piątek, 17 kwiecień 2020 14:11

Bezpieczny dom. Sprawdź, jak przygotować się na eksplorowanie domu przez najmłodszych

Zabezpieczenia przed dziećmi Zabezpieczenia przed dziećmi

Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze ogromna radość, ale i wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, gdy pociecha dorasta i pragnie intensywnie eksplorować domowe zakamarki. Zobacz, jak zabezpieczyć dom przed najmłodszymi, aby był dla nich azylem.

Po pierwsze: zabezpieczenia gniazd

Zabezpieczenia przed dziećmi zapewniają nie tylko komfort psychiczny rodziców, ale stanowią też realną ochronę najmłodszych. Na rynku od wielu już lat dostępne są rozwiązania blokujące dostęp małych paluszków do gniazd elektrycznych. Zazwyczaj plastikowe osłony montuje się bardzo prosto, bez użycia jakichkolwiek narzędzi: wystarczy przyłożyć je do wgłębień w gniazdku, a następnie przekręcić specjalnym, dołączonym do zestawu kluczykiem. Gotowe! Małe rączki nie poradzą sobie z tego typu przeszkodą.

Po drugie: zabezpieczenie drzwi

Raczkujące pociechy lubią zaglądać do każdego z pomieszczeń, nieświadome zagrożeń, jakie tam na nie czyhają. W ferworze codzienności ich małe paluszki mogą zostać łatwo przytrzaśnięte przez innych domowników, co skończy się bólem, płaczem, a nawet ich mechanicznym uszkodzeniem. Ochroną przed tego typu domowymi wypadkami są zabezpieczenia drzwi. Wykonane zazwyczaj z lekkiej gąbki, skutecznie wyhamowują skrzydło drzwiowe, nie pozwalając na jego całkowite zamknięcie. Proste, tanie i – co najważniejsze – skuteczne rozwiązanie.

Po trzecie: zabezpieczenie szafek

Małe dzieci lubią zaglądać do przepastnych wnętrz szaf, przesuwać lustrzane drzwi i przeczesywać to, co znajduje się za nimi, a także eksplorować kuchenne zakamarki w poszukiwaniu nowych zabawek. Nie zawsze jest to dla nich bezpieczne. Z myślą o bezpieczeństwie producenci akcesoriów dla niemowląt stworzyli specjalne zabezpieczenia szafek, które blokują możliwości otwarcia drzwi, także tych przesuwnych. Ich montaż jest zwykle mało inwazyjny dla samego mebla. Skuteczność tego typu rozwiązań jest oceniana różnie – bywają przypadki, że pociecha, pomimo zabezpieczeń, i tak sforsuje drzwiczki i dostanie się do zawartości szafki. Warto zatem pilnować dziecka, gdy widzimy, że nadmiernie interesuje się tego typu instalacją.

Po czwarte: zabezpieczenie kantów

Tym, co jest szczególnie groźne w domu, są wystające kanty blatów, parapetów, stołów i szafek. Dziecko przez nieuwagę może łatwo nabić sobie o nie guza lub – co gorsza – rozciąć skórę na głowie. Z pomocą przychodzą silikonowe zabezpieczenia kantów, które czynią rogi bardziej miękkimi i bezpiecznymi dla najmłodszych. Warto przetestować to rozwiązanie w swoim domu.

Po piąte: zabezpieczenie schodów

Rodziny, które mieszkają w domach, z pewnością znają ten problem. Gdy pociecha zaczyna raczkować, nie wiadomo kiedy i jak nagle znajduje się u szczytu schodów. Wystarczy sekunda nieuwagi, aby ta samodzielna wędrówka zakończyła się nieszczęściem. Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest bramka oddzielająca schody od piętra, którą można zamontować w zaledwie kwadrans. Spokój rodzica – bezcenny.

 

Czytany 45 razy

Media

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.