Polecane artykuły

 • 1

środa, 02 grudzień 2015 10:59

Kobiety pokochały bieganie

Jak pokazują różne statystyki, coraz więcej Polek biega i robi to regularnie. Widać rosnące zainteresowanie pań tym sportem, który jeszcze kilka lat temu zdominowany był przez mężczyzn.

Jeszcze kilkanaście lat temu biegających dla przyjemności ludzi mogliśmy zobaczyć głównie w amerykańskich filmach lub serialach. Dziś bez problemu można spotkać biegających Polaków w parkach, na osiedlach, a nawet na ulicach naszych miast. O ile jeszcze kilka lat temu można było głównie mówić o modzie na bieganie, o tyle obecnie jest to raczej sposób na zdrowy tryb życia. Nie bez znaczenia jest także kwestia rywalizacji. To dlatego coraz więcej Polaków próbuje sprawdzić się w wyścigach biegowych, a na starcie pojawia się również coraz więcej kobiet, wyposażonych w profesjonalne damskie treningowe buty do biegania.

Jak biegają polskie kobiety?

Niektórzy eksperci nazywają polskich biegaczy grupą społeczną. Ciekawe dane na ich temat dostarcza raport „Narodowy spis biegaczy 2014”. Chociaż bieganie to ciągle sport zdominowany przez mężczyzn, coraz szybciej rośnie liczba biegających kobiet (obecnie jest to około 40% biegaczy). Najczęściej są to osoby w wieku od 25 do 34 lat z miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców, pracujące. W porównaniu do badań z lat ubiegłych, można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania bieganiem kobiet. Coraz częściej również dla nich jest to sport pierwszego kontaktu z aktywnością, ze sposobem na zdrowy styl życia. Biegające kobiety również bardziej o siebie dbają, zwracają uwagę na to, co jedzą i traktują bieganie jako inwestycję w swoje zdrowie. Co ważne, kobiety zaczęły również biegać regularnie i większość z nich twierdzi, że ten sport poprawia ich samopoczucie.

Polskie kobiety a sprzęt biegowy

Chociaż powszechne przekonanie jest takie, że do biegania nie jest konieczny żaden specjalistyczny sprzęt, okazuje się jednak, że tylko 5% polskich biegaczy nie ma specjalnych butów do biegania, w tym również kobiety. To dlatego sklepy ze sprzętem dla biegaczy, jak na przykład dobiegania.pl, stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej pań posiada damskie buty do biegania treningowe. 47% biegaczy używa jednej pary obuwia do biegania, a w przypadku kobiet jest to nawet 50%. Dwoma parami butów biegowych może pochwalić się 32% pań. Dość podobny odsetek kobiet kupuje raz do roku takie buty (30%) i dwa razy do roku (27%). Okazuje się jednak, że im więcej kilometrów tygodniowo przebiegają panie, tym więcej posiadają par obuwia do biegania.

Chociaż daleko nam jeszcze do Amerykanek, gdzie w maratonach i półmaratonach startuje nawet 60% pań, również w Polsce obecność kobiet w bieganiu nieustannie się zwiększa. To bardzo optymistyczny trend, pozwalający mieć dużą nadzieję, że już wkrótce tyle samo pań i panów będzie stawało na starcie zawodów dla biegaczy.

Czytany 1437 razy

Artykuły powiązane

 • Czy modne produkty mogą być tanie? Czy modne produkty mogą być tanie?

  Na wybiegach w czasie pokazów mody można zaobserwować cudowne kreacje, których uzupełnieniem są stylowe dodatki, w tym przepiękne buty.

 • Nawigacja samochodowa, ekspres i sprzęt elektroniczny, czyli co kupić na prezent Nawigacja samochodowa, ekspres i sprzęt elektroniczny, czyli co kupić na prezent

  Wybór prezentu na urodziny, imieniny czy na dowolną inną okazję nie jest łatwym zadaniem. Są jednak produkty, z których zakupu ucieszy się niemalże każdy. Dobrej jakości sprzęt elektroniczny jest zawsze sprawdzonym rozwiązaniem. Co więc warto podarować bliskiej osobie? Przedstawiamy polecane pomysły.

 • Własna działka w mieście, dlaczego warto? Własna działka w mieście, dlaczego warto?

  Posiadanie własnej działki w mieście to bardzo opłacalna inwestycja. Najczęściej są to działki budowlane, których wartość stale rośnie, w zależności od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz koniunktury na rynku inwestycyjnym. O takie działki, nawet w centrum miast, nie jest trudno. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na rynku działek rekreacyjnych.

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.