wtorek, maj 28, 2024
środa, 01 lipiec 2020 17:18

Jak skutecznie i bezpiecznie pozbyć się blizn?

Usuwanie blizn Usuwanie blizn

Blizny powstają na skutek różnych wydarzeń - nieszczęśliwych wypadków, przebytych zabiegów czy też trądziku. Do tych nieestetycznych, trwałych pamiątek wiele osób po prostu się przyzwyczaja. Istnieją jednak różne sprawdzone metody, dzięki którym można skutecznie pozbyć się blizn lub znacznie zmniejszyć ich widoczność.

W większości sposoby te opierają się na zastosowaniu zaawansowanych technologicznie zabiegów kosmetologicznych.

 

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny to metoda, która sprawdza się zwłaszcza w likwidowaniu drobnych zmian skórnych - powstałych np. po przebyciu ospy wietrznej. Zabiegi tego typu pozwalają też na usuwanie blizn potrądzikowych. Chemiczny peeling wykazuje właściwości złuszczające, co wynika z zastosowania fenolu oraz substancji łagodzących jego działanie. Związek ten prowadzi do rozkładu wierzchniej warstwy naskórna, a jednocześnie stymuluje jego regenerację. Odradzająca się skóra jest tym samym gładka, jędrna i zdrowa. Peeling chemiczny nie jest polecany osobom o cerze wrażliwej i skłonnej do alergii, a także posiadaczom ciemnej karnacji. Najlepsze efekty daje wykonanie kilku zabiegów w dwutygodniowych odstępach czasu.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny

Dermabrazja i mikrodermabrazja

W porównaniu do peelingu chemicznego, dermabrazja pozwala na bardziej efektywne usuwanie blizn głębokich i bardziej widocznych. Zabieg ten opiera się na zastosowaniu specjalnej głowicy diamentowej, która ściera kolejne warstwy skóry. Regeneracja trwa około 7 dni. Dermabrazja nie usuwa blizn całkowicie, ale znacząco zmniejsza ich widoczność. W zależności od zakresu zmian, zalecane jest wykonanie ok. 2-10 zabiegów. Łagodniejsza odmiana dermabrazji to mikrodermabrazja, polecana zwłaszcza do likwidacji pojedynczych blizn. Zabieg ten pozwala też na usuwanie rozstępów. Proces ścierania przebiega łagodniej, niż w dermabrazji. Efekty zastosowania mikrodermabrazji uwidoczniają się po upływie 3-5 dni. Celem uzyskania najlepszych rezultatów wskazane jest wykonanie ok. 10 zabiegów.

Krioterapia

Usuwanie blizn zabiegiem krioterapii opiera się na zastosowaniu ciekłego azotu lub jego podtlenku w temperaturze 90-190 stopni Celsjusza na wybranym obszarze skóry. Pod jego wpływem następuje zaburzenie przepływu krwi, a także niedokrwienie i niedotlenienie komórek blizny. Prowadzi to do kreacji nowych, zregenerowanych komórek w procesie gojenia. Narastająca skóra jest tym samym gładka i zdrowa. Celem całkowitego usunięcia blizny, zabieg krioterapii powinno się wykonać przynajmniej 5 razy w odstępach kilkutygodniowych. W tym czasie można już zaobserwować znaczącą poprawę.

Krioterapia

Krioterapia

Mezoterapia

Mezoterapia szczególnie polecana jest w przypadku blizn głębokich, powstałych np. na skutek zabiegów chirurgicznych czy poparzeń. Defekty te są zwykle twarde i przerośnięte, o mocno widocznym brunatnym kolorze. Mezoterapia opiera się na wstrzyknięciu w miejsce blizny sterydów. Przerośnięta narośl dzięki nim zanika, a zamiast niej powstaje płytka, płaska i łatwa do usunięcia blizna. W przypadku bardzo rozległych i głębokich zmian, zaleca się wykonanie przynajmniej paru zabiegów mezoterapii w kilkutygodniowych odstępach czasu.

Laserowe usuwanie blizn

Laserowe usuwanie blizn to coraz popularniejsza metoda, która opiera się na zastosowaniu specjalnego lasera frakcyjnego. Jednym z najbardziej cenionych jest iPixel. Urządzenie to pozwala na zlikwidowanie defektów o praktycznie każdej wielkości i głębokości. Ze względu na bezbolesność, pacjenci często decydują się także na laserowe usuwanie rozstępów czy laserowe usuwanie zmarszczek tą metodą. Przed zabiegiem na skórę nakłada się krem znieczulający, po czym na zmianę naprowadzana jest wiązka lasera. Po zakończeniu procedury naskórek może być piekący i podrażniony, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Laserowe usuwanie blizn oraz likwidację rozstępów w Warszawie oferuje klinika medycyny estetycznej Anlaya. Na stronie: https://anlaya.pl/pricelist/293-alma-harmony-xl-pro-ipixel zapoznać można się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zastosowania nowoczesnego lasera frakcyjnego Alma Harmony XL Pro iPixel.

Media