Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 26 luty 2018 17:22

Diamenty – jak się je wydobywa?

30 ton – tyle mniej więcej wynosi roczne wydobycie diamentów. Jednak nie wszystkie z nich przeznaczone są na oszlifowanie i przekształcenie w brylanty. Zaledwie 20% z nich przekształca się biżuterię taką jak pierścionki, naszyjniki, bransoletki, czy inne błyskotki.

Zastosowanie

Dlaczego większość z nich nie jest przeznaczona dla branży jubilerskiej pomimo tego, że przynosi ona największe zyski? Powód jest bardzo prosty – większość z nich po prostu się do tego nie nadaje. Aby kamień znalazł swoje zastosowanie w jubilerstwie musi przejść bardzo rygorystyczną selekcję: brane są pod uwagę najważniejsze jego cechy, takie jak na przykład czystość i barwa. Dla diamentów stosowanych w przemyśle najważniejsza jest twardość materiału, a tą może poszczycić się każdy diament.

Gdzie szukać diamentów?

Zacznijmy jednak od samego początku. Skąd w ogóle wziąć diament? Kluczowe tutaj jest jego wydobycie, które jest czasochłonne, kosztowne i wymaga naprawdę dużo pracy. Mówiąc najprościej diament to odmiana węgla, który powstaje w bardzo specyficznych warunkach: temperaturze i ciśnieniu, a do tego głęboko pod powierzchnią ziemi. Warunki tam panujące są naprawdę ekstremalne, dlatego źródłem wydobycia mogą być na przykład wygasłe wulkany, gdzie mogły uformować się te kamienie. Kolejnym dobrym miejscem do ich poszukiwania są koryta rzek – zarówno wysuszone jak i te do tej pory wypełnione wodą. Trzecie miejsce to piaszczyste wybrzeża, gdzie również możemy pokusić się o poszukiwanie drogocennego diamentu.

 

Rysunek 1 Odkrywkowa kopalnia w Mirnym

Metody wydobycia

Jednak samo znalezienie odpowiedniego miejsca to dopiero połowa sukcesu. Problemem jest odnalezienie samych diamentów. Używa się do tego kilku różnych metod. W przypadku poszukiwania na obszarze wygasłego wulkanu stosuje się kopanie, łamanie lub odstrzał, w wyniku których otrzymujemy rudę, którą następnie należy poddać procesowi mielenia i płukania. W korytach rzek wydobywa się żwir z dna a następnie płucze w poszukiwaniu diamentów. Płukanie odbywa się z zastosowaniem jednej ciekawej właściwości diamentu -  wykazują one lepkość do tłuszczów, dlatego koryto służące do płukania żwiru naciera się uprzednio tłuszczem, który pozwala oddzielać diament od innych minerałów, kamieni i zanieczyszczeń. Na piaszczystych wybrzeżach używa się dokładnie tej samej metody wydobycia.

Długie poszukiwania

Jak długo trzeba prowadzić poszukiwania aby odnaleźć upragnione kamienie szlachetne? Aby odnaleźć jeden karat średnio wydobywa się aż 250 ton żwiru, piasku skał i innych zanieczyszczeń. Oczywiście są to dane uśrednione. Przy odrobinie szczęścia może udać się to znacznie szybciej, jednak równie dobrze długie poszukiwania mogą nie przynieść żadnego rezultatu.

Wysoka wartość

Rekompensatą za długie, męczące i kosztowne poszukiwania jest wysoka cena diamentu. Mając świadomość tego jak wygląda proces jego wydobycia zasadna okazuje się wysoka cena za ten kruszec jaką proponuje nam jubiler, czy profesjonalny skup diamentów. Do przeprowadzenie poszukiwań potrzebna jest też praca wielu ludzi, odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim bardzo dużo czasu, który w przypadku braku efektów poszukiwań może okazać się zmarnowany. To wszystko oraz coraz mniejsza dostępność tego kamienia jest powodem jego dużej wartości.

Rysunek 2 Diament w Kimberlicie w muzeum we Wrocławiu

 

Czytany 878 razy

Artykuły powiązane

 • Marka Cersanit - najwyższa jakość płytek Marka Cersanit - najwyższa jakość płytek

  Szeroka oferta producentów płytek sprawia, że ich wybór nie jest łatwym zadaniem. Wszelkiego rodzaju wzory, różne kolory, ciekawe mozaiki czy oryginalne kształty dają możliwość stworzenia łazienki spełniającej wszelkie wizje klientów. Producenci marek, takich jak Cersanit stawiają na sprawdzone rozwiązania oraz najwyższą jakość. Firma wychodzi naprzeciw klientom i oferuje im wytrzymałe produkty o wielu wzorach i kolorach, spełniające najwyższe normy jakości.

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.