czwartek, 30 marzec 2017 14:39

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary stały się krzykiem mody za sprawą swoich coraz modniejszych oprawek. Nosić chcą je wszyscy, zarówno ci, którzy ich potrzebują, jak też ci, którzy ich nie potrzebują. Okularów przeciwsłonecznych, w przeciwieństwie do zwykłych okularów, potrzebują jednak wszyscy, bo wszystkich dotyka promieniowanie ultrafioletowe.

 

Czas okularów, czas oprawek

Żaden inny aparat korekcyjny nie zrobił takiej furory jak okulary. Poprawiający wadę słuchu aparat słuchowy nie stał się modny. Nie stał się modny tym bardziej poprawiający wadę uzębienia aparat ortodontyczny. Co prawda dość modne stały się soczewki kontaktowe poprawiające wadę wzroku. Naprawdę modne stały się jednak poprawiające wadę wzroku okulary. Zrobiły to w głównej mierze za sprawą swoich oprawek. Oprawki do okularów stały się bowiem pożądanym elementem stylizacji, potrafiącym dokonywać wielkich metamorfoz w kreowaniu wizerunku, ale nic dziwnego, skoro promują je gigantyczne agencje reklamowe, a projektują prestiżowe domy mody.

Promieniowanie ultrafioletowe

Okulary przeciwsłoneczne chronią przede wszystkich przed promieniowaniem ultrafioletowym zwanym promieniowaniem UV. Pochodzi ono ze światła słonecznego i znacząco wpływa na organizmy żywe. Powoduje u nich korzyści, na przykład w postaci pobudzania wytwarzania witaminy D. Mimo wszystko powoduje też u nich więcej szkód, zarówno fizycznych, jak też psychicznych. Promieniowanie ultrafioletowe nie wpływa przede wszystkim korzystnie na wzrok. Powoduje między innymi schorzenia takie jak zaćma lub zapalenie spojówek. Należy zatem chronić przed nim oczy, a najlepszy sposób na to stanowią oczywiście okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne na ratunek

Okulary przeciwsłoneczne trzeba wybrać nie tylko pod kątem oprawek, które pasują do kształtu twarzy i koloru włosów, ale przede wszystkim pod kątem soczewek. Okulary o brązowych soczewkach najlepiej zatrzymują światło niebieskie, które wywołuje najintensywniejsze odczucie olśnienia. Okulary o soczewkach szarych lub zielonych zatrzymują światło niebieskie. Okulary o soczewkach pomarańczowych chronią oczy zarówno przy silnym, jak też słabym nasłonecznieniu. Ale to nie wszystko, bo występują też okulary polaryzacyjne i okulary z fotochromami. Okulary polaryzacyjne neutralizują oślepiające odblaski światła, z kolei okulary z fotochromami automatycznie się rozjaśniają lub przyciemniają w zależności od intensywności promieniowania ultrafioletowego.

Najpopularniejsze marki okularów przeciwsłonecznych

Wiodącą marką w tworzeniu okularów jest Ray Ban, który ma w tym niemal stuletnie doświadczenie. Początkowo ich okulary trafiały tylko dla załóg lotnictwa, ale z czasem do wszystkich, w tym do takich ikon jak Audrey Hepburn i James Dean. Obecnie najpopularniejsze modele okularów Ray Ban to Aviator i Wayfarer. Ray Ban Aviator stanowią klasykę, która nie przemija (znajdziesz je w soczewki24.pl). Okulary te słyną ze swojego specyficznego kształtu i cienkich oprawek. Ray Ban Wayfarer stanowią z kolei coś, co nieustannie uchodzi za modne. Okulary te słyną ze swoich grubych oprawek.

Czytany 601 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.