piątek, maj 03, 2024
wtorek, 21 listopad 2023 13:04

Witaminy na włosy – czym się kierować, by wybrać najlepsze?

polecane tabletki na włosy polecane tabletki na włosy mat.prasowe

Najskuteczniejszy sposób na trwałą poprawę kondycji włosów to zadbanie o wzrost nowych, zdrowych kosmyków. Kluczowe znaczenie ma w tej kwestii pełnowartościowe odżywianie, które mogą (a czasem nawet powinny) wzbogacać suplementy diety. Nic więc dziwnego, że w dzisiejszym, zabieganym świecie witaminy na włosy cieszą się znaczną popularnością. Wybór preparatów jest jednak tak duży, że może przyprawiać o zawrót głowy. Jak oddzielić ziarno od plew, czyli czym kierować się, aby wybrać naprawdę działający suplement na włosy?

 

Chcesz mieć piękne włosy? Ustal swoje oczekiwania

Niezadowolenie z kondycji włosów może wynikać z różnych przyczyn. Jedni zmagają się z cienkimi, słabymi i matowymi kosmykami, inni z włosami suchym, trudnymi w stylizacji i podatnymi na uszkodzenia, a pozostali z nadmiernym wypadaniem włosów. Jak można wywnioskować, oczekiwania tych poszczególnych grup różnią się między sobą, choć wszyscy marzą o zdrowych, gęstych i mocnych kosmykach.

 

Witaminy na włosy – ale na co konkretnie?

Szczególnie istotne jest ustalenie dokładnej przyczyny złej kondycji włosów. Przykładowo choroby skóry głowy czy wypadanie włosów na tle hormonalnym wymagają specjalistycznego leczenia. W takich przypadkach suplementacja to jedynie środek pomocniczy. Podstawę stanowi rzetelna diagnostyka lekarska.

 

Nie masz pewności, dlaczego Twoje włosy stają się coraz rzadsze? Możesz przeczytać o przyczynach wypadania włosów w serwisie WybieramyKolagen.pl.

 

Skład witamin na włosy to podstawa

Jeżeli interesują Cię witaminy na włosy, postaw na tabletki wieloskładnikowe. Producenci mają tendencję do promowania suplementów z aktualnie modnymi witaminami. W ostatnich latach dotyczy to w szczególności biotyny. Witaminie B7 nie można odmówić pozytywnego wpływu na kosmyki i skórę głowy. Jednak oprócz niej dla wzrostu zdrowych i mocnych włosów liczy się znacznie więcej substancji odżywczych. To:

  • witaminy: A, większość z grupy B, C i E,
  • pierwiastki: cynk, selen, żelazo, jod, miedź, siarka,
  • ekstrakty roślinne: ze skrzypu polnego, z pokrzywy, borówki, bambusa,
  • oleje, na przykład z wiesiołka,
  • kwasy tłuszczowe, między innymi kwas alfa-liponowy,
  • białko: kolagen i aminokwasy,
  • antyoksydanty, na przykład likopen.

 

Wiele z nich bierze udział w syntezie keratyny, czyli białka stanowiącego podstawowy budulec włosów, a także stymuluje aktywność mieszków włosowych. Inne regulują poziom nawilżenia skóry głowy lub pracę gruczołów łojowych skalpu, co także wpływa na porost włosów. Pozostałe wydłużają cykl życia włosów, ograniczając ich wypadanie. Jak widać, wszystkie są potrzebne.

 

Cechy dobrego suplementy diety na włosy

  • Im więcej informacji podaje producent, tym lepiej – jeśli preparat zawiera ekstrakty roślinne, powinny być one standaryzowane na określoną zawartość składników aktywnych. Przykładowo ekstrakt z pokrzywy powinien być standaryzowany na daną ilość krzemionki. Tylko wtedy można mieć pewność, że dany składnik ma jakąkolwiek wartość. Jeżeli suplement diety zawiera kolagen, producent powinien określić, z jaką formą białka (liofilizowaną czy hydrolizowaną) mamy do czynienia i jakie jest jego pochodzenie (na przykład z określonego gatunku ryb, wołowiny czy z roślin).

  • Skuteczność potwierdzona badaniami – mogą być to na przykład badania satysfakcji, choć najcenniejsze są badania aparaturowe. Polegają one na pomiarach parametrów skóry i włosów w celu potwierdzenia deklarowanych właściwości witamin na włosy. Składniki zastosowane w suplemencie powinny być przebadane klinicznie.

  •  Pozytywne opinie i recenzje – to zawsze cenne informacje, choć należy zachować czujność. Opinie anonimowych użytkowników lub influencerów mogą być opłacane. Najbardziej wiarygodne pozostają recenzje publikowane przez specjalistów: kosmetologów, dermatologów, trychologów i farmaceutów. Można zapoznać się także z wynikami badań naukowych nad skutecznością określonych składników.
  • Informacje na temat marki – jakie jeszcze produkty ma w swojej ofercie, czy współpracuje z kadrą naukową i korzysta z certyfikowanych laboratoriów? Czy składniki, których używa, przebadano klinicznie? Jaka jest jej misja?

 

Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając witaminy na włosy?

  • Dzienny koszt suplementacji – wynika nie tylko z wielkości i ceny opakowania, ale również z dawkowania. Przykładowo opakowanie 60 kapsułek może wymagać zażywania 2 kapsułek dziennie, więc wystarcza na 30 dni suplementacji. Niekiedy porównywalne w jakości preparaty mogą być nawet 2 razy tańsze.
  • Wygodę stosowania – aby suplement przyniósł pożądane rezultaty, należy stosować go co najmniej 3 miesiące. Z tego względu warto wybrać preparat, który nie sprawia problemu w codziennym, systematycznym stosowaniu. Najlepiej sprawdzają się tabletki i kapsułki, które wystarczy jedynie popić wodą.
  • Opinię lekarską – suplementację zawsze warto skonsultować ze specjalistą, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki na stałe. Lekarz wyspecjalizowany w dziedzinie zdrowia skóry głowy i włosów może podzielić się z Tobą swoimi rekomendacjami suplement

 

Ranking suplementów diety na włosy

Najlepsze tabletki na włosy to niekoniecznie te najbardziej reklamowane. Często stanowią one produkty dużych koncernów, które bazują przede wszystkim na swojej rozpoznawalności i budżetem na działania marketingowe. Jeżeli zależy Ci na rzetelnym porównaniu suplementów (także z popularnymi preparatami dostępnymi w większości aptek), sprawdź polecane polecane tabletki na włosy według WybieramyKolagen.pl. Ranking ten bierze pod lupę składy, dzienny koszt suplementacji i inne, wyżej wymienione cechy suplementów.