środa, 16 sierpień 2017 16:47

Jak urządzić pokój niemowlaka?

Od momentu, w którym rodzice dowiadują się, że spodziewają się potomstwa do jego narodzin mija kilka miesięcy. Są to przeważnie miesiące pełne szczęścia, ale również niecierpliwości i wszelkich przygotowań. Zanim maleństwo znajdzie się na świecie, trzeba mieć już wszystko gotowe: kupić ubranka, pampersy, zabawki, smoczki i niemalże najważniejsze - urządzić pokoik.

 

Czy pokoik jest konieczny?

Nie wszyscy mają wystarczająco miejsca w domu czy mieszkaniu, żeby dziecko miało swój własny pokój. Często będzie to pomieszczenie współdzielone z rodzeństwem. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że przez pierwsze miesiące życia najlepiej mieć ciągle oko na maluszka, więc wielu rodziców decyduje się na kołyskę czy łóżeczku we własnym pokoju. Dzięki temu nie trzeba chodzić w nocy po domu i robić niepotrzebnego hałasu, który obudzi resztę domowników. W przypadku współdzielonego z rodzeństwem, trzeba jakoś uczciwie podzielić przestrzeń, a jeszcze wcześniej wytłumaczyć, że mały członek rodziny będzie potrzebował dużo miejsca i atencji.

Wyposażenie pokoju niemowlaka

Niezależnie od tego, czy pokój będzie tylko dla jednego dziecka, czy będzie dzieliło miejsce z bratem czy siostrą, niezbędnymi elementami pokoju dziecięcego jest niewątpliwie łóżeczko. Co za tym idzie trzeba też wyposażyć się w odpowiedni dla dzieci materac, przyjemną, antyalergiczną pościel i ochraniacz na łóżeczko, żeby wiercące się dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Kolejnym potrzebnym elementem będzie wanienka ze stojakiem, która umożliwia wygodne kąpanie nie obciążając zbytnio pleców rodzica.

Zakup przewijaka będzie na pewno znacznym ułatwieniem dla rodziców, ponieważ z łatwością będą mogli zmieniać pieluchy i dokonywać zabiegów codziennej pielęgnacji. Rzeczą, która zdecydowanie się przyda w pokoiku dziecięcym, ale nie jest produktem pierwszej potrzeby, zdecydowanie jest wygodny fotel z podłokietnikami. Tym razem jednak nie będzie on przeznaczony dla malucha, ale dla jego mamy, której zapewni on wygodę podczas karmienia czy usypiania.

Wyposażenie pokoju niemowlaka będzie się zmieniało wraz z rosnącymi potrzebami maluszka. Warto więc wybierać takie meble i dodatki, które będą wielofunkcyjne i posłużą dziecku na dłużej. Na przykład łóżeczko może w przyszłości zostać rozmontowane i stanowić wygodny tapczan dla kilkulatka. 

Praktyczne dodatki

W pierwszych miesiącach życia maluszka przydać się może karuzela z pozytywką, zawieszona nad łóżeczkiem, która wprawi dziecko w miły nastrój przed snem. Dziecko przyzwyczai się do dźwięku pozytywki, który będzie kojarzył mu się ze snem. Innym praktycznym dodatkiem będzie mata edukacyjna. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór mat, które nie tylko są bezpiecznym i wygodnym miejscem do zabawy, ale również sposobem na rozwijanie umiejętności dziecka poprzez różnego rodzaju bodźce dźwiękowe czy wzrokowe.

Niezależnie od miejsca i środków finansowych jakimi przyszli rodzice dysponują, jest kilka rzeczy, które trzeba kupić. Reszta jest już tylko fantazją i zachciankami, które pozwolą na stworzenie pięknej przestrzeni dla dziecka.

Sprawdź również: sklep z pościelą dla dzieci

Czytany 513 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.