piątek, kwiecień 12, 2024
poniedziałek, 26 lipiec 2021 12:23

Jak prawidłowo czyścić pędzle do makijażu?

Lash Brow Lash Brow

Niedomyte pędzle do makijażu mogą pogorszyć kondycję cery, doprowadzić do zmian skórnych, wyprysków, a nawet infekcji bakteryjnych.

Na włosiu gromadzą się produkty kosmetyczne, bakterie, kurz, czy pot, które są przyczyną problemów, dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na staranne oczyszczenie ich po każdym użyciu. Jak skutecznie myć pędzle, by posłużyły długie lata?

Wybór odpowiedniego środka czyszczącego:

Podczas wyboru detergentu należy wziąć pod uwagę rodzaj włosia, z jakiego wykonane są pędzle. Do ich czyszczenia można użyć dedykowanych szamponów, trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu ich składu, ponieważ alkohol źle wpływa na włosie naturalne. Często używane są płyny do demakijażu oraz olejki, które są na tyle delikatne, by mieć kontakt ze skórą - należy tutaj zwrócić uwagę na to, by posiadały też właściwości przeciwbakteryjne. Dobrym rozwiązaniem może być mydło, najlepiej w kostce. Dostępne są specjalnie dedykowane do usuwania resztek produktów do makijażu, zadanie spełni też zwykłe - szare. Na koniec warto wspomnieć o szamponie, który podobnie jak z włosów, może usuwać zabrudzenia z włosia pędzli. Oczywiście tutaj również należy unikać alkoholu w składzie.

Mycie pędzli krok po kroku:

  1. Zaczynając mycie, należy upewnić się z jakiego włosia zbudowane są pędzle: naturalnego, czy syntetycznego. Mają one nieco inne właściwości, które trzeba uwzględnić, ponieważ w przeciwnym wypadku można je uszkodzić. 
  2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pędzli, mydła bądź szamponu i podstawki, o którą będą one pocierane. Świetnie może się tutaj sprawdzić mata silikonowa do mycia pędzli, która jest wielokrotnego użytku, posiada przyssawki, dzięki którym z łatwością przymocuje się do umywalki oraz co najważniejsze ma kilka różnych powierzchni do mycia. Może się to okazać pomocne przy różnych rozmiarach i kształtach.
  3. Pędzle należy namoczyć, detergent umieścić na matę i kolistym ruchem pocierać o jej powierzchnię. Co ważne, włosia nie powinno się przesuwać "pod włos", ponieważ mokre, jest bardziej podatne na zniszczenia i złamania. Przy syntetycznym należy dodatkowo uważać na nacisk - zbyt silny może spowodować trwałe odkształcenie się.
  4. Pod bieżącą wodą spłukuje się z pędzla resztki środka myjącego.
  5. Jeżeli jest taka potrzeba, można powtórzyć mycie przy użyciu silikonowej maty. Jeśli pędzel jest już czysty, należy delikatnie, ale dokładnie wycisnąć wodę z włosia, pamiętając, że nie można go pociągnąć.

Suszenie, czyli sprawdzanie cierpliwości:

Bardzo ważne jest to, żeby włosie mogło dokładnie wyschnąć. Zajmuje to od kilku do kilkunastu godzin, jest jednak bardzo kluczowe. Firma Lash Brow posiada w swoim asortymencie suszarki do suszenia pędzli, które przyspieszają ten proces, dzięki zapewnieniu dostępności powietrza z każdej strony. Dodatkowo oddzielając pędzle od siebie (zwłaszcza te okrągłe), zabezpieczają je przed odkształceniem. Przed ułożeniem ich na suszarce można je delikatnie przetrzeć na ręczniku, a po wyschnięciu rozmasować włosie palcami, by nadać mu kształt i upewnić się, że jest już suche.