czwartek, 21 maj 2015 17:15

Chronimy dzieci przed słońcem

Naskórek niemowląt jest niezwykle delikatny. Wystarczy kwadrans spędzony na słońcu, aby pojawiły się zaczerwienienia, a nawet oparzenia. Chrońmy więc nasze pociechy, ale nie blokujmy syntezy witaminy D. Czy wiesz, że opalanie niemowląt jest zabronione, natomiast dzieci do trzeciego roku życia, w słoneczne dni, koniecznie trzeba zabezpieczać kremem z filtrem? Przed wyjściem na spacer należy posmarować delikatne ciałko dziecka odpowiednim preparatem. Pamiętajmy, że właściwa ochrona to podstawa zdrowej skóry w przyszłości.

„W naszym klimacie za wystarczający dla dzieci (o ile nie mają bardzo jasnej cery lub nie są nadwrażliwe na światło) przyjmuje się SPF 15-30” radzi mgr Ewa Kamińskiea z Instytutu Matki Dziecka.

Zasady bezpiecznej kąpieli słonecznej niemowląt
Unikamy ekspozycji na słońce w czasie najsilniejszego nasłonecznienia, pomiędzy godzinami 11 a 15.
Krem z filtrem UVA/UVB należy nakładać na 15-20 minut przed wyjściem na słońce, gdyż tego typu preparaty potrzebują czasu, aby wniknąć w skórę i zacząć efektywnie działać.
Smarowanie kremem należy powtarzać co 3-4 godziny.
Usta należy zabezpieczyć pomadką ochronną do ust, policzków i noska. Te z oferty Skarbu Matki FUN zawierają filtr fizyczny.
Należy pilnować terminu przydatności kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV. Filtry przeciwsłoneczne tracą właściwości ochronne kilka miesięcy po otwarciu preparatu.
Nie zapominajmy też o czapce z daszkiem lub kapelusiku chroniącym główkę dziecka.

Nie blokujmy syntezy witaminy D
Niestety stosowanie zbyt wysokich filtrów słonecznych może hamować syntezę witaminy D w skórze, która utrzymuje prawidłowy stan kości, zapobiega krzywicy u dzieci, zaburzeniom nastroju. Problem hipowitaminozy jest szczególnie dotkliwy w krajach północnych, w tym również Polsce, gdzie poziom nasłonecznienia w ciągu całego roku nie jest wystarczający. Z tej przyczyny należy wybierać takie preparaty, które nie blokują syntezy witaminy D.

Przyjazny krem
Idealnym rozwiązaniem jest Krem na lato SPF 20 marki Skarb Matki, który zawiera bezpieczne i wystarczające w polskich warunkach klimatycznych połączenie filtrów chemicznych pochłaniających promienie ultrafioletowe i mineralnych (dwutlenek tytanu), odbijających i rozpraszających promieniowanie ultrafioletowe. Kosmetyk wzbogacono w witaminę E. Co ważne, krem ma formułę wodoodporną. Może być stosowany już od 6 miesiąca życia.

Pojemność 75 ml
Cena ok. 22 zł