wtorek, 02 maj 2017 13:31

Jak wybrać laptopa?

Przeglądając oferty laptopów, można z łatwością dostrzec, że modele różnią się znacząco między sobą. Już sama cena wskazuje na to, że jedno z urządzeń jest lepsze od drugiego, ma mniej lub więcej funkcji, jak też jest mniej lub bardziej przystosowane do wielozadaniowej pracy. Zanim wybierzemy laptopa, trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – do czego go potrzebuję?

 

Elementy, które laptop musi mieć!

 Kilkanaście lat temu najważniejsze dla użytkowników komputerów było ich szybkie i bezbłędne wykonywanie obliczeń, dzisiaj to już nie wystarczy, wymagamy od tych urządzeń znacznie więcej. Laptop niezależnie od tego, w jakim celu będzie użytkowany, powinien posiadać USB, VGA, HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe (RJ-45) i czytnik kart pamięci. Szybsze przesyłanie danych uzyskamy, decydując się na laptop wyposażony w port USB 3.1 generacji 1 i generacji 2.

Kolejny element wyposażenia laptopa to kamera – czy jest właściwie mi potrzebna? Jeżeli planujesz wykorzystywać go np. do komunikacji ze znajomymi czy współpracownikami, to jak najbardziej powinien on ją posiadać.

Dużo mówi się również o napędzie, jednak nie wszystkie laptopy go posiadają. Jest on montowany najczęściej w większych modelach, chociaż też nie w każdym. Z pewnością jest to ta część komputera, która umożliwi nam np. obejrzenie filmy nagranego na płytę DVD czy też zainstalowania gry.

Zaglądamy do środka laptopa

Często parametry laptopa są nam zupełnie obce i nie jesteśmy w stanie na ich podstawie wywnioskować, czy dany model jest odpowiedni dla nas czy może trzeba poszukać czegoś zupełnie innego. Sercem laptopa jest procesor, którego największymi producentami są Intel i AMD. Obecnie najlepszymi są procesory piątej i szóstej generacji.

Kolejna ważna rzecz to karta graficzna, wśród których prym wiodą firmy AMD i nVidia. Trzeba również pamiętać o pojemności dysku, który warunkuje nam szybką i wydajną pracę, jak też pozwala na gromadzenie na komputerze większej ilości plików i dokumentów.

Nie bez znaczenia jest jednak design i wygląd urządzenia. Nowoczesne laptopy proponuje m.in. sklep ale.pl. Innowacyjne rozwiązania, takie jak podświetlana klawiatura czy nietuzinkowaobudowa stanowią dzisiaj ważne elementy komputera

Czytany 678 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.