Polecane artykuły

 • 1

środa, 02 grudzień 2015 10:59

Kobiety pokochały bieganie

Jak pokazują różne statystyki, coraz więcej Polek biega i robi to regularnie. Widać rosnące zainteresowanie pań tym sportem, który jeszcze kilka lat temu zdominowany był przez mężczyzn.

Jeszcze kilkanaście lat temu biegających dla przyjemności ludzi mogliśmy zobaczyć głównie w amerykańskich filmach lub serialach. Dziś bez problemu można spotkać biegających Polaków w parkach, na osiedlach, a nawet na ulicach naszych miast. O ile jeszcze kilka lat temu można było głównie mówić o modzie na bieganie, o tyle obecnie jest to raczej sposób na zdrowy tryb życia. Nie bez znaczenia jest także kwestia rywalizacji. To dlatego coraz więcej Polaków próbuje sprawdzić się w wyścigach biegowych, a na starcie pojawia się również coraz więcej kobiet, wyposażonych w profesjonalne damskie treningowe buty do biegania.

Jak biegają polskie kobiety?

Niektórzy eksperci nazywają polskich biegaczy grupą społeczną. Ciekawe dane na ich temat dostarcza raport „Narodowy spis biegaczy 2014”. Chociaż bieganie to ciągle sport zdominowany przez mężczyzn, coraz szybciej rośnie liczba biegających kobiet (obecnie jest to około 40% biegaczy). Najczęściej są to osoby w wieku od 25 do 34 lat z miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców, pracujące. W porównaniu do badań z lat ubiegłych, można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania bieganiem kobiet. Coraz częściej również dla nich jest to sport pierwszego kontaktu z aktywnością, ze sposobem na zdrowy styl życia. Biegające kobiety również bardziej o siebie dbają, zwracają uwagę na to, co jedzą i traktują bieganie jako inwestycję w swoje zdrowie. Co ważne, kobiety zaczęły również biegać regularnie i większość z nich twierdzi, że ten sport poprawia ich samopoczucie.

Polskie kobiety a sprzęt biegowy

Chociaż powszechne przekonanie jest takie, że do biegania nie jest konieczny żaden specjalistyczny sprzęt, okazuje się jednak, że tylko 5% polskich biegaczy nie ma specjalnych butów do biegania, w tym również kobiety. To dlatego sklepy ze sprzętem dla biegaczy, jak na przykład dobiegania.pl, stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej pań posiada damskie buty do biegania treningowe. 47% biegaczy używa jednej pary obuwia do biegania, a w przypadku kobiet jest to nawet 50%. Dwoma parami butów biegowych może pochwalić się 32% pań. Dość podobny odsetek kobiet kupuje raz do roku takie buty (30%) i dwa razy do roku (27%). Okazuje się jednak, że im więcej kilometrów tygodniowo przebiegają panie, tym więcej posiadają par obuwia do biegania.

Chociaż daleko nam jeszcze do Amerykanek, gdzie w maratonach i półmaratonach startuje nawet 60% pań, również w Polsce obecność kobiet w bieganiu nieustannie się zwiększa. To bardzo optymistyczny trend, pozwalający mieć dużą nadzieję, że już wkrótce tyle samo pań i panów będzie stawało na starcie zawodów dla biegaczy.

Czytany 1403 razy

Artykuły powiązane

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki! Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki!

  Wiosna za pasem, a razem ze słoneczną pogodą przychodzi ochota na odświeżenie stylu. Poza przeglądem garderoby czas również na dopasowanie akcesoriów do najnowszych trendów i poczucie się stylowo. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka cennych porad dotyczących dobierania okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Mamy również niespodziankę w postaci dużych rabatów na zakup wymarzonych okularów!