Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 30 marzec 2017 12:39

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary stały się krzykiem mody za sprawą swoich coraz modniejszych oprawek. Nosić chcą je wszyscy, zarówno ci, którzy ich potrzebują, jak też ci, którzy ich nie potrzebują. Okularów przeciwsłonecznych, w przeciwieństwie do zwykłych okularów, potrzebują jednak wszyscy, bo wszystkich dotyka promieniowanie ultrafioletowe.

 

Czas okularów, czas oprawek

Żaden inny aparat korekcyjny nie zrobił takiej furory jak okulary. Poprawiający wadę słuchu aparat słuchowy nie stał się modny. Nie stał się modny tym bardziej poprawiający wadę uzębienia aparat ortodontyczny. Co prawda dość modne stały się soczewki kontaktowe poprawiające wadę wzroku. Naprawdę modne stały się jednak poprawiające wadę wzroku okulary. Zrobiły to w głównej mierze za sprawą swoich oprawek. Oprawki do okularów stały się bowiem pożądanym elementem stylizacji, potrafiącym dokonywać wielkich metamorfoz w kreowaniu wizerunku, ale nic dziwnego, skoro promują je gigantyczne agencje reklamowe, a projektują prestiżowe domy mody.

Promieniowanie ultrafioletowe

Okulary przeciwsłoneczne chronią przede wszystkich przed promieniowaniem ultrafioletowym zwanym promieniowaniem UV. Pochodzi ono ze światła słonecznego i znacząco wpływa na organizmy żywe. Powoduje u nich korzyści, na przykład w postaci pobudzania wytwarzania witaminy D. Mimo wszystko powoduje też u nich więcej szkód, zarówno fizycznych, jak też psychicznych. Promieniowanie ultrafioletowe nie wpływa przede wszystkim korzystnie na wzrok. Powoduje między innymi schorzenia takie jak zaćma lub zapalenie spojówek. Należy zatem chronić przed nim oczy, a najlepszy sposób na to stanowią oczywiście okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne na ratunek

Okulary przeciwsłoneczne trzeba wybrać nie tylko pod kątem oprawek, które pasują do kształtu twarzy i koloru włosów, ale przede wszystkim pod kątem soczewek. Okulary o brązowych soczewkach najlepiej zatrzymują światło niebieskie, które wywołuje najintensywniejsze odczucie olśnienia. Okulary o soczewkach szarych lub zielonych zatrzymują światło niebieskie. Okulary o soczewkach pomarańczowych chronią oczy zarówno przy silnym, jak też słabym nasłonecznieniu. Ale to nie wszystko, bo występują też okulary polaryzacyjne i okulary z fotochromami. Okulary polaryzacyjne neutralizują oślepiające odblaski światła, z kolei okulary z fotochromami automatycznie się rozjaśniają lub przyciemniają w zależności od intensywności promieniowania ultrafioletowego.

Najpopularniejsze marki okularów przeciwsłonecznych

Wiodącą marką w tworzeniu okularów jest Ray Ban, który ma w tym niemal stuletnie doświadczenie. Początkowo ich okulary trafiały tylko dla załóg lotnictwa, ale z czasem do wszystkich, w tym do takich ikon jak Audrey Hepburn i James Dean. Obecnie najpopularniejsze modele okularów Ray Ban to Aviator i Wayfarer. Ray Ban Aviator stanowią klasykę, która nie przemija (znajdziesz je w soczewki24.pl). Okulary te słyną ze swojego specyficznego kształtu i cienkich oprawek. Ray Ban Wayfarer stanowią z kolei coś, co nieustannie uchodzi za modne. Okulary te słyną ze swoich grubych oprawek.

Czytany 483 razy

Artykuły powiązane

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.

 • Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem? Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem?

  Masz wrażenie, że Twoje dzieci nigdy nie są zmęczone i zawsze mają mnóstwo energii? Zabierz je na wakacje z mnóstwem atrakcji. Ty i Twoje dzieci możecie stworzyć super drużynę, która będzie przeżywać niezwykłe przygody na Helu! Wynajmij apartament nad morzem dla swojej gromadki, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz im zapewnić ciekawe wakacje.

 • Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży

  Przeciwsłoneczne okulary, stylowy kapelusz, olejek do opalania (oczywiście z filtrem) – czego jeszcze nie powinno zabraknąć w bagażu kompletowanym na wakacyjny wyjazd? Kostium jednoczęściowy to niezbędny element garderoby, który sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży. Warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Polsce, czy zagranicą.