środa, 17 styczeń 2018 09:54

Jak urządzić pokój dla niemowlęcia?

Pojawianie się na świecie dziecka to rewolucja w życiu rodziców, która wiąże się z koniecznością wielu zmian i przygotowań. Sporo trudności sprawia niektórym urządzenie pokoju dla niemowlęcia. Jednak nie taki diabeł straszny – wbrew pozorom nie jest to wcale aż tak skomplikowane, a ponadto daje dużo radości i satysfakcji.

 

Meblowanie pokoju niemowlęcego

W przypadku zakupu mebli do pokoju tak małego dziecka sprawa jest prosta – niemowlę nie ma w tym względzie wielu wymagań. Potrzebne są właściwie tylko łóżeczko i komoda na ubranka, najlepiej z drewna, choć część rodziców chwali lżejszą opcję z płyty MDF. Przydać się może też półka na akcesoria pielęgnacyjne – dobrze, żeby część z nich (np. pieluszki czy chusteczki) mieć zawsze pod ręką, a nie schowane głęboko w szufladzie. Bez wątpienia należy też pomyśleć o fotelu lub wygodnym krześle dla rodzica, by mógł z dzieckiem komfortowo przysiąść np. podczas karmienia czy usypiania.


Kompletowanie sprzętów i akcesoriów

Umeblowanie mamy już za sobą – co dalej? Najpierw należy zadbać o oświetlenie. Nie powinno być zbyt mocne – na początek wystarczy zwykła lampka nocna. Jeśli chodzi o akcesoria, przede wszystkim potrzebny będzie przewijak. Mamy tu do wyboru 3 opcje: zakładany na oparcia łóżeczka, zamocowany na komodzie, lub mobilny, pod którego blatem znajdują się schowki lub półki. Popularnym od wielu lat przedmiotem, bardzo ułatwiającym życie wielu rodzicom, są też leżaczki dla niemowląt. Na rynku dostępnych jest wiele wersji – niemal wszystkie są wielofunkcyjne. Leżaczki dla niemowląt mają możliwość huśtania, grania melodii, wibrowania, ponadto wyposażone są zazwyczaj w pałąk z zabawkami, na którym wiszą przyciągające uwagę dziecka grzechotki. Gdy maluch nieco podrośnie sprawdzi się z pewnością mata edukacyjna. Wtedy też można dokupić schowki lub pudła na zabawki, którymi rosnące dziecko będzie się coraz częściej bawiło.


Grunt to wygoda i bezpieczeństwo

Urządzając pokój niemowlęcy, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo dziecka. Nad łóżeczkiem nie powinna wisieć żadna półka, zaś wszystkie zakupione produkty – zarówno meble, akcesoria, jak i przedmioty elektroniczne, muszą posiadać wszelkie wymagane atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.

Czytany 411 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.