niedziela, maj 26, 2024
środa, 02 listopad 2022 12:17

Srebrna biżuteria- jak o nią dbąć?

Srebrna biżuteria Srebrna biżuteria adobestock

Utrata blasku, ciemny nalot, zmatowienie – srebrna biżuteria może z czasem utracić dawny wygląd. Na szczęście jest to odwracalne – możesz łatwo wyczyścić sczerniałe srebro. Podpowiadamy, jak dbać o ulubione ozdoby domowymi sposobami i preparatami dostępnymi u jubilerów.

Srebrna biżuteria czernieje

Srebro cieszy się bardzo dużą popularnością – jest uniwersalne i ponadczasowe. Srebrna biżuteria jest przez większość z nas noszona także ze względu na dobry stosunek ceny do jakości. Jednak z czasem pokrywa się ciemnym nalotem, bez względu na próbę srebra, z której jest wykonana. Jest to proces naturalny – to efekt wpływu dwutlenku siarki. Podpowiadamy, jak dobrze wyczyścić srebrny naszyjnik, bransoletkę czy pierścionek.

Domowe i specjalistyczne sposoby na czyszczenie biżuterii

Wypróbuj domowe sposoby, które mogą okazać się skuteczne, jeśli zadbasz o środki ostrożności. Sprawdzi się m.in. pasta do zębów, ocet czy soda oczyszczona. Są też różne sprawdzone preparaty, które kupisz w sklepie jubilerskim – to m.in. specjalne płyny, gaziki lub ściereczki. Są to zdecydowanie najbezpieczniejsze sposoby na czyszczenie srebra. Gwarantują bezpieczeństwo i ułatwią pielęgnację biżuterii.

Właściwe przechowywanie biżuterii

Podstawą jest właściwe przechowywanie ozdób. Nie powinno się trzymać wszystkich ozdób – jak pierścionki, łańcuszki czy bransoletki – w jednej szkatule. Łańcuszki czy bransoletki warto odpowiednio rozwiesić i oddzielać od siebie, by się nie poplątały. Złe przechowywanie sprawia, że ją narażasz na wiele uszkodzeń czy zarysowań, co odbije się na jej jakości. Srebrną biżuterię trzeba przechowywać z dala od wilgoci oraz od światła dziennego, bo będzie się szybko utleniać.

Czyszczenie srebrnej biżuterii

Biżuteria brudzi się podczas użytkowania – może to być m.in. kurz, tłuszcz czy różne bakterie. Trzeba regularnie i delikatnie czyścić biżuterię. Skuteczną metodą na czyszczenie srebra jest użycie soli kuchennej w połączeniu z folią aluminiową. Na dnie miseczki należy wyłożyć folię, potem rozpuszczamy sól w gorącej wodzie. Biżuterię wkładamy do miseczki, by dotykała folii i zalewamy ją roztworem solnym. Po wyjęciu jej należy ją przepłukać i wysuszyć ściereczką z mikrofibry.

Domowe metody nie zawsze dają gwarancję uzyskania pożądanych efektów. W pielęgnacji biżuterii ze srebra sprawdzą się też specjalne chusteczki, płyny czy gaziki. Dobrej jakości chusteczki nie pozostawiają włókien w zagłębieniach zdobień. Z domowych sposobów może sprawdzić się płyn do mycia naczyń albo pasta do zębów, ale zwykła – pasty wybielające nie są odpowiednie.