piątek, kwiecień 12, 2024
czwartek, 24 czerwiec 2021 01:23

Zalety ćwiczeń aerial joga. Dlaczego warto ćwiczyć jogę na hamaku?

hamak do jogi hamak do jogi pixabay

Joga z użyciem hamaku coraz częściej pojawia się w ofercie szkół pole dance i centrów jogi. Nie podlega dyskusji, że jest to dyscyplina bardzo efektowna, ale czy tylko temu zawdzięcza popularność? Jak się okazuje, aerial joga ma o wiele więcej korzyści.

Czym jest aerial joga?

To rodzaj praktyki jogi, która wykorzystuje hamak do jogi (chustę). Innymi słowy, pozycje/asany znane z klasycznej formy jogi wykonuje się przy użyciu hamaka podwieszonego do sufitu. 

Aktywność ta łączy więc jogę z gimnastykę powietrzną. Dodatkowo można w niej znaleźć również elementy fitnessu, akrobatyki, stretchingu oraz tańca. Jest to zatem zróżnicowany trening i m.in. dzięki temu przynosi dużo korzyści. Jakie to są?

Zalety jogi na hamaku

1) Odciążenie kręgosłupa i stawów – aerial joga jest świetną opcją dla osób, które borykają się z bólem stawów, ale klasyczna praktyka jest dla nich zbyt intensywna. Dzięki hamakowi stawy i kręgosłup są podczas ćwiczeń odciążone, co umożliwia pogłębienie pozycji. W efekcie postawa polepsza się, a ciało wydaje się po praktyce lżejsze, wolne od ciężaru.

2) Wzmocnienie i rozciągnięcie ciała – zajęcia aerial jogi dla początkujących składają się zarówno z pozycji w powietrzu, jak i z pozycji w kontakcie z podłożem. Niemniej, dąży się do tego, aby na dalszym etapie cała praktyka była wykonywana w powietrzu, z elementami akrobatyki. Osiągnięcie tego poziomu wymaga jednak przygotowań: wzmocnienia ciała i rozciągnięcia go. Regularne ćwiczenia aerial jogi doskonale rozwijają na obu tych polach. Ciało staje się silniejsze i bardziej elastyczne.

3) Relaks – joga znana jest ze swoich właściwości relaksujących. Pomaga w wyciszeniu się i osiągnięciu wewnętrznego spokoju, redukuje stres. Nie inaczej jest z jogą na hamaku. Warto zresztą dodać, że zdaniem wielu osób, ta forma aktywności jest dodatkowo większą zabawą od tradycyjnej praktyki. W efekcie samopoczucie może być nawet lepsze.

4) Większa świadomość własnego ciała – pozycje jogi w powietrzu wymagają dobrej koordynacji ruchowej i świetnej świadomości własnego ciała. Oznacza to, że dzięki regularnym ćwiczeniom można lepiej poznać swoje możliwości i zdolności. Zwiększa się też chęć pokonywania własnych ograniczeń.

5) Poprawa krążenia krwi – ćwiczenia aerial jogi pobudzają układ krążenia i wspomagają pracę mięśnia sercowego. Dzięki pozycjom odwróconym (antygrawitacyjnym) aktywizacji podlega również układ limfatyczny. Ciało jest bardziej dotlenione.

6) Niski próg startu – joga w powietrzu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób początkujących, które nie mają pewności swojego ciała. Dzięki hamakowi są to zajęcia łatwiejsze od zwykłej jogi, ale wcale nie mniej efektywne.

Jak zacząć?

Wystarczy, że zapiszesz się na aerial jogę do pobliskiej szkoły jogi, pole dance lub aerial silks. Warto jednak dodać, że naukę możesz rozpocząć także w domu. Niezbędne sprzęty i akcesoria znajdziesz online np. w sklepie Flying Rose.