środa, kwiecień 24, 2024
wtorek, 19 kwiecień 2022 16:20

Kilka powodów, dla których warto sięgnąć po naturalne kosmetyki

kosmetyki naturalne kosmetyki naturalne Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Naturalne kosmetyki to doskonały wybór nie tylko dla posiadaczy skóry wrażliwej czy też osób, które do codziennej pielęgnacji ciała wybierają wyłącznie produkty ekologiczne. Poznaj bliżej zalety naturalnych kosmetyków oraz dowiedz się, czym tak naprawdę się wyróżniają!

Czym są naturalne kosmetyki?

Każdy z nas, w mniejszej lub większej ilości, każdego dnia używa kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała czy włosów. Robimy to nie tylko po to, aby zatrzymać młodość bądź pozbyć się niedoskonałości, ale przede wszystkim pozbyć się zanieczyszczeń zgromadzonych na naszej skórze w ciągu dnia. Niektóre produkty potrafią jednak przynieść więcej szkody niż pożytku nawet zdrowej, niewymagającej skórze, podrażniając ją lub przesuszając. Odpowiedzialne za tą sytuację najczęściej są konserwanty, sztuczne barwniki i aromaty oraz parabeny, stanowiące nieraz ponad połowę składu ogólnodostępnych środków co codziennej higieny. 

Ekologiczne kosmetyki są całkowicie pozbawione tego rodzaju substancji. Do stworzenia kosmetyków naturalnych służą między innymi naturalne ekstrakty roślinne i mineralne, oleje pozyskane z roślin oraz olejki eteryczne, odpowiedzialne nie tylko za działanie kosmetyków, ale i ich piękny zapach. Dodatkowo, w kosmetykach wegańskich, na próżno szukać także składników pochodzenia zwierzęcego. Niezależnie jednak czy są to produkty wegańskie czy też nie, bezpieczeństwo kosmetyków naturalnych określa się w laboratoriach w sposób etyczny, bez testów na zwierzętach. 

Pochodzące z wiarygodnych źródeł kosmetyki organiczne pozbawione są chemii w swoim składzie, dlatego też są niezwykle polecane posiadaczom skóry wrażliwej. Brak alkoholi, SLS, silikonów czy substancji ropopochodnych, wśród innych pozycji w składzie produktu sprawia, że pielęgnacja jest nie tylko skuteczna, ale i przede wszystkim bezpieczna. Jest to zatem doskonały wybór dla osób chcących naturalnie zadbać o zdrowie swojej skóry i włosów, jak również właścicieli skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dobrze dobrane produkty naturalne świetnie sprawdzą się dla całej rodziny, również jej młodszych członków. 

Kosmetyki naturalne i ich zalety

Wyjaśniliśmy już różnice pomiędzy naturalnymi kosmetykami a zwykłymi produktami, dlatego warto teraz skupić się na ich mocnych stronach. Kosmetyki Naturalne to pełnowartościowe preparaty do higieny i pielęgnacji, zawierające różnego rodzaju substancje aktywne. Z tego też względu, na sklepowych półkach bez problemu znajdziesz nie tylko kosmetyki o właściwościach nawilżających czy łagodzących, ale również między innymi kremy naturalne czy serum niwelujące oznaki starzenia, produkty przeznaczone do twarzy z niedoskonałościami oraz pachnące maseczki, które nie wyrządzą krzywdy nawet skórze wrażliwej. Wybór kosmetyków naturalnych jest na tyle szeroki, że każdy, niezależnie od potrzeb swojej skóry, odnajdzie właściwy produkt dla siebie.

Dzięki zastosowaniu naturalnych składników, skuteczna pielęgnacja ciała nie jest już wyzwaniem dla alergików, którzy jeszcze nie tak dawno temu zmuszeni byli stosować wyłącznie produkty medyczne. Naturalne kosmetyki znacznie rzadziej powodują reakcje alergiczne, ze względu na brak chemii w swoim składzie. Chociaż nie wszystkie z nich są hypoalergiczne, to jednak brak podrażniających składników sprawia, że skóra znacznie lepiej je toleruje. Warto jednak pamiętać, że i kosmetyk naturalny może pogorszyć kondycję skóry - sytuacja taka może mieć miejsce, jeżeli jesteś uczulony na którykolwiek z zawartych w nim składników. Dlatego też zawsze warto najpierw upewnić się, że nie masz alergii na żaden z naturalnych ekstraktów. 

Wśród kosmetyków naturalnych znajdziesz produkty przeznaczone do konkretnych potrzeb skóry, jednak znaczna większość z nich posiada na tyle uniwersalny i bezpieczny skład, że nada się do użytku przez całą twoją rodzinę. Jest to nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne - zamiast kupować kilka różnych preparatów, przeznaczonych typowo dla kobiet, mężczyzn i dzieci, możesz postawić na jeden kosmetyk, którego będą mogli używać wszyscy domownicy. Najczęściej są to środki myjące oraz kremy czy balsamy pielęgnujące skórę, które często polecane są już nawet od pierwszych dni życia dziecka. 

Prosty skład naturalnych kosmetyków oraz skuteczność ich działania to zdecydowanie jedne z ich największych zalet - najlepsze kosmetyki powinny dbać o piękno całego ciała oraz włosów, nie naruszając ich naturalnej bariery. Warto również jednak dodać, że kosmetyki ekologiczne to też doskonały pomysł na prezent dla rodziny i przyjaciół. Produkty naturalne często nie tylko pięknie pachną, ale i są bardzo atrakcyjne wizualnie, przez co stanowią świetny pomysł na prezent dla najbliższych. Miłym drobiazgiem, który z pewnością ucieszy mniejszych i większych będzie na przykład apetycznie wyglądające mydło babeczka, które nie tylko poprawi humor obdarowanemu, ale i pięknie będzie prezentować się w łazience. Dodatkowo, składniki w nim zawarte będą pielęgnować skórę, dzięki czemu używanie go stanie się czystą przyjemnością.