piątek, kwiecień 19, 2024
środa, 29 wrzesień 2021 18:54

Zaburzenia snu podczas ciąży - przyczyny oraz leczenie problemów z bezsennością

sen w ciąży sen w ciąży pixabay

Zapewnienie dobrej jakości snu podczas ciąży jest ważne zarówno dla matki, jak i dziecka. Dla matki te nieprzespane noce kończą się zmęczeniem i sennością w ciągu dnia.

Sen odgrywa również ważną rolę w pamięci, uczeniu się, apetycie, nastroju i podejmowaniu decyzji – wszystko to jest ważne, gdy przygotowujesz się na przyjęcie noworodka do swojego domu.

Wiele kobiet w czasie ciąży może unikać snu. Dyskomfort fizyczny, zmieniające się hormony oraz podekscytowanie i niepokój związany z byciem nową matką prowadzą do wielu problemów ze snem. W rzeczywistości uważa się, że co najmniej 50 procent kobiet w ciąży cierpi na bezsenność.

Przewlekłe pozbawienie snu odbija się na układzie odpornościowym. Niektórzy badacze uważają, że może to być jednym z powodów, dla których brak snu ma tak istotny wpływ na zdrowie matki i płodu. A ponieważ sen pomaga regulować poziom cukru we krwi, nic dziwnego, że słaby sen podczas ciąży wydaje się mieć związek z cukrzycą ciążową.

sen w ciąży

Korzystając z informacji publikowanych w portalu parentingowym mojniemowlak.pl znajdziesz mnóstwo wskazówek i porad o tym, jak dbać o prawidłową i zdrową ciążę.

Czynniki wpływające na bezsenność w ciąży

Wiele czynników prowadzi do bezsenności w czasie ciąży. Począwszy od pierwszego trymestru ciąży, wahania poziomu hormonów powodować uogólniony dyskomfort inne problemy co może utrudnić zasypianie i utrzymanie snu.

Mogą to być:

  • mdłości,
  • wymioty,
  • tkliwość piersi,
  • przyspieszone tętno,
  • duszność,
  • wyższa temperatura ciała,
  • częste oddawanie moczu w nocy.

W miarę upływu czasu przyszłe matki mogą również odczuwać ból pleców i mieć problem ze znalezieniem wygodnej pozycji, aby pomieścić rosnący brzuszek, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna kopać w nocy.

Niepokój o zbliżający się poród, bycie nową matką, żonglowanie obowiązkami zawodowymi i domowymi lub inne zmartwienia mogą sprawić, że twój umysł będzie ścigał się w nocy. W trzecim trymestrze wiele kobiet w ciąży doświadcza żywych, niepokojących snów - które mogą dodatkowo pogorszyć jakość snu.

Chociaż większość kobiet w ciąży często doświadcza przynajmniej kilku z powyższych objawów, czasami mogą one być związane z zaburzeniami snu. Zaburzenia snu mogą być powiązane z dalszymi problemami matki lub dziecka, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy.

Częste zaburzenia snu i problemy podczas ciąży

Najczęstsze zaburzenia snu, które występują w czasie ciąży to obturacyjny bezdech senny, zespół niespokojnych nóg i choroba refluksowa przełyku.

  • Obturacyjny bezdech senny: Przyrost masy ciała i zatkany nos sprawiają, że wiele kobiet zaczyna chrapać w czasie ciąży, co może być czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego. U niektórych kobiet może rozwinąć się obturacyjny bezdech senny, stan snu charakteryzujący się chrapaniem, sapaniem i powtarzającymi się przerwami w oddychaniu, które zakłócają jakość snu. OSA może utrudniać przepływ tlenu do płodu i zwiększają ryzyko stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej i cięcia cesarskiego. Uważa się, że dotyka aż 1 na 5 kobiet w ciąży.
  • Zespół niespokojnych nóg: Osoby z zespołem niespokojnych nóg (RLS) są nękane przez odczucia najlepiej opisane jako pełzanie, łaskotanie lub swędzenie, które powodują niepohamowaną potrzebę poruszania nogami. Ten stan może utrudniać zasypianie, ponieważ objawy są bardziej nasilone, gdy osoba odpoczywa. Uważa się, że RLS dotyka do jednej trzeciej kobiet w trzecim trymestrze ciąży.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy: inaczej znany jako zgaga lub refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenie refluksu żołądkowo-przełykowego powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, szczególnie podczas leżenia. Jest to częsta przyczyna bezsenności u kobiet w ciąży we wszystkich trymestrach, przypuszczalnie dotyczy jednej czwartej kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze i aż połowy w trzecim.

Leczenie problemów ze snem podczas ciąży

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie problemów ze snem podczas ciąży. Główne strategie obejmują dostosowanie pozycji do spania i nawyków higienicznych podczas snu. W połączeniu z dobrą higieną snu, radzenie sobie z zaburzeniami snu związanymi z ciążą jest kluczem do lepszego snu podczas ciąży.

Ponieważ niektóre substancje mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu, kobiety w ciąży powinny zawsze skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek leków lub preparatów ziołowych pomagających w zasypianiu.