w przypadku upadku. Charakterystycznym elementem kurtek motocyklowych są grafiki, które mogą symbolizować przynależność do konkretnej grupy motocyklowej, lub po prostu zdobić i dodawać charyzmy.

Czytany 175 razy

Artykuły powiązane

 • Marka Cersanit - najwyższa jakość płytek Marka Cersanit - najwyższa jakość płytek

  Szeroka oferta producentów płytek sprawia, że ich wybór nie jest łatwym zadaniem. Wszelkiego rodzaju wzory, różne kolory, ciekawe mozaiki czy oryginalne kształty dają możliwość stworzenia łazienki spełniającej wszelkie wizje klientów. Producenci marek, takich jak Cersanit stawiają na sprawdzone rozwiązania oraz najwyższą jakość. Firma wychodzi naprzeciw klientom i oferuje im wytrzymałe produkty o wielu wzorach i kolorach, spełniające najwyższe normy jakości.

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.