Na pewno każdy słyszał o czymś takim jak feromony Love Desire. Jednak co to tak na prawdę jest? Feromony to substancje semiochemiczne, które należą do grupy infochemicznej. Najczęściej są to substancje składające się z wielu różnych związków chemicznych, które mają jeden związek dominujący. Czasami może zdarzyć się, że jest to feromon to pojedynczy związek chemiczny, ale jest to rzadkie zjawisko. Dzięki feromonom można podświadomie komunikować się z innymi. Są one wytwarzane zarówno przez zwierzęta jak i ludzi. W większości przypadków feromony mogą być skuteczne już w niewielkim stężeniu.
Podział feromonów
Substancje tego rodzaju można podzielić w następujący sposób.
- Ze względu na to jaki efekt wywołują:
- podstawowe - zmiany fizjologiczne przez nie wywoływane są w ciągu dłuższego czasu. Mogą mieć wpływ na przykład na funkcje osobnicze. Do tego rodzaju feromonów zaliczyć można substancję królowej czy też hormony znajdujące się w moczu ssaków.
- wywoływacze - są to substancje, których działanie jest natychmiastowe. Dzieje się tak ponieważ substancje te mają bezpośredni wpływ na centralny układ nerwowy. Z reguły zmiana jest dobrze widoczna. Zmiany tego rodzaju wywoływane są poprzez feromony ścieżkowe, rozpraszające, agregacyjne oraz płciowe. - Ze względu na funkcje
Wyróżniamy: płciowe, agregacyjne, wyrażające stres, odstraszające, społeczne, markujące drogę oraz wiele innych - Ze względu na właściwości oraz sposób działania
Wyróżniamy: lotne, kontaktowe, feromony organizmów wodnych, proferomony oraz związane z dużą cząsteczką białka.
Role feromonów w zwalczaniu szkodników
Dzięki temu, że feromony działają już w przypadku niewielkiego stężenia często są stosowane w przypadku biologicznych metod ochrony roślin. Są one używane w przypadku zwalczania takich szkodników jak owocówka jabłkóweczka, brudna mniszka, borecznik Diprion similis czy też Cadra cautella. Niektóre gatunki naturalnie korzystające z feromonów potrafią wydzielać feromony, które powodują poronienia bądź też hamują rozwój larw.
Zastosowania feromonów
Środki te mają wiele różnych zastosowań wśród, których można wymienić między innymi w przypadku ochrony produktów spożywczych. Obecnie coraz częściej zamiast insektycydów stosuje się właśnie feromony. Dzięki nim można na przykład zwalczyć rozwój szkodników w określonych stadiach rozwoju, utrudniać składanie jaj czy też hamować przepoczwarzenie. Stosuje się także do tworzenia pułapek w celu zwabienia owadów. Pułapki później można zniszczyć wraz z całą zawartością. W przypadku stosowania feromonów do tworzenia pułapek bardzo często stosuje się o wiele większe stężenie. Dzięki temu właśnie osiągają one bardzo dużą skuteczność zakłócając naturalne działania. Są one stosowane także w kosmetyce jako dodatek perfum. Występują na przykład jako androstenol, androstenon i androsteron. Zastosowanie tych środków jest odmienne i dlatego też z całą pewnością każdy znajdzie wśród nich takie dla siebie. Właśnie te elementy perfum powodują, że perfumy mają bardzo fajne działanie. Największy wpływ na działanie perfum. Warto wybierać takie perfumy, które posiadają odpowiedni składnik.