środa, lipiec 24, 2024
poniedziałek, 14 grudzień 2020 16:12

Jak szybko pozbyć się kataru?

Katar. Niby banalna dolegliwość – każdy z nas ją ma co najmniej raz w roku –  a jednak uciążliwa. Gdy zaczyna ci kapać z nosa, chcesz wiedzieć tylko jedno: kiedy to się skończy?

Nie musisz bezczynnie czekać, aż katar sam minie – możesz go skutecznie leczyć. Warto to robić również po to, żeby nie pojawiła się poważniejsza choroba, np. zapalenie zatok. Są sposoby, by poprawić sobie komfort życia, gdy jesienią dopadnie cię katar.

Skąd się bierze katar?

Można go z łatwością złapać, np. w pracy, komunikacji miejskiej czy w sklepie, zwłaszcza jesienią i zimą! Katar jest odpowiedzią organizmu na atak drobnoustrojów, najczęściej wirusów, które przenoszą się drogą kropelkową. Gdy w chłodnej porze roku wychodzisz z ciepłego pomieszczenia na dwór, pod wpływem zimna naczynia krwionośne w nosie kurczą się. Do śluzówki dociera wtedy mniej krwi i maleje produkcja śluzu, który zabezpiecza przed atakiem drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Gdy bariera ochronna jest osłabiona, organizm zostaje zainfekowany. Infekcja zaś powoduje produkcję większej ilości wydzieliny oraz obrzęk błon śluzowych, który utrudnia odprowadzanie nadmiaru wydzieliny. W zależności od przyczyny infekcji na początku możemy skarżyć się na cieknący katar albo zatkany nos.

Dlaczego inhalacje pomagają?

To domowy sposób, który przyniesie ulgę podczas kataru, pomagając udrożnić nos i drogi oddechowe. Możesz do tego użyć zwykłej miski z gorącą wodą i czystego ręcznika, którym nakryjesz głowę podczas wdychania pary. Do wody dodaj napar z ziół, np. rumianku, szałwii lub olejek tymiankowy czy eukaliptusowy – pomogą w odblokowywaniu nosa. Inhalacje można zrobić również z soli kuchennej – wystarczy łyżka na całą miskę, nie za dużo, by nie podrażnić błony śluzowej. Zabieg trzeba powtarzać 2-3 razy dziennie przez kilka dni – najlepiej regularnie.

Co do nosa?

Można stosować sól fizjologiczną lub preparat wody morskiej – nawilżą śluzówkę, rozrzedzą wydzielinę i pomogą ją usunąć. By szybko odblokować nos i poczuć ulgę przy katarze dobrym rozwiązaniem będzie lek nasic® – aerozol do nosa. Zawiera dwie substancje: ksylometazolinę oraz deksopantenol. Ksylometazolina szybko obkurcza podrażnioną śluzówkę nosa, udrożniając go i ułatwiając oddychanie, a deksopantenol regeneruje podrażnioną błonę śluzową nosa, przyspieszając jej gojenie. Dzięki temu już po kilku minutach od zastosowania zaczniesz swobodniej oddychać przez nos. nasic® – aerozol do nosa można stosować 3 razy dziennie, maksymalnie przez 7 dni.

nasic® dzięki połączeniu dwóch substancji aktywnych, szybko przynosi ulgę odblokowując zatkany nos i regenerując podrażnioną błonę śluzową nosa*. Szybkie udrożnienie nosa zapewnia komfort oddychania w ciągu dnia i spokojny sen w nocy.

  • do stosowania od 6. roku życia
  • połączenie dwóch substancji czynnych – ksylometazolinyi deksopantenolu poprawia drożność nosa w przebiegu przeziębienia i pobudza gojenie się błony śluzowej nosa
  • szybko odblokowuje nos
  • regeneruje i łagodzi podrażnienia**
  • nawilża**
  • redukuje powstawanie strupków i mikrourazów**

nasic - aerozol do nosa

nasic - aerozol do nosa

Cena: nasic® na katar dla dorosłych i dzieci od 6. roku życia.

Wielkość opakowania: 10 ml roztwór.

Sugerowana cena detaliczna***: 19,60 zł

Dawkowanie i sposób podawania: 

Dorośli oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat: po jednej dawce aerozolu do każdego otworu nosowego, w razie konieczności do trzech razy na dobę, trzymając butelkę pionowo, jednocześnie delikatnie wciągając powietrze nosem.