sobota, luty 24, 2024
środa, 02 sierpień 2023 16:57

Jak witamina C w kosmetykach może działać na skórę?

serum z witaminą C serum z witaminą C unplash

Witamina C znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości, a zwłaszcza ze wspomagania układu odpornościowego. Jednak nie każdy wie, że ma ona również niezwykle pozytywny wpływ na kondycję skóry. Za sprawą charakterystycznych cech tego składnika odżywczego znajduje on zastosowanie w wielu kosmetykach. Co warto wiedzieć o witaminie C? Jaki jest jej wpływ na stan skóry? Które produkty z jej dodatkiem powinny znaleźć się w kobiecej kosmetyczce?

Witamina C w trosce o młody wygląd

Witamina C często spotkana jest w kosmetykach pod postacią serum rewitalizującego. Ten aktywny składnik ma drogocenne znaczenie dla skóry z tendencjami do szybkiego starzenia. Właśnie dlatego już od najmłodszych lat warto wprowadzić go do swojej codziennej pielęgnacji. Do najważniejszych zalet serum z witaminą C można zaliczyć :

  • zapobieganie pojawianiu się zmarszczek,
  • rozjaśnianie skóry,
  • zapobieganie pękaniu naczyń krwionośnych.

Dzięki tym działaniom cera zachowuje zdrowy, odżywiony wygląd, a dodatkowo nabiera młodzieńczego blasku. Ponadto kwas L - askorbinowy wspiera syntezę kolagenu, który odpowiada za jędrność i nawilżenie skóry. Z tego powodu używanie serum jest obowiązkowym punktem w systematycznym dbaniu o cerę na twarzy.

Walka z niedoskonałościami

Witamina C słynie z wysokiej zawartości antyoksydantów. Grupa tych związków chemicznych pomaga w niwelowaniu nadmiernej produkcji wolnych rodników. Są to zniszczone atomy tlenu, których destrukcyjny wpływ przyczynia się do osłabienia regeneracji skóry oraz przyspieszenia procesu powstawania zmarszczek. Zawarte w witaminie C przeciwutleniacze skutecznie zwalczają wolne rodniki, dzięki czemu chronią skórę przed ich szkodliwą działalnością. Oprócz tego antyoksydanty reagują przeciwzapalnie, co przekłada się na rzadsze występowanie trądziku. Właśnie dlatego kosmetyki z zawartością kwasu L - askorbinowego polecane są osobom leczącym problemy skórne.

Ochrona przed słońcem

W trakcie ciepłej pory roku cera na twarzy jest szczególnie narażona na wysychanie, osłabienie wiązań strukturalnych czy występowanie podrażnień. Za sprawą wspomnianych właściwości witamina C może pomóc w regeneracji skóry przy jednoczesnym jej odżywieniu. Kwas L - askorbinowy spowalnia nadmierną produkcję melaniny, co przekłada się na zmniejszoną ilość przebarwień oraz wyrównanie kolorytu twarzy. Składnik ten doskonale reaguje również z innymi kosmetykami, przyspieszając ich wchłanianie. Z tego powodu serum na lato z dodatkiem witaminy C jest idealnym podkładem dla kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Zaletą produktów z kwasem L - askorbinowym jest także fakt, iż ograniczają one proces niszczenia komórek wywołany ekspozycją na promieniowanie UV. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w codziennej ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Niezbędne kosmetyki

Podczas wyboru produktów z witaminą C warto poszukiwać, takich kosmetyków, które posiadają jej największe stężenie. Gwarantują one szybkie działanie składnika odżywczego i dostarczenie go w odpowiedniej ilości dla wybranej skóry. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się łączyć kwasu L- askorbinowego z niacyniamidami. Jego największą przyswajalność zapewnia stosowanie produktów takich jak aktywne serum z witaminą C oraz kremy regeneracyjne. Jest to bezpieczna grupa kosmetyków, która przyniesie największe korzyści w walce ze starzeniem się cery. Zaufało jej wiele użytkowniczek, które doceniły wpływ kwasu na ich wyjątkową i potrzebującą pomocy skórę.